Meitä on neljä lähdössä, Bloomsburyssa Russell Squerilla on hotelli. Kannattaisiko ottaa taksi, neljä maksajaa, ei tulisi hirveän kalliiksi? Vai tuleeko julkisilla paljon halvemmaksi?
Jouhevimmin Heathtrowsta keskustaan
9
380
Vastaukset
- 9+13
olisko hintaero karkeesti taksin ja metron välillä sellanen 50-60 puntaa, kun neljä ihmistä kyseessä.
jos olette luksuslomalla, menkää taksilla
jos on tiukan budjetin reissu, menkää metrolla
jos on minuuttiaikataulu (aika on rahaa), menkää taksilla
jos on aikaa, niin sitte metrolla
jos ei kenelläkään ole porukassa suuntavaistoa, menkää taksilla
jos edes joltakin löytyy taitoa kulkea metrolla, niin sitte metrolla- Neuvokaa viisaat
Siis hintaero on 50-60 puntaa vaikka matka on noin 30 kilometriä. Aika kalliita nuo Englannin taksit, koko taksimatkan hinta on siis jotain sata euroa jaettuna neljällä?
Neuvokaa viisaat kirjoitti:
Siis hintaero on 50-60 puntaa vaikka matka on noin 30 kilometriä. Aika kalliita nuo Englannin taksit, koko taksimatkan hinta on siis jotain sata euroa jaettuna neljällä?
Kuten alla mainitsin BA Transfer on halvin £39 koko jengiltä. Minusta tuo on aika halpa ja Lontoon taksit on yleensä paljon halvempia kuin Suomessa (paitsi kun matkustat lentokentälle). Kurssi ei ole noin kova kun muunsit. Meilkein punnan kanssa on euro tasoissa (1.18) eli esim £50 pyörii siinä melkein 60e paikkeilla.
- 20+14
Taksi ei välttämättä ole nopeampi kuin metro, ainakin Heathrown sivuilla aika-arvio on noin tunti. Mukavampi toki.
Metro Heathrowsta Russel Squarelle on helppo matkatavaroidenkin kanssa, koska vaihtoja ei tarvita. Kestää about 50 minuuttia. Suosin BA transfer taksia jos nyt päätätte taksilla matkustaa se on 39 puntaa joten melkein 10 per henki teidän porukalta. Voit varata ennakkoon netissä ja mulla ei ole ikinä ollut ongelmaa heidän kanssa. www.batransfer.com (eli valitse terminaali johon saavutte ja sitten postikoodin alku, Russel Sq. on WC1)
Jos lähdette metrolla niin ei sekään hankalaa ole, kuten yllä, otatte sen Piccadilly linjan suoraan Russel Squarille. Katsokaa toki että juuri teidän matkustuspäivänä ei ole mitään metro töitä suunnitteilla. Sen voi tarkistaa täältä http://www.tfl.gov.uk/tfl/livetravelnews/realtime/tube/default.html painakaa "tab" future dates.- Neuvokaa viisaat
Siis neljältä hengeltä yhteensä 39 puntaa lentokentältä hotellin oven eteen?! Epäilyttävän halpaa, mahtuuko kolme tavallisen kokoista ihmistä takapenkille?!
Varaan etukäteen ja pirssi odottaa terminaalissa? - 19+11
Neuvokaa viisaat kirjoitti:
Siis neljältä hengeltä yhteensä 39 puntaa lentokentältä hotellin oven eteen?! Epäilyttävän halpaa, mahtuuko kolme tavallisen kokoista ihmistä takapenkille?!
Varaan etukäteen ja pirssi odottaa terminaalissa?normiautoja, pitäs mahtua.
hinta on erittäin houkutteleva tolppataksin hintaan nähden, joten vaikee tietenkin uskoa, mutta totta se on.
Joo, käytän niitä nykyään kokoajan (kun kekkasin). Hyvin ovat toimineet. Yleensä odottavat terminaalissa nimi kyltin kera. Kotoolta hakevat mihin kellonaikaan tahansa ja soittaavat kun ovat paikalla. Tietty kannattaa ottaa numero ylös jos joutuu niitä etsimään.
Jotkut taksifirmat maksuttavat maltaita lentokentältä hausta ja pistävät lisää sun muuta. Noi ei ole vielä pistäneet joten käyttäkää toki niin ei hinnat nouse :)
Ovat olleet ihan niitä autoja mitä kuvissa mainostetaan. joskus tilavampiakin riippuen kuka kuski on lähellä.- santeri1
joo siis keskustasta en maksaisi 40 puntaa enempää taksilla heathrowlle. hotelleilla on diilejä yksityisten firmojen kanssa ja tonne heathrowlle ei matkat tosiaankaan maksa enempää. juurikin sen takia että ko. firma saa näin hotellien kautta paljon buukkauksia. tiedän kun ite olin pari vuotta lontoon hotelleissa töissä…. jos on 2 ihmistä matkassa, taksi tulee jo halvemmaksi kun heathrow express paddingtonilta, jos on 3 ihmistä taksi on jo halvempi kun connection juna paddingtonilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä7810877Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on13910245- 257991
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776434Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.445361- 714961
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1394269Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai194173Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas423917Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313534