Antakaa vinkkejä maaliskuun matkakohteeksi!

Mietteliäs asdfghjkl

Lapsiperhe, joten haetaan nähtävää ja koettavaa. Saisi olla myös edullinen.

Ateena, Rooma, Budapest, Krakova ovat olleeet erittäin mieleisiä, joten samantyylistä matkakohdetta haetaan.

3

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkamies maan

      Mainitsemasi kohteet ovat kaikki erilaisia ja niillä on oma luonteensa, jatkossa voisi piipahtaa Pariisissa , Lontoossa tai Prahassa, nämäkin ovat erilaisia, mutta tutustumisen arvoisia kaupunkeja, tosin maaliskuun loppupuolella menisin vaikka Barcelonaan

      • Gelidonya

        Ensimmäistä kertaa Montenegroon ja Dubrovnikin lentokentältä olisi tarkoitus ottaa auto jolla mentäisiin rajan yli. Onko kokemusta moisesta ja mihin kannattaisi majoittua ja missä kierellä kun patikointi on harrastuksena. Alustavasti varattu Herceg Novissa hotelli josta käsin etsiytyä luontoon. Olisiko ehdotuksia paremmaksi majoituspoikaksi?


    • a-antti

      Mietteliäs,
      Mielenkiintoinen valinta tämä avauksesi palsta. Mutta hyvä! Tyyli on kyllä eri kuin jo käymissäsi, taitaisi kuitenkin sopia avarakatseiseen tyyliinne... Ja siellä on eurot käytössä, vaikk'ei olekaan EU-maa.

      Kuukelin kartta tai karttakirja on tietysti hyvä lähtökohta. Saattaa olla omatoimimatka tuohon aikaan. Mielestäni auto kannatta vuokrata joka tapauksessa, Montenegrossa nähtävyyspaikat on pienehköjä. Voipi olla päivä ja kohde. Maa-alue päätyy melko jyrkästi mereen, asia joka tekee maisemista mukavia katsella.

      Tuohon aikaa meri linee vielä kovin "raikas", joten vain rohkeimmat käyvät uimassa.

      Kotorin lahti, Kotorin kaupunki ja sen luostarivuori. Kiipeämistä on aika paljon, mutta ajan kanssa. Runsaasti tuollapäin kulkeneena olen jo oppinut, että kaikkia patsaita ei tarvitse kuvata. Jos paikallisten kanssa pääsee puheväleihin, minusta se on parasta antia. Turistimajoitustakin löytynee.

      Budva on varsinainen turistikohde Montenegrossa. Sieltä varmaan löytyy majoitusta milloin vaan ja moneen makuun.

      Kotorinlahdelta on kohtuu matkat Kroatian Dubrovnik'iin ja Bosnia-Herzegovinan Mostar'iin, kuuluisa vahasta sillastaan (slaavilaisten kielten most=silta). Dubrovnik voi olla hyvä kohde noin korkeasesongin ulkopuolella. Viime kesänä heinäkuun alussa aika mahdoton, yritettiin käydä vuokratun auton kanssa, mutta ei se oikein onnistunut.

      Matkatoimistojen kohdeselvityksistä saa kohtuullisen kuvan alueesta, kunhan jättää matkatoimiston omia mielipiteitä huomiotta, niin hyvässä kuin pahassakin.

      Eikun sinne vaan, sellainen loma, jolla tapahtuu jotain haastavampaa on hyvä puheenaihe pitkään. Vaarallisuuteen ei kuitenkaan usko. Lue Ulkoministeriön matkustustiedotteet, tiedät turvallisuuudesta enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      199
      8848
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      5178
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      53
      4561
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      82
      4223
    5. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      54
      3479
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3316
    7. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      58
      3158
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2806
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      42
      2615
    10. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2571
    Aihe