prossun tuulettajan vaihto

Terve . Pitäisi vaihtaa prossun tuulettaja kun on alkanut pitämään ääntä.Ilmeisesti koneesta tulisi myös hiljaisempi kaikenkaikkiaan, kun alkaa koneella olla ikää jo 3 vuotta. Kysyisin. Onko vaikea homma? Pitääkö emo irrottaa? Pitääkö biosiin koskea? Tuuletin siileineen on vanhaa
huomattavasti suurempi.Pystynkö rikkomaan prossun?
moi
3310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ensiksikin prosessorin tuulettimella ja jäähdytyssiilillä ei ole mitään tekemistä bios-kanssa, joten siihen siis ei tarvitse koskea :)

Kyseessä suht helppo operaatio, joka kuitenkin laitteistostasi eli emolevystä, prosessorin sijainnista ja käytössä olevien tilojen ahtaudesta , eli onko kotelossa tilaa tehdä hommia, riippuen voi olla joko tosi helppo nakki tai sitten ei.

Prosessorin rikkoutumisen vaara on olemassa jos liiallista voimaa käytetään, mutta varovaisuudella ja "hiljaa hyvä tulee" mielellä ei pitäisi olla ongelmia.

Millainen emo lie kyseessä ? millainen prosessorikanta ? ja itse prosessorin tyyppi auttaisivat kertomaan tarkemmin kuinka edetä seuraavaksi.

ja...... voi olla että emolevyn joutuu ottamaan ulos kotelosta, tai sitten ei, riippuen em. syistä. jos tila on hyvin ahdas, suosittelen emolevyn irroittamista.

jollet tiedä emolevystäsi, prosessorista tai suoritinkannasta em. tarpeellisia tietoja, voit saada ne helposti koteloa avaamatta esim (windows ympäristössä) Aida32 nimisellä ohjelmalla (tosin siitä on jo uusi, aivan eriniminen , versio jo saatavilla, googlella löytää)

btw. eihän uusi jäähdytyssiili ole niin iso että koskettaa prosessorikannan lähellä olevia komponentteja (keloja , kondensaattoreita yms ?) koska oikosulun vaara on tällöin olemassa.

Äänestä
  • Myyjä vaan puheli että jos on vanha bios sieltä
    voi joutua muuttamaan jotain pyörimisnopeutta.
    Soltek KAV75, AMD Xp 1600, Uusi tuuletin Spire.

    Äänestä

  • Kiitos ohjeista. Homma oli aika helppo kun teki rauhallisesti.Biosista katsoin lämmöt ja ne pysyivät alle 50 astetta, joten kait se tuli hyvin
    asennettua.Masiina muuten hiljeni todella merkittävästi.moi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiljaisenpi kone kirjoitti:

Terve . Pitäisi vaihtaa prossun tuulettaja kun on alkanut pitämään ääntä.Ilmeisesti koneesta tulisi myös hiljaisempi kaikenkaikkiaan, kun alkaa koneella olla ikää jo 3 vuotta. Kysyisin. Onko vaikea homma? Pitääkö emo irrottaa? Pitääkö biosiin koskea? Tuuletin siileineen on vanhaa
huomattavasti suurempi.Pystynkö rikkomaan prossun?
moi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu