Mikä tauti liikkuu tällä palstalla kun jatkuvasti on kirjoituksia Unelmavävyistä? Mikä siinä ihastuttaa ja vihastuttaa? Miksi ihmiset yleensä ottautuvat edes koko juttuun?
Mikä ihmeen Unelmavävyt???!!!
Hercules
41961
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei niissä mitään erikoista ole, ja se Nebelungin saksofonin soitto kuulosti ainakin Kesäillan valssissa aika kauhealta.
Unelmavävyt kuuluu keskusteluaiheisiin siinä missä muutkin tanssibändit. Tässä suhteessa Unelmavävyt ei ole mikään poikkeus.
Olematta negatiivis-tai positiivissävytteinen, tässä faktaa:
Unelmavävyt on tämän vuoden tanssiorkesterien Suomen mestari ja näin toimi myös TV2:n Kesäillan valssi-ohjelmien housebändinä tämän kesän.
Orkesterissa on viisi Turun suunnalta kotoisin olevaa nuorta miestä (ikäjakauma käsittääkseni aika tarkkaan nuorin 20, vanhin 30).
Poikkeuksena valtaosaan tämän päivän tanssiorkestereista, Unelmavävyjen soitinvalikoimaan kuuluu myös puhaltimia (trumpetti ja saksofoni).
Tässä lainaus tanssiorkestereiden SM-kilpailun lehdistötiedotteesta: "Martti Metsäkedon johtama tuomaristo kiitteli yhtyeen monipuolisuutta, nuorta raikkautta, hyvää yleisökontaktia sekä vahvaa lauluosaamista. Monta hyvää laulajaa ja suomalaisissa orkestereissa yhä harvinaisemmiksi käyvät puhaltimet nostivat Unelmavävyt muiden kilpailijoiden ohi. Kullervo Linnan säätiö jakoi kilpailussa oman Meininki-palkintonsa, joka myös meni Unelmavävyille."
Siinä, kuten sanottu, faktaa, mielipiteet on sitten erikseen.
Terveisin Unski, iskelmämusiikin ystävien totuudentorvi
Unelmavävyissä ei ihastuta mikään, sen sijaan vihastuttaa kaikki.
Nebelugin olematon ja riittämätön ääni, saatika sitten se kauhea torven soitto,huh! Nou tänks.