Kevytbetoni homehtuu

Lukekaa tämän päivän Hesarista. Kevytbetoni todella homeherkkä.
10991
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • Ketäköhän tämänkin tutkimuksen on tilannut. Taitaa asua jossain savimajassa, koska se ei homehdu. Artikkelissa todetaan yksiselitteisesti, että kaikki materiaalit, paitsi lasi ja teräs, homehtuvat. Tätä jos lukee, niin puuta missään muodossa ei saisi käyttää rakentamiseen, koska se homehtuu. Samoin on kipsilevyn suhteen... Kevytbetoninkin pinta homehtuu, vaikka sisältä se ei homehdu... What! Ja sitten kun lukee lähdeartikkelin Kemia-lehdestä, niin mitään betonia ei tule käyttää, koska niihin ympätään terveydelle haitallisia kemikaaleja. Eristeistä selluvilla olisi todella herkkä homehtumaan... Sitähän suomalaisten yläpohjat on täynnä.

    Ei muuta kuin telttaan asumaan. Täyttä huuhaata koko artikkeli, joka on ilmeisesti tarkoitettu propagandaksi betoniteollisuutta vastaan.

    Äänestä

Mutta entäs tämä... Uskallatko tämän jälkeen valaa betonia seiniisi: http://www.kemia-lehti.fi/wp-content/uploads/2013/11/Betonin_pimea_puoli_Kemia-lehti_11_11_2013.pdf

Kevytbetonissa ei käytetä mitään näitä mainittuja lisäaineita. Vain vettä, hiekkaa, sementtiä ja kalkkia. Se on siis huomattavasti turvallisempi tuote kuin valubetoni. Artikkelissa sitäpaitsi kevytbetoni on samassa luokassa kuin muutkin harkot ja vanha betoni. Lisäksi se on huokoisuutensa takia myös 2-luokassa, millä tarkoitetaan sitä, että pinnoittamattoman kevytbetonin ilmataskuihin kertyvä orgaaninen aine (esim. Lika ja pöly) voi homehtua jos se on jatkuvasti kosteudelle alttiina. A. Milloin rakenne jätetään pinnoittamatta ja B. Kuka tumpelo rakentaa niin, että rakenne pääsee kastumaan.

Kaiken kaikkiaan naurettava ja epäammattimainen hyökkäys betonirakentamista vastaan yhden tutkijan toimesta. Hassuinta on, että Hesari menee tähän lankaan.

Äänestä
  • A. Jämerässä rahat loppu. B. Jämerän tumpelot eestiläiset pystyttäjät kastelevat kaiken mahdollisen.

    Äänestä

Älkää nyt selittäkö. Kevytbetoni homehtuu ja se siitä. Nyt peltihalleista valot pois ja vetäydytään talviunille.

Äänestä
  • Huomenna piti ostaa Jämerä, mutta taitaa olla parempi vielä miettiä yön yli. On se hometalo vain niin paha.

    Äänestä

  • Siporex Home kirjoitti:

    Huomenna piti ostaa Jämerä, mutta taitaa olla parempi vielä miettiä yön yli. On se hometalo vain niin paha.

    Hittolainen. Huomenna piti ostaa Lammi, mutta betonistahan erittyy kaikkea vaarallista sisäilmaan ja puurakenteinen, selluvillalla eristetty yläpohjahan homehtuu. En taida miettiä edes yön yli. On se home ja myrkyt betonissa niin paha.

    Äänestä

  • Betoni myrkky kirjoitti:

    Hittolainen. Huomenna piti ostaa Lammi, mutta betonistahan erittyy kaikkea vaarallista sisäilmaan ja puurakenteinen, selluvillalla eristetty yläpohjahan homehtuu. En taida miettiä edes yön yli. On se home ja myrkyt betonissa niin paha.

    Lue kunnolla tutkimus. Kevytbetoni homehtuu todella herkästi!

    Äänestä

  • Mä repeen kirjoitti:

    Lue kunnolla tutkimus. Kevytbetoni homehtuu todella herkästi!

    Lue kunnolla tutkimus. Kevytbetoni on samassa katergoriassa (kohtuullisen kestävä) kuin kaikki muutkin harkot.

    Valubetonia pumppaavat ne vasta pulassa ovatkin kun lisäävät betoniinsa 20-25% erilaisia syöpää aiheuttavia myrkkyjä.

    Äänestä

  • Sulla kohta syöpä kirjoitti:

    Lue kunnolla tutkimus. Kevytbetoni on samassa katergoriassa (kohtuullisen kestävä) kuin kaikki muutkin harkot.

    Valubetonia pumppaavat ne vasta pulassa ovatkin kun lisäävät betoniinsa 20-25% erilaisia syöpää aiheuttavia myrkkyjä.

    Eps-harkossa se vaarallinen betoni on kapseloitu eristyskerroksen sisään. Sisäilma pysyy puhtaana ja raikkaana.
    No ehkä ne muutkin betonirakenteet pinnoitetaan ja rakennustapaohjeiden mukaisesti rakennetaan kuivuviksi.
    Puumiesten provo on mennyt läpi, Pirinen voisi jatkaa siellä rintamamiestalojen remonttiosastolla, turha tulla antamaan lausuntoja: En tiedä, saattaa olla jne...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitäs sanotte kirjoitti:

Lukekaa tämän päivän Hesarista. Kevytbetoni todella homeherkkä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu