Sukutalon vintillä asepiilo

Ihmetteliä

Poismennyt Isäni kertoi joskus tarinaa Isänsä piiloittamasta venäläisestä rynnäkkökivääristä, Jolla oli nuoruudessa saannut veljensä Kanssa jopa ampua. Kävin tuossa viimekesänä maalla sukulaisissa ja juttelin vanhemman serkkuni kanssa asiasta saunanlauteilla ja väittää joskus kakarana nähnneenkin kyseisen aseen ja olisi tarinan mukaan vieläkin piilossa isäni synnyinkodin "ulkonavetan" jossain kattohirsien välissä. Ensikesänä menen tutkimaan pitääkö tarina paikkansa.

8

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahaaa

      erittäin mielenkiintoista, onko ensimmäisen maailmansodan ajalta

    • ihmetteliä

      Käsittääkseni ei ole sotien aikainen vaan joltain 50-60luvulta näin ymmärrsin serkun puheista että olisi ollut jonkinlainen ns: taittoperäinen ja googlettamalla löysin sellaisen mallia ak-47?

    • vieläkin harmittaa

      Näitä aseitahan on monessa talossa ja liiterissä. Setäni oli piilottanut jyvälaariin heti sotien jälkeen kotimaisen kevytkonekiväärin m.62., muutaman vyölaukun kanssa. Harmi että naapurin pojat olivat sen löytäneet 50-luvun lopussa ja mitään ymmärtämättöminä rikkoneet.

      • 6+1

        Vähän sama juttu meitin suvussa, hieman eri tyyliin vain. Sodasta palatessa vaarivainaa oli tuonut kotio venäläisen jalkaväenkiväärin. Sodan jälkeen punaisen Valpon pelossa olivat perhepiirissä koittaneet löytää sota-aseelle kätköpaikkaa, mutteivät järjellistä sellaista löytäneet. Niinpä turvautuivat järjettömään. Ase purettiin palasiksi ja jokainen perheen 12 jäsenestä työnsi jonkun pikku nippelin siitä perssilmäänsä turvaan. Siellä olivat muhineet viikon tai pari, kunnes olivat yksi toisensa perään luonnollisten tarpeiden yhteydessä kadonneet ruokamultakasaan. Että siinä meni sekin perintökalleus kirjaimellisesti paskaksi! Sääliksi kävi vaarivainaata, monellakin tapaa. Hänen osakseen oli kuulemma langennut piippu.


    • Veli-ryssä

      Miten se vaari on voinnut tuoda kiväärin kotia jos on ollut sodasta palatessaan jo vaarivainaa? Tietty perseessä ja kuollut sitten komplikaatioon se johdosta.

    • Geocatche 63891

      Meijän suvussa taas on vielä rajumpia jätkiä. Setä kun tuli ranskan muukalais legioonasta niin se toi mukana sen poikaystävän. Mummi kun kuoli niin sen vaatekaapin perukoilta löytyi pohjois-savon suurin dildo ja anustappi kätkö. Paikallinen seksiliike oli käynyt ottamassa kuvia kätköstä. Sängyn alta löytyi 44mm fistingdildo ja välikattoon oli piiloitettu gaynukke (Franco/34cmMaster).


      Tää on tätä nykyaikaa.

    • Ikävä

      Meijän Ukki toi Raattentielä 2kpl jälkaväki miinoja karvahatun sisällä, sit kotiveräjän kohdalla Vodkapäissään kompuroi ja sukelsi pääedellä Mummin perseeseen. Molemmat lensivät räjähdyksestä naapurin talon pellolle, heinäseipäät perseestä suoraan sisään. R.i.p. Ukki&Mummi

    • historia tutuksi

      Puhutaan paljon kuinka sodanjälkeinen asekätkentäoperaatio pelasti suomen ja kätkennän takia eivät neuvostoliittolaiset uskaltaneet ryhtyä maan miehittämiseen välirauhan solmimisen jälkeen 1944.
      Totuus on kuitenkin toinen. Kyseessä ei ollut kätkentä vaan esille tuominen. Vaarini veli joka asui pääradan varressa toi aina rintamalta lomalle tullessaan jopa kymmeniä vaunukuormia erilaisia aseita kotiin. Sodan lopussa hänellä oli noin kahden armeijakunnan aseet sekä kahden vuoden käyttöön tarvittava a-tarvike määrä pitkin 57 hehtaarin tilaansa.
      Kotiuttamisvaiheessa marraskuussa -44 vaarin veli ohjasi kuuden divisioonan miehet kotiinsa ottamaan vähän huikkaa sillä kellarivarastoihin oli "jäänyt" saksalaisen vuoristoarmeijakunnan konjakkivarasto.
      Niimpä eräs hieman yksinkertainen mies laitettiin tekemään ilmoitus valvontakomissiolle tästä joukkojen ja aseitten keskittymästä.
      Valvontakomissio saapui paikalle Andrei Ždanovin johdolla ja päätelmänä oli ettei suomea kannata yrittää miehittää.

      Tätä eivät historiankirjat kerro mutta ehkä näin asia tulee yleiseen tietoisuuteen.
      Miehet lähtivät jouluun mennessä koteihinsa ja valtaisat asemäärät siirrettiin varikoihin vuoden -46 alkuun mennessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8283
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      167
      2627
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      948
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    5. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      860
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe