Annetaanko koirille yleensä "ekstra" ruokaa, niinku nappuloiden joukos? Meillä on 3v bichon frise eikä se haluu syödä nappuloita ilman herkkua. Me laitetaan sille semmosia halvempia (mut ei mitää halppiksia) nappuloita joiden joukossa vähä kalliinpia. Pitäskö suosilla laittaa jotai herkkua sinne? Jos nii nii mitä kannattaa, joskus laitetaa esim kinkkua..? Eikä se oo semmpne pallopää näyttely koira vaan iha tavallinen...
extraa koiralle?
5
118
Vastaukset
- monipuolisesti
Itse laitan aina kuivamuonan joukkkoon jotain esim. lihaa, ruuantähteitä, makkaraa yms. mitä kaapista löytyy, en siis koskaan anna pelkkiä nappuloita. Meillä kuivamuona on vain pelkkä pohja sille oikealle ruualle :) koirahan on sekasyöjä joten ehdottomasti muutakin kuin nappuloita.
- 319
Lihaa. Kanaa, sikaa nautaa, poroa... Eläinkaupan pakastealtaista saa halvemmalla kuin ruokakaupasta.
Ja koira on lihansyöjä. Se voi kyllä jotenkin hyödyntää viljaa, mutta hampaistoltaan ja elimistöltään se on lihansyöjä. - annetaan!
Annan puolet ateriasta laadukasta nappulaa, puolet lihaa (nautaa, possua), kanaa, kalaa, riistaa tai lihaisaa yrjölänpuuroa tai -risottoa. Muutama tippa öljyä. Välillä loraus piimää, kananmunan keltuainen, raejuustoa tms. En antaisi koiralle ainakaan usein ihmisten suolaisia ja mausteisia ruokia, kuten makkaroita ja kinkkuja ym eineksiä.
- Lorautus
No meillä on itsessään jo laadukas nappula käytössä vaan lorautan silti mukaan rypsiöljyä ja/tai Nutrolin ravintoöljyä (tekee hyvää keskitymiskyvylle sekä turkille)
- Kyllä koira tietää
Koiranruokien valmistajat ovat saaneet meidät aivopestyä kuvittelemaan, että kuiva nappula on parasta, mitä koiralle voi antaa. Eläinlääkärit ovat mukana tässä bisneksessä myös.
Minusta on kurja ajatuskin, että siinä olisi koiran ainut ravinto. Pussin kyljessä on kyllä lueteltu komeasti kaikki mahdollinen terveellinen, mitä sisältää. Mutta uskotko, että sillä voisi korvata TUOREEN RUOAN?
Moni koira menettää ruokahalunsa surkean muonan takia. Minusta koiralla on oikeus OIKEAAN RUOKAAN eikä johonkin teollisuuden bulkkituotteista valmistettuun vuosikausia säilyvään mauttomaan papulaan.
Kysykää vaikka koiralta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611185
- 545318
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372246
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421674Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351256Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61076Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo103995