Ohjeita Amazoniaan, I

colaptes

Sademetsässä tietysti sataa ja lämpötila on 30°C molemmin puolin ja ilmankosteus on suuri. Suorassa auringonpaahteessa ei kestä lainkaan olla, mutta se ei ole ongelma, sillä sademetsässä on yleensä varjoista. Amazoniin muodostuneilla saarilla tosin on avointa, jolloin pitää hankkiutua varjoon. Sade viilentää ilmaa miellyttävästi.
Kaikki on lähes aina märkää ja se tarkoittaa, että on liukasta. Amazonin penkka on liejua, joten kun hyppää veneestä jokipenkalle, pitää varoa, ettei liukastu siinä mudassa. Myös sisemmällä viidakossa on liukasta liejua ja tietysti kaikki maassa makaavat oksat ovat liukkaita.
Tukea voi tietysti etsiä puista, mutta puissa on usein erittäin järeitä piikkejä. Piikit saattavat joskus olla piilossa sammaleen alla. Piikkisiä, sammaleen peittämiä palmuja makaa myös maassa.
Puunrungoilla myös vilistää muurahaisia. Kaikkiin muurahaisiin pitää suhtautua vakavasti, kontakti muurahaisen kanssa on tuskallinen. Erityisesti hevosmuurahaiselta näyttävä luotimuurahainen pystyy aiheuttamaan loputtomasti kipua ja saattaa vaatia jopa sairaalakeikkaa. Sairaaloita ei tietystikään ole missään. Luotimuurahaisia kuljeskelee yksitellen, mutta muut kulkevat normaalisti polkuja pitkin. Tulimuurahaisenkin pisto on sellainen, että kyllä selviää, miksi sen nimi on tulimuurahainen. Lehdenleikkaajamuurahaiset kaivavat maan ontoksi ja niiden pesään putoaminen saattaa olla vaarallista.
Siellä on monenlaisia öttiäisiä, useimmat niistä tieteelle vielä tuntemattomia, joten niistä ei voi antaa muuta ohjetta kuin huido niitä pois, mutta älä tapa. Löin yhtä kärpästä ja se oli kuin olisin iskenyt käteni veitseen. Kaveri läpsäisi yhtä kärpästä ja kohta koko kärpäsparvi oli hänen kimpussaan.
Luonnollisesti ilkeiden öttiäisten lisäksi on myös hienoja ötöjä, kuten taivaansiipiperhosia. Taivaansiipi on varsinainen must-see, sillä auringon valo suodattuu lehtien välistä säteiksi viidakon pohjalle ja kun sininen perhonen lentää ja osuu auringon valoon, niin se näyttää siltä, kuin se välkkyisi lentäessään.

4

2540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sy Snoopy

      Joo, kyllä Amazonasin sademetsässä on erinlaista kuin Suomessa tammikuussa. Luin kertomuksen amerikkalaisesta nuoresta miehestä, joka oli vaeltanut jalkaisin (mitä nyt intiaanit olivat välillä vähän kanootilla joen yli auttaneet) Andeilta Atlantille. Juttuun liittyvässä kuvassa hän kannatteli reppuaan päänsä päällä ja eteni joessa vyötäröään myöten vedessä. Minä vaelsin Karibian rannikolta bussilla Manaukseen ja tein sieltä pari retkeä jokea pitkin. Ihan mielenkiintoista. Manaus on kokemisen arvoinen miljoonakaupunki ja kohtuuhintainen. Lisää matkailua: www.snoopy.fi

    • siete raices

      Kokeilkaa ayahuascatrippiä niin saatte jotain todella omakohtaista. Miltä vaikuttaa esimerkiksi kasvin lehden näkeminen 1000-kertaisena? Suosittelen, unohtumaton kokemus jonka jälkeen et ole entisesi.

    • expert

      Tuo eka viestialoitus on puutaheinää. Viidakossa sade ei viilennä mitään miellyttävästi vaan sen jälkeen on entistä kuumempi ja tukalampi ja kosteampi. Tämä tietysti oikeassa viidakossa, en tiedä missä tuo tyyppi on ollut.

      • Puhuin siitä, että sateen aikana on viileämpää. Sateen jälkeen taas on tukahduttavan kuumaa, kunnes sataa taas uudestaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      431
      2238
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1357
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1320
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1208
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      91
      1189
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      101
      1047
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      964
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      900
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      821
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      780
    Aihe