Hei! Millainen juhla syntyneelle vauvalle tulee järjestää islamilaisittain?
vauva & islam
13
3557
Vastaukset
- dony
en sinuna järjestäisi islamilaisia juhlia vauvalle. kasta hänet, niin hän pelastuu.
- Marenkimaija
Ajatteletko oikeasti, että vauva pelastuisi siksi, että hänen päähänsä laitetaan vettä? Omituista.
- kasteesta
Marenkimaija kirjoitti:
Ajatteletko oikeasti, että vauva pelastuisi siksi, että hänen päähänsä laitetaan vettä? Omituista.
Kyllä minäkin ajattelen kuten edellinen kirjoittaja. Kaste on aina kristinuskossa nähty pelastumisen edellytyksenä. Kaste on uudestisyntymä, iänkaikkisen elämän alku. Sen takia on olemassa myös ns. hätäkaste. Sitten on tietysti ne lapset, jotka kuolevat jo sikiöaikana, eivätkä saa kastetta. Minulla on kaksi tällaista lasta, jotka eivät koskaan nähneet päivänvaloa vaan menehtyivät raskausaikana. Rukoilen Jumalaa, että Hän armostaan ottaisi heidät taivaaseen kastamattominakin.
- Chom chom
kasteesta kirjoitti:
Kyllä minäkin ajattelen kuten edellinen kirjoittaja. Kaste on aina kristinuskossa nähty pelastumisen edellytyksenä. Kaste on uudestisyntymä, iänkaikkisen elämän alku. Sen takia on olemassa myös ns. hätäkaste. Sitten on tietysti ne lapset, jotka kuolevat jo sikiöaikana, eivätkä saa kastetta. Minulla on kaksi tällaista lasta, jotka eivät koskaan nähneet päivänvaloa vaan menehtyivät raskausaikana. Rukoilen Jumalaa, että Hän armostaan ottaisi heidät taivaaseen kastamattominakin.
Tätä ei aloittaja kuitenkaan kysynyt. Kastetta ei kai edes saa, jos kumpikaan vanhemmista ei kuulu kirkkoon? Kaikki kantasuomalaiset eivät ole ev.lut.
- umm Ali
Jos lapsi on poika, niin silloin järjestetään isot juhlat esim.kotonanne tai talo-yhtiön kerhohuoneessa. Kaikki miehen kaverit ja sukulaiset paikalle, ja paljon ruokaa. Sinun täytyy tietenkin ostaa ruoka, valmistaa se oikeaoppisesti, sekä tarjoilla iloisesti hymyillen. Jos lapsi on tyttö, niin moisia juhlia ei tarvitse järjestää.
- vinkkejä...
Hei,
me ei vietetty islamilaisia juhlia, mutta kuulin että pojan syntyessä pitäisi kutsua imaami teille kotiin ja teet hänelle ja vieraille juhlaruoan (kaikki pitää olla halal).
Islamilaisen juhlan järjestäminen voi olla sinulle vaikeaa joten ota miehesi naispuoliset sukulaiset avuksesi kokkaamaan tai tee kuten me muut ja jätä juhlat väliin tai sitten järjestä nimenantojuhlat joilla ei ole uskonnollista merkitystä.
En tiedä että jos lapsi on tyttö, miten sitten juhlitaan islamilaisittain... - Syntymäjuhla
Aqiqan määräys vastasyntynyttä lasta varten
Šeikki Muhammad ibn Saalih al-`Uthaymeen
Lähde: Fatawa Islamiyah 4. osa s.336
Kysymys:
Mikä on vastasyntyneen lapsen ‘aqiqan tarkoitus ja onko se Fardh (pakollista) tai Sunnah (vapaaehtoista)?
Vastaus:
Vastasyntyneen lapsen ‘aqiqa on uhrieläin, joka teurastetaan ja jolla tavoitellaan Allaahin läheisyyttä ja Hänen kiittämistään vastasyntyneen lapsen siunauksesta seitsemäntenä päivänä hänen syntymästään. Tiedon ihmiset ovat olleet eri mieltä siitä onko se Sunnah vai Fardh. Suurin osa tiedon ihmisistä on sitä mieltä, että se on Sunnah Mu’akkadah (pakollista). Jopa Imaami Ahmad sanoi, ”Hän lainaa ja suorittaa ’aqiqa –uhrauksen. Tarkoittaen, että henkilön jolla ei ole yhtään rahaa tulisi lainata rahaa ja suorittaa ’aqiqa, ja Allaah tulee huolehtimaan hänen velastaan häntä varten koska hän herätti eloon sunnan.” Tämän ’Hän lainaa’ lausunnon tarkoitus viittaa henkilöön, joka toivoo olevansa kykenevä maksamaan lainan takaisin tulevaisuudessa. Viitaten henkilöön joka ei usko kykenevänsä maksamaan lainaa takaisin tulevaisuudessa, hänen ei tulisi lainata rahaa ’aqiqan suorittamiseen. Tämä Imaami Ahmadin lausunto on todiste, että se (’aqiqa) on Sunnah Mu’akkadah (pakollinen) ja se on tosiasia. Niin ollen henkilön tulisi teurastaa yksi lammas tyttölasta varten, ja tämä tulisi tehdä seitsemäntenä päivänä. Henkilö syö siitä, antaa jotain siitä pois lahjana ja antaa jotain siitä hyväntekeväisyyteen. Siitä ei ole haittaa jos hän antaa jotain siitä pois hyväntekeväisyyteen ja kokoaa sukulaisensa ja naapurinsa syömään sen paistetusta lihasta jonkun toisen ruoan kanssa.
http://totuudentie.com/muslimit/94-erityiset-paeivaet/819-aqiqan-maeaeraeys-vastasyntynyttae-lasta-varten - Lisäystä edelliseen
Jos lapsi on poika niin silloin teurastetaan kaksi lammasta, ja jos tyttö niin yksi lammas.
- Pauliinatartar
Voi elämä! Tässä taas nähdään naisten alempi asema islaminuskossa. Pojista kaksi lammasta kun pitää olla isot juhlat, tytöistä vaan yksi kun riittää pienemmätkin pirskeet.
Miten oikeasti te jotkut suomalaiset naiset voitte ja haluatte liittyä noin sovinistiseen jengiin?
Ei käsitä tämä tyttö... - Anonyymi
Jaa miks vitus? Pojille tehdään jo lapsena kunnioitusta mutta tytöille ei. Tosiaan ootte kunnioittava uskonto/ kulttuuri.
- Anonyymi
Pauliinatartar kirjoitti:
Voi elämä! Tässä taas nähdään naisten alempi asema islaminuskossa. Pojista kaksi lammasta kun pitää olla isot juhlat, tytöistä vaan yksi kun riittää pienemmätkin pirskeet.
Miten oikeasti te jotkut suomalaiset naiset voitte ja haluatte liittyä noin sovinistiseen jengiin?
Ei käsitä tämä tyttö...Joo en mäkää ymmärrä
- nimeämätön
Ympärileikkaushan se vastaa kristinuskon kastetta islamilaisessa kulttuurissa.
- Abu Maryam
"Ympärileikkaushan se vastaa kristinuskon kastetta islamilaisessa kulttuurissa"
No sinänsä ei kylläkään vastaa, koska ympärileikkaus ei pelasta lasta helvetistä, eikä ole mikään lippu paratiisiin toisin kuin kristinuskossa uskotaan. Kristityille sitäpaitsi kaste on ehdoton ja pakollinen heidän oppineidensa mukaan, mutta islamissa on myös näkökanta että ympärileikkaus on suositeltavaa, mutta ei pakollista, ja tämä on ollut joidenkin tunnettujen oppineiden kanta asiaan. Yleisesti kuitenkin enemmistö oppineista näkee ympärileikkauksen pakollisena miehille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 373431
- 971694
- 1361595
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa451480- 911300
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo291205- 571105
MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil2541066Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1251000Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa270991