Olisko kellään tietoa, koska ensimmäinen malli Canonin 1,4 telejatkeesta on ilmestynyt? Eikös noita jo kolme "versiota" ole. Mitenkä se "ensimmäinen" malli toimii noihin uudempiin verrattuna/mitä eroja on? Kannattaako sitä ekaa mallia ostaa? Se olis vaan käytettynä aikas halpa.
Vastaukset 2
- fGS
Se riippuu siitä, mihin objektiiviin sitä tunget. Olen itse huomannut, että kaikki objektiivit ei tykkää kaikista telejatkeista.
Asia kannattaa, jos mahdollista kokeilla ennen hankintaa.
Uusin ei aina ole paras, varsinkaan jos objektiivit ei ole uusimpia.
Tässä on verrattu II ja III versioita.
http://www.slrgear.com/articles/canon_tc/canon_tc.htm - reetu1
Jep. Kiitos vastauksesta. Tarkoitus olis ostaa luultavasti ef 300/4 L putki tai 70-200 L. Kamerana vielä tällä hetkellä 600D. Tosta ykkösmallin Telejatkeesta vaan en löytynyt mitään tarinaa tai vertailua mistään. Kakkos ja kolmosmallista jotain vertailuja ja keskusteluja löytyykin. Koska mahtaa olla ilmestynyt toi ensimmäinen versio 1,4 Telejatkeesta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 841358
- 721194
- 791061
- 95889
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois263858- 30780
- 49767
- 77704
- 55693
- 44622