Laitoin tämän saman aloituksen huomaamatta jo hirvenmetsästys sivulle mutta tännehän tämä olisi kuulunut... Eli tässäpä pulma.
Mitenkähän koiran voisi "pelastaa" montulta?
Toimi alle vuoden ikäisenä TODELLA hyvin. Pitkiä haukkuja, hukan selvityksiä ja mieletön löytämään hajut ilmasta ja jäljet maasta. Mutta seuraavana vuonna rohkeuden kasvaessa, alkoi ajamaan hirvet juoksuun. Näin ainakin epäilen koska haukkumaan ei pääse, seuraa juoksevaa hirveä kun ohi ei pääse. Seuraa siis ihan jäljillä, ei yritystäkään mennä ohi. Joko ei vauhti riitä tai ei vain ole sitä "jujua" ymmärtänyt.
Pentuna meni ilmeisesti niin varovasti ja pelokkaasti tilanteeseen, että hirvi ei karkonnut.
Eihän sille parruakaan voi kaulaan sitoa vauhdin eliminoimiseksi ;-)
Nyt asiallisia neuvoja ja ohjeita, ei mitään lakin- ja kinttaiden teko kaavoja
Hirvikoira lopetti toimimasta?
6
366
Vastaukset
- nelli5
Vie kunnolliseen elänlääkäriin. Kyllä sieltä yleensä syy löytyy, jos ennen on toiminut hyvin. Anaalirauhaset, kurkunpään tulehdus, nenäpunkki, roska nielussa...
- jutun aloittaja
Et lukenut tarkasti aloitustani.
Nokka toimii HYVIN, hajujälki löytyy jopa yli vuorokauden kuluttua
Antaa ääntä kun hirvi pysähtyy tai kävelee
MUTTA on liian innokas ja törmää täydellä laukalla hakemaansa hirveen ja aiheuttaa pakolaukan, seuraa juoksevaa hirveä hiljaa kuten kuuluukin mutta ei kaarra eteen tai sivulle.
MITEN SAISI VAUHDIN POIS ALKUTILANTEESSA?
Paksu kettinki kaulaan jarruksi?? - mäykkytyty
Miten olisi koiralle pieni lenkki ennen "töihin" menoa. Lähtisikö sillä pahin ajamisinto pois? En kouluta hirvikoiria, joten toimivuudesta en tiedä, tuli vain mieleeni.
Hyvä idea, ensin höyryt pois, ja sitten vaikka kokeneemman, toimivan koiran kanssa metälle.
- aloittaja...
Vauhdin poisotto ei ole toiminut... Virtaa löytyy
- Musta*
Harmaat tykkää juosta. :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614368KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1483139Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472458Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?482370- 982025
- 241883
- 301606
- 231602
- 1531445
- 341233