Keskikaiuttimen äänet?

-Samu-

Olen lukenut, että keskikaiuttimesta pitäisi kuulua elokuvan dialogi ja musiikin lauluosuudet, mutta minun keskikaiuttimesta kuuluu käsittääkseni täysin samat äänet kuin etukaiuttimista. Minulla on siis vain nuo kolme kaiutinta.

Vahvistimen kaiutinkokoonpano näyttää, että nuo kolme kaiutinta ovat kytketty, mutta vahvistimessa ei ole mitään säätöjä eri kokoonpanoille kuten 5:1 tai 7:1. onko tuollaista olemassakaan kuin 3:1 ja siksi keskikaiutin toistaa samat äänet kuin etukaiuttimet, eli kun lisäisin takakaiuttimet niin keskikaiutin alkaisi toistaa dialogin eikä myös etukaiuttimet?

Vahvarista saan asetettua jokaisen kaiutinpaikan joko päälle tai pois päältä. Olen tarkastanut, että elokuvan äänet on laitettu 5:1 järjestelylle. Ei ole hyvä, että keskikaiutin toistaa samat äänet kuin etukaiuttimet, koska silloin se vain lisää volyymia, mutta ei tuota mitään uutta/muutoksia äänimaailmaan.

Vahvistin on Yamaha RX-V673.

Onko neuvoja, vai onko kaiutinjärjestelmäni sellainen, että en voi saada dialogia kuulumaan pelkästään keskikaiuttimesta?

1

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Samu-

      Ongelma taisi ratketa, etukaiuttimista ei kuulu enää dialogi, mutta keskikaiuttimesta kuuluu dialogin lisäksi musiikki, onko tämä normaalia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6755
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6618
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      144
      5404
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4433
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4069
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3600
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3138
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3063
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      69
      2720
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      36
      2223
    Aihe