Antakaa vinkkejä maaliskuun matkakohteeksi!

Mietteliäs asdfghjkl

Lapsiperhe, joten haetaan nähtävää ja koettavaa. Saisi olla myös edullinen.

Ateena, Rooma, Budapest, Krakova ovat olleeet erittäin mieleisiä, joten samantyylistä matkakohdetta haetaan.

3

778

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkamies maan

      Mainitsemasi kohteet ovat kaikki erilaisia ja niillä on oma luonteensa, jatkossa voisi piipahtaa Pariisissa , Lontoossa tai Prahassa, nämäkin ovat erilaisia, mutta tutustumisen arvoisia kaupunkeja, tosin maaliskuun loppupuolella menisin vaikka Barcelonaan

      • Gelidonya

        Ensimmäistä kertaa Montenegroon ja Dubrovnikin lentokentältä olisi tarkoitus ottaa auto jolla mentäisiin rajan yli. Onko kokemusta moisesta ja mihin kannattaisi majoittua ja missä kierellä kun patikointi on harrastuksena. Alustavasti varattu Herceg Novissa hotelli josta käsin etsiytyä luontoon. Olisiko ehdotuksia paremmaksi majoituspoikaksi?


    • a-antti

      Mietteliäs,
      Mielenkiintoinen valinta tämä avauksesi palsta. Mutta hyvä! Tyyli on kyllä eri kuin jo käymissäsi, taitaisi kuitenkin sopia avarakatseiseen tyyliinne... Ja siellä on eurot käytössä, vaikk'ei olekaan EU-maa.

      Kuukelin kartta tai karttakirja on tietysti hyvä lähtökohta. Saattaa olla omatoimimatka tuohon aikaan. Mielestäni auto kannatta vuokrata joka tapauksessa, Montenegrossa nähtävyyspaikat on pienehköjä. Voipi olla päivä ja kohde. Maa-alue päätyy melko jyrkästi mereen, asia joka tekee maisemista mukavia katsella.

      Tuohon aikaa meri linee vielä kovin "raikas", joten vain rohkeimmat käyvät uimassa.

      Kotorin lahti, Kotorin kaupunki ja sen luostarivuori. Kiipeämistä on aika paljon, mutta ajan kanssa. Runsaasti tuollapäin kulkeneena olen jo oppinut, että kaikkia patsaita ei tarvitse kuvata. Jos paikallisten kanssa pääsee puheväleihin, minusta se on parasta antia. Turistimajoitustakin löytynee.

      Budva on varsinainen turistikohde Montenegrossa. Sieltä varmaan löytyy majoitusta milloin vaan ja moneen makuun.

      Kotorinlahdelta on kohtuu matkat Kroatian Dubrovnik'iin ja Bosnia-Herzegovinan Mostar'iin, kuuluisa vahasta sillastaan (slaavilaisten kielten most=silta). Dubrovnik voi olla hyvä kohde noin korkeasesongin ulkopuolella. Viime kesänä heinäkuun alussa aika mahdoton, yritettiin käydä vuokratun auton kanssa, mutta ei se oikein onnistunut.

      Matkatoimistojen kohdeselvityksistä saa kohtuullisen kuvan alueesta, kunhan jättää matkatoimiston omia mielipiteitä huomiotta, niin hyvässä kuin pahassakin.

      Eikun sinne vaan, sellainen loma, jolla tapahtuu jotain haastavampaa on hyvä puheenaihe pitkään. Vaarallisuuteen ei kuitenkaan usko. Lue Ulkoministeriön matkustustiedotteet, tiedät turvallisuuudesta enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      717
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      610
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      579
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      184
      520
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe