Kokous 9,5 tuntia kahveineen ja ruokineen maksoi meille veronmaksajille n. 20 000 €. Yksi lause muutettiin budjetissa, oli kokouksen tulos. Oliko tuon rahan väärtti?
Valtuusto 11.11. noin 20 000 euroa
Kysyn vaan
27168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Valtuutetut rakastavat omaa ääntään niin paljon, että maksoi mitä maksoi, on päästävä venyttävään kokousta.
Kari venytti kokousta puheilla, jotka voisi pitää 5-vuotiaiden päiväkerhossa. Tosin sielläkin porukka nukahtaisi.
Iisakki rakastaa omaan ääntään mutta välillä aina tuntuu kuin kuuntelisi vanhaa neuvostoliittolaista levyä.
Onnea levykokoelmasi suhteen.
Millä kohdalla valtuustovideossa on Karin jorinoita, en halua katsoa muita !
Aika paljon maksoi pulinakerhon illanvietto.
Voisi olla hintakatto kokouksilla, typerää touhua kaikilta puolueilta tuollainen rahastus!
KAIKKIA VALTUUTETUT! menkää itseenne ja miettikää, mikä oikeasti on järkevää.
Mihin valtuustoa tarvitaan, kun virkamiehet pystyvät tekemään budjetin ammattitaitoisesti? Hämeenlinnan valtuusto niin kuin muutkin vastaavat harrastuskerhot tässä maassa näyttävät olevan turhia rahanreikiä kunnille. Miksi muuten Hml:n valtuustossa on 59 hemmoa, kun suurin osa on turhia napinpainajia. Kymmenen riittäisi.
Et ymmärrä asiaa. Budjetti on valmisteltu lautakunnissa joten puhe virkamiesten yksin tekemästä budjetista on turhaa.
No mihin sitä valtuustoa pitkine puheineen enää tarvitaan, jos budjetti on lautakunnissa valmisteltu?
Lain mukaan valtuusto päättää. Haluatko rikkoa lakia ?
No siks kun valtuutetut eivät luota omien tovereittensa valmisteluun eli keskinäinen luottamus puuttuu.
Eipä kun siksi, että persut eivät luota kokdem-valmisteluun.
..ja syystä.
Kaviaariako ne siellä söivät ja konjakkia päälle? 20 000 euroa on törkeää porsastelua veromaksajien rahoilla.
Kivat joulurahat sai käärittyä korotetuista kokouspalkkioista. Vaikka nukutti niin...
Oliko napit kiinni?
Reska.fi -netissä ja facebookissa on aiheesta hyvä keskustelu !!
Keskustelu? Reska.fi -netissä? BUAHHAHHAHHAH!!!
Kaikissa Reskan blogeissa on yhteensä neljä kommenttia. Peltonen ja Peltoniemi keskustelevat itsekseen.
Kaupungin Johtajat Erotettava !
"Kysyn vaan" kirjoittajalle...ei tuo 20 tonttua riitä palkkioihin lähellekkään. Harmi et kokous kesti.
Mitähän maksaa IKLAN Tanskan-matka? Tietääkö joku?
Valtuutettujen eduista olisi ruvettava tinkimään. He ovat niitä suurimpia tuhlareita, eikä kukaan näistä menoista valita eikä esitä eriäviä mielipiteitä.
Kyllä siellä taisi muutama lautakuntalainen jo ilmoittaa, ettei osallistu kyseiselle matkalle..
Puhujat luulivat vissiin olevansa suuriakin filmitähtiä ja supersankareita, kun oli oikein arvokorut ja käädyt ripustettu kaulaan, raskaat meikit naamaan ja pantu päälle värikkäintä jakkua mitä kaapista löytyi, että erottuisi joukosta. Puheen painotukset, ivalliset katseet ja suun mutristukset oli huolella harjoiteltu jo edellisellä viikolla. Säälittävää teennäisyyttä!
Näyttää selvästikin siltä, että videointi venyttää kokouksia. Tuskin valtuutetut puhuisivat pelkästään toisilleen yhtä vuolaasti. Kansan ääniä on ruvettu keräämään jo valtuustokauden alusta lähtien seuraavia vaaleja silmällä pitäen.
Kuka muistaa enää parin päivän päästä yhtäkään puheenvuoroa, vaikka puhuja kuinka kaunopuheisesti ääntään värisyttäisi ja heittelisi ivallisia vihjailujaan? Nytkin mieleen jäi videosta vain persujen jatkuva vastahanka, jankutus ja typerät tölväisyt. Missä käytöstavat, persut?
Ehdottomasti hintakatto kokouksille.5000 € kokonaisuudessaan/ kokous voisi olla sopiva, niin luulisi kokousten lyhenevän, kun tuntitaksa pienenisi koko ajan, mitä pidempään siellä lorvittaisiin.Nythän siellä noilla 20000 € taksoilla on mukava torkkua, kun omaan pussiin kilahtelee koko ajan lisää euroja, mitä pidempään kokous kestää.
Pyrin valtuustoon ens kerralla, kun ei näköjään tartte muuta kun tyhmän näkösenä toljottaa pullonpohjarilleillä valkokangasta ja sillon tällön nappia painaa...ja palkkiot juoksee, kun vaan persukset kestää istua...ja pääpersu sanoo etukäteen mitä äänestetään...ei tartte ees osata lukee eikä aatella omilla aivoillaan...helppoo olla päättäjä...mitä sev väliä vaikka hävittäskin äänestykset... kun vaan palkkiot juoksee...