Pyytää päivittämään puhelimen , kun yritän päivittää päivitys tila pysyy 0% ja ei etene. Koitan Wlankin kautta mitä se ehdottaakin mutta ei onnistu. Laitoin puhelimen Wlan lisäasetuksista täpin tohon kohtaan "Pidä Wlan-yhteys käytössä, kun näyttö sammutetaan", ei apua tästäkään. Internet yhteys on tietokoneessa muttei langatonta.
Joku sanoi että ladata päivitys softa netistä tietokoneelle avata se ja sen jälkeen lumia Usb:llä tietokoneeseen ja päivittää puhelin. Mennyt aivan ohi missä tällänen sovellus olisi, en ole löytänyt?? Voisko joku auttaa?? Kiitos.
Joku sanoi että ladata päivitys softa netistä tietokoneelle avata se ja sen jälkeen lumia Usb:llä tietokoneeseen ja päivittää puhelin. Mennyt aivan ohi missä tällänen sovellus olisi, en ole löytänyt?? Voisko joku auttaa?? Kiitos.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lumian voi tosiaan päivittää tietokoneelta käsin: http://www.wpuhelin.com/wp-vinkit-ja-oppaat-paivita-lumia-puhelimesi-tietokoneella-todella-helposti-wp8/
Kokeilin mutta ei vissiin toimi vistalla tämä Nokia Software Updater for Retail 3.08. Ilmoitti tälläisen kun yritin asentaa :The operating system is not adequate for running nokia software updater for retail ??
Kokeilin Zunea, ei toiminu, kehotti vaan yhdistä laite vaik laitoin Lumian usb.llä koneeseen kiinni mitään ei tapahtunut. Kuinka tuon päivityksen sais ladattua. On tää pirunmoista :( Apuja vielä kiitos.
Zune ei tue ollenkaan WP8 malleja joten sillä päivitys ei onnistu. Myöskään tuo Software updater ei näyttäisi tosiaan tukevan Vistaa-
Puhelimen pitää siis olla yhdistettynä wlan verkkoon jotta päivitys onnistuisi sen kautta. Pelkkä wlanin päällelaitto ei riitä.
Eli aloittajalla ei edes ole wlan yhteyttä,tällöin sun on etsittävä avoin verkko,sekin onnistuisi datasensellä jos puhelimessa olisi Amber mutta eihän siinä vielä ole joten mene vaikka mäkkäriin tai johonki
Eli minun pitää mennä johki missä wlania saisi käytettyä? Esim kirjasto, ja siellä wlan päälle puhelimesta? Joku sanoi joskus että jos päivitys on iso muistiltaan wlanin kautta päivitys ei onnistu, joten tietokoneen kautta pitäis. Tosiaan puhelimessa ei ole Amber päivitystä vielä.
Juurikin näin. Päivitys onnistuu yleensä wlanin kautta hyvin.
wp8 päivitetään aina wlanin kautta eli hienommin OTA :na..tähän ei päivityksen koko meinaa mitään
Onko jotain tiettyä paikkaa mis päivitys Wlanin kautta onnistuis varmasti?? Meinaan kun puhelin bugannu jonki aikaa jo ja toi päivitys vois ehkä sen korjata. Kiitos.
Siellä mistä löytyy ilmainen ja avoin wlan verkko.
kerro paikkakuntasi niin etsin sulle avoimen verkon lumia 520:llä ja sen datasensellä
Lapua olisi paikkakunta. Kiitos.
Latojantie 9 - ABCwlan avoin verkko - eli ilmeisesti paikallinen ABC huoltoasema
Kiitos :) Käympä yrittämäs.