Mun marsu...

Niin tarttisin vähän tietoo ku mun marsu on vast puol vuotta vanha, ja nyt se raapii itteään ihan kauheesti et silt lähtee karvaa ja sille tulee haavojakin mä en oikee tiiä mitä pitäis tehä :( Sen silmätki on jo vähän turvonnut ja tällee nii mua peottaa et se kuolee :(( Antakaa pliis tietoo, en voi viedä sitä lääkäriin ku en tiiä mitää marsu lääkärii :(
9105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Varmaan joku loinen turkissa. Missä asut? Puhelinluettelosta tai netistä löydät asuinpaikkasi eläinlääkärit. Jos onmarsun ottanut niin täytyy sitä myös pystyä käyttämään lääkärissä.

Äänestä

Kuulostaa ulkoloisilta, tai sit se voi olla myös joku sieni-infekektio tai allergia tai vastaavaa. Eläinlääkäristä saat lääkkeet loisiin, ja tutkittua mistä on kyse jos se ei olekaan loisia.

Äänestä

Joo siis suosittelen et ÄLKÄÄ TODELLAKO ostako virosta mitään eläintä :( nyt aamulla kun heräsin se oliki sitten jo kuollut :'(

Äänestä
  • Eläinkaupasta ei kannata ostaa oli kyseessä mikä hyvänsä maa. Sen sijaan virossakin on kyllä hyviä kasvattajia, joilta saa ihan terveitä eläimiä.

    Mutta jos olet pitänyt sairasta eläintä viemättä sitä lääkäriin, sen kuolema on kyllä sun vika, eikä eläinkaupan, tai minkään valtion...

    Äänestä

ootko antanut c-vitamiinia ilman sitä marsu voi kuolla

Äänestä

vie marsusi perus eläinlääkärille piste, muuten se luultavasti raapii ittensä hengiltä, sillä voi olla vaikka kirppuja tai pahimmillaan ihosyöpä, ja jos se elää yksin ja selviää tästä (et kertonut elääkö yksin) niin hanki sille kaveri, mutta vasta sitten kun se on terve

Äänestä

Eläinlääkäriin.

Äänestä

HÄPEÄ ÄLÄKÄ IKINÄ OSTA MITÄÄN ELÄINTÄ ET VIENYT SITÄ LÄÄKÄRIIN! SAMA ASIA KUIN IHMISELLÄ JOS SULLA OIS JOKU KUOLEMANSAIRAUS NII JÄTTÄSIKKÖ KÄYMÄTTÄ LÄÄKÄRILLÄ KU Ei LÖYTYNY

Äänestä
  • mars1, häpeä itse kommenttiasi. Heidi haki apua nettipalstalta. On jo surun murtama varmaan ilman sinun kommenttiasikin. Ei se lääkärikään aina auta.
    Itse tutkin näitä palstoja nyt, kun 6 v. marsulla on hengitystietulehdus. Lääkärissä on käytetty ja antibiootti saatu 31.1. Vieläkään ei tunnu tehoavan. Taitaa olla virus. Kaveri on kuitenkin oireeton (vieressä, mutta eri häkissä).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heidi kirjoitti:

Niin tarttisin vähän tietoo ku mun marsu on vast puol vuotta vanha, ja nyt se raapii itteään ihan kauheesti et silt lähtee karvaa ja sille tulee haavojakin mä en oikee tiiä mitä pitäis tehä :( Sen silmätki on jo vähän turvonnut ja tällee nii mua peottaa et se kuolee :(( Antakaa pliis tietoo, en voi viedä sitä lääkäriin ku en tiiä mitää marsu lääkärii :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu