Hartolan pankkiautomaatti poistuu?

kjkjgdgd

Pitääkö paikkansa, että Automatia Pankkiautomaatit Oy on poistamassa Hartolasta sen ainoaa ottoautomaattia? Nykyisten pankkikorttien aikana tämä tuskin hetkauttaa moniakaan ja onhan osuus-ja säästöpankkilaisilla edelleen mahdollisuus käydä nostamassa rahaa tiskiltä. Käteistä käyttää kaupan kassalla ani harva, olen laittanut merkille, joten mitäpä tuosta jos automaatti poistuisikin. Enemmän minua huolestuttaa kokonaisuutena kaiken mahdollisen poistuminen kunnasta. Nooo, mihinkäs sitä rahaa tarvitaan nostaa kun ei ole kohta mitään ostamista.

Kunta voisi avittaa asukkaitaan järjestämällä ilmaisia bussimatkoja vaikkapa kerran päivässä Sysmään tai Joutsaan. Ehkäpä silä tavoin me hartolalaiset voisimme todistaa kuntaliitosaikakaudella, että meillä on ostovoimaa. Kumpi siis sulhaseksi morsiamelle nimeltä Hartola, jossa meitä palvelevat kirkko ja ALKO.

6

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isoveljenuhri

      Kun ei enää voi nostaa käteistä, joutuu käyttämään korttia, josta jää pankille lista ostoksistasi. Yksityisyys murenee taas, kunnes mitään ei ole jäljellä. Seuraavaksi poistuu käteinen raha kokonaan, jolloin on helpompi kontrolloida, kenen annetaan ostaa mitään.

      Pitää kai sitten alkaa käydä Joutsassa, kunnes sieltäkin viedään masiinat.

      • adasdad

        Ei pankille jää siitä mitään listaa. Ainoastaan luottokunnalle tulee tieto siitä mihin olet korttiasi vinguttanut. Luottokunta ja pankki ovat kaksi eri asiaa.


    • Hynänen Manilasta

      Tuo olisi jo yhdenvertaisuuslain rikkomista tms. Jos joku nostaisi asiasta metelin, niin valtio joutuisi järjestämään ottomaatin paikkakunnalle.

      • sdadasd

        Aivan. Tuskinpa täällä pano-automaattia tarvitaan. Ottomaatti se olla pitää.


      • Kunnanjohtaja.
        sdadasd kirjoitti:

        Aivan. Tuskinpa täällä pano-automaattia tarvitaan. Ottomaatti se olla pitää.

        Toivottavasti poistuu, persaukisilla junteilla ei ole kuitenkaan saldoa mistä nostaa...


    • fdafbb

      Vielä on aparaatti paikallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe