sisälle ja pistää siihen valot pimeiden päivien ja iltojen iloksi varsinaiset koristeet laitan sit vasta lähempänä joulua kerkeepähän ainakin nauttimaan kuusen kauneudesta kyntteliköt on jo ollu muutaman viikon kinkkukin tekis mieli ostaa sitä kun tulee yleensä syötyä vaan joulun aikaan ja se on niiiin hyvää sillon kun se on rasvatonta eikä oikeen paksulla rasvalla niinkun eräs sanoo.
meinasin tänään nostaa
tiina@
39104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
pääasia jäi sanomatta elikkä se minkä meinasin nostaa sisälle no se on joulukuusi.
Oho, mulla ei oo kuusta. Mutta punaiset jouluvalot laitoin pavekkeen paksun pystytolpan ympärille. Se olikin melkoinen askartelu tapahtuma.
Vielä en ole niitä polttanut, muuta kuin kokeilin että palavat.
Adventtina mulla on punainen pyväsvalaistus.
Kuuset näyttävät surkeilta näin vesisateella. Itse en aio tuoda kuusta sisälle tilanpuutteen ja allergian takia. Kunhan tulee pakkasta ja kuuraa, laitan ikkunan taakse kuusen ja siihen valot ajastimella. Kivasti sitten valaisevat hämärän tullen ja päivisin ikkunasta voi seurata kuusen oksilla olevia lintuja ja joskus oraviakin.
Joulukoristeiden askartelua olemme harkinneet porukan kanssa. Nythän noita tarvikkeitakin saisi metsästä kun ovat sulia, eivätkä katkeilisi niinkuin jäätyneinä. Puolukanvarpujakin löytyisi, koska ei ole vielä luntakaan.
Kinkku oli mielessä eilen ja ajattelin paistaa tänä vuonna jo pari päivää ennen aattoa.Enkä yöllä, ettei palovarotin ala huutaa jos käryää.
Jos aikoisin joulukuusen sisälle hankkia, joutuisin ostamaan myös korvasuojaimet. Semmoset isot, joita metsurit pitävät.
Ei olis kivaa semmosilla suojaimilla kököttää sisällä.
Tietysti voisin olla laittamatta korvien päälle suojaimia, mutta olen niin niin ylipursuavan herkkä ja paha mieli helposti ujuttautuu sisälleni, että en rohkene olla itseäni kohtaan niin inhottava.
Asia on nimittäin niin, että kun oon niin hyvissä väleissä mun palmujen ja muiden rehevien kasvien kanssa, niin en kehtaa yhtäkkiä jouluna tuoda kuusta sisälle. Kasvit saisivat slaagin. BUUU, BUUUU, Yhyyt ynnä muut epämieluisat ja toruvat äänet täyttäisivät mun asunnon ja olisin pakotettu pitämään korvasuojuksia, etten niiden valituksia kuulisi.
Eli en kehtaa tuoda kuusta sisälle.
Siitä on monen monituista vuotta, kun kuusi on töröttänyt asunnossani. Viimeksi meillä oli kuusi, kun perhe oli koossa. Eli ainaskin 100 vuotta sitten. Noh, tai melkein.
Osuipa käsiini vanhat Joulu-valot, moniväriset.
Ja kumma kyllä, ne toimivat, jokainen lamppu...
Ja outoa kyllä, sain tunteen että ripustan ne ikkunaan.
Oletan että Jesse kopautti ohi-mennessään.
Jesse inhoaa tätä pimeyttä.
Ei ole Joulu-ihminen hän.
http://www.youtube.com/watch?v=Th0-EJDEdmQ
Ja muutakin mieltäni ilahduttavaa nousi esiin.
Tästä tulee hyvä päivä.
H.
mulla on ollu kaunis iso muovikuusi jo melkein kolmekymmentä vuotta siitä asti kun tytär rupes saamaan oikeesta kuusesta allergiaoireita ja kumminkin se käy niin usein ettei oo palattu siihen aitoon kuuseen meille käy sillei ettei sitä kinkkua oo enää aattona jos sen paistaa muutamaa päivää ennen ja taidanpa varautua kinkun syöntiin pitkin talvea ostamalla muutaman pakkaseen tarjouksesta joulun jälkeen siitä saa kaikenlaista ruokaa laitettua pitkin talvea kun tuntuu että on aina niin mahdoton keksiminen siinä mitä ruokaa laittas ite pärjäis vähemmälläkin mutta kun toi mies joutuu syömään kahden edestä että pysyy saavutetuissa kiloissa.
Meillä palaa vielä vaan elävä tuli kynttilöissä ja lyhdyissäja vasta joulukuun puolessa välissä pihaan pensaaseen valot ja kuusi vasta aatoksi. Sitten kiruusti viimestään loppaiaisena kaikki jouluroina pois näkyvistä niin kevät mahtuu tulemaan :).Joillan on kyntteliköt ikkunoissa ympäri vuoden ja miua ahistaa............
Samoilla linjoilla. Joillakin palaa läpi vuoden. Kadun toisella puolella on autokorjaamo. Viime vuonna sen katolle ilmestyi joulun alla auton kehikko, koristeltuna jouluvaloin. Siellä se on edelleen, edes valoja eivät sammuttaneet. Mutta kyllä ne kesälläkin yöllä paloi. On edelleen paikoillaan...
Hyh. Jotenkin se kertoo semmosesta että ei oikein kuljeta ajassa. Niin kuin menneitten maja jos jouluvalot juhannuksena?
Kyllä. Edellisvuonna siellä oli korkeassa savupiipussa Joulupukkiasuinen otus. Paikallislehdessä sitä moni ihmetteli, nii Vapunaattona se pudotettiin alas...
No oisivat vaan vaihtaneet ylioppilaslakin päähän ja haalarit pykälään :)
Se ois varmaan ollu liika haasteellista. Helpompi oli kylmästi pudottaa alas...
Menki väärään oksaan viestini, mut haitanneeko tuo...;)
No ei haittaa. Joissain kaupoissa kesät talvet roikkuu jääpuikkovalot. Varmaan hankala ottaa niitä pois, mutta ei kyllä häävin näköistäkään kesäisin.
Kerran auto-mies, aina auto-mies.
Sitä ei jotkut pikku Joulut eikä jussit muuta.
Kuten nainen esikoistaan, ei mieskään unhoita ensimmäistään.
Autoaan....
Herra varjele! Mitähän olis tullutkaan siitä, jos olisin saanut eka autoni joulu-lahjaksi?
Taka-luukkuun isot kaiuttimet ja niistä kulkuset-räppi lujaa.
Kulkuti..hump..hump..kulkuti..kulkuti....
hump hump humputi..kulkuti..kulkuti..
Tulvii..vii..vii, humputi luntaki...
humputi..vii..vii..luntaki...!!!!!! :)
H.
Nii ja karvanopissa moniväriset jouluvalot.........................:)
huksz @
Tämä musiikki kesällä:
On auton alla hyvä kun vettä sataa
Tämä talvella:
On reen alla lämmin kun lunta tuiskuttaa.
Ja tämä jouluna:
On kuusen alla kiva kun jalkoja väsyttää
;-)
Jos auto jättää ja kuusi pettää niin sänky ystävä on.
piti olla jalat pettää...
Jouluvalot ovat ihan kauniita katsella talojen ikkunoissa, kodeissa, teillä ja kujilla. Aika aikaa kutakin mutta vain joulun ajan, alkaa muuten ärsyttämään kun vielä huhtikuussakin jouluvalot palavat pihapuissa ja parvekkeilla.
Joulua odotellessa etsin you tubesta Kynttilöiden syttyessä, tuo mieleen monet menneiden joulujen ajat. Mietityttää kun jälkikasvu mietti mihin mummi jouluna matkaa? Kutsut molempien luokse on avoinna, parasta kuitenkin joskus olla omassa kodissa, kuunnella hyvää musaa, lukea lahjakirjoja siis olla vaan.
Muutama vuosi sitten vietin joulun laivamatkalla, Las Palmas, Gomerra jouluyö aavalla merellä tähtien loistaessa,Etelän ristin näin taivaalla ensikerran, aaton jouluohjelma oli ikimuistoinen. Sitten Kap Verde, Afrikan länsirannikko Dakar ja Banjul kotimaahan lento.
Kun ikää on tullut joulun viettokin on muuttanut muotoaan, ei ole enää sitä tunnelmaa joka oli kun perhe oli koossa, joulua valmisteltiin, joulupukkia odotettiin.Nyt on näin.
Kun polttaa kynttilöitä sisällä huomaa ainakin ikkunoita pestessä miten nokisia ikkunat ovat sisäpuolelta. Odotan kuitenkin kun joulu tulla jollottaa, hyisen meren rantaa......joulu on valon juhla.
Minä en vielä mieti jouluasioita moneen viikkoon. Paitsi ehkä vähän sitä, missä joulu vietetään. Olisi kolme vaihtoehtoa, koti, mökki ja uusi loma-asunto. Mökille ei juuri nyt tee mieli (syytä en viitsi tässä ruveta selostamaan) ja kotona on oltu kaksi viimeistä joulua, joten uusi paikka olisi mieleisin.
Ongelma on vain siinä, että siellä ei vielä ole kalusteita, ja voi olla, ettei kaikkea tarpeellista saadakaan, kun ei ostoksille oikein pääse kuin viikonloppuisin. Kun en ole pitkään aikaan huonekaluja ostanut, pitkät toimitusajat yllättivät. Kuvittelin ihan, että mitä vain saa 3-4 viikossa, mutta näköjään ei.
Muovikuusi on karsean näköinen keksintö. Taas luonnonkuuset kukkikoot metsissään.
Meillä valaistaan pihan komea kuusi, kun on joulun aika.
niitäkin on tosi hyvän näköisiä mutta ovat myös kalliita ite ostin aikanaan kalleimman ja parhaimman näköisen mitä sillon löysin eikä paljoo aidosta poikkee tietenkin ei varise monet on sanonu että se on karsee ehkä vaan periaattesta mun ystävän mieskin sanoi ettei heille tuoda muovikuusta niin kauan kun hän elää mutta nytpä heilläkin on ollut jo monta vuotta muovikuusi kahtena viime jouluna en laittanu koko kuusta esille mutta nyt kun rupee toi lapsenlapsi oleen siinä iässä että odotaa jo joulua niin tuohan se tunnelmaa ainaskin mun mielestä ja jokainenhan pelaa omien mieltymyksiensä mukaan.
Muovikuusi on ihan kivan näköinen ja kyllä se alkaa kivalta näyttää kun allergiset ei saa siitä oireita :).Meilläkin pahvilaatikossa odottamassa kokoamista. Pikkuväelle ikävämmät pehmeät paketit jo valmiina. Kohta ostan kolmen kilon luuttoman juhlakinkin pakkaseen. Näyttäsi et joulun saisi olla kotosalla, ainakin pyhät, kävijöistä ei vielä ole varmuutta.
.tai ainakin kinkun.
Tuoretta kankkua joulun iloksi
Nii, sen verran jotta saamma maistaa sikkaa :)
"ludzia"
Ja näin taas pilkka alkaa hakemaan tauluaan.
H.
Anteeksi mitä? Mitä tarkoitat, voisitkos tarkentaa?
Muovikuusi oli mullakin jonkun aikaa, allergioiden takia.
Säilytin sitä kellarikomerossa, johon tuli vesivahinko.
Seuraanana jouluna toin sen taas sisään, niinpä allergiset sairastuivat.
Korkeintaan kuusen oksia ostan kuusimyyjiltä...Tuleehan niistä edes tuoksu jouluinen.
Mitenkähän lie...
Onko hoikka laiha, lihava pullea...
Lihaksikas oma ukko...
Onko Kuusi hajuton, mauton, oikein silmin laaduton.
Vain laiskalla silmä lepää?
H.
Älä Tiina vielä joulukuusta sisään nosta. Tulee tunnelmat liian aikaisin eikä jaksa jouluun asti. En ole laittanut mitään jouluun viittaavaa tehostetta sen aika tulee ensi kuun puolessa. Nautitaan sitten lumesta, lyhdyistä ja pihavaloista. Esikoinen soitti ja taas kerran päätimme ei joululahjoja.
just meinasin kirjoittaa että se on jo sisällä ja siinä on valot ihan kivan lämpimän tunnelman tuo tänne tupaan mää oon laittanu jo kaikenlaista ja saapahan nauttia pidempään kuitenkin käy sit niin kun joulu on ohi että pitää saada kaikki heti kohta laitettua pois mutta kaikki ne pallerot pistän kuuseen vasta joulukuussa.
Ei täälläkään mitään joulujuttuja vielä, minä levittelen kesäkuteita sängyn päälle ja matchaan toppeja ja farkkuja/hameita ja mietin tuliasia suurelle suvulle joista joka ikinen, sekin joka minua eniten vihaa, odottaa käsi ojossa jotain kivaa.
Sitten kun palaamme reissusta alkaakin joulurysäsys: olen saanut kunnian järjestää suvun aattojuhlat meillä "kun sulla on eniten aikaa". Jouluaatto on vietetty varmaan ainakin seitsemän vuotta tyttären luona ja vain kaksi kertaa viimeisen viidentoista vuoden aikana minun luonani. Kokoonnumme koko jengi johon kuuluu tyttären miehen lähimmät myös. Yritän (jos maltan) saada tekstiilit vaihdettua ja perussiivouksen tehtyä ennen matkaa ja pyytää lutusta ripustelemaan jouluvaloja pihan puskiinn ja parvekkeelle. Lasiverannan voin myös laittaa joulukuntoon etukäteen. Joten kiirettä pitää :)
Johan olet ajoissa joulufiilisten kanssa, oisiko siihen syynä kauppias urasi :)
Näkyy tuolla parvekkeilla jo olevan kynttilä lyhtyjä, muita killuttimia ei vielä näy, tosin huomasin tuolla maalla ajellessani että joissain pihoissa oli jo sähkön sinistä ja jopa erivärivaloja palamassa, miusta ehkä hieman aikaista, mutta makuasioita tämäkin. :)
täällä on muuten niin pimeetä että oikeen oottaa aikaa että saa laittaa valoja pihaan ja ikkunoihin kiva tulla kotiin jos pimeellä tulee kun ikkunoissa ja terassilla loistaa valot ulkovalotkin toimii tunnisteella ja jos ei just oikeeseen kohtaan osu niin pitää kävellä pilkkopimeessä jos olis edes ne katuvalot niin olis toinen juttu.
Ymmärrän, se on kuin säkkiin hyppäisi, - olemmehan asuneet valottomassa pihassa viimeiset melk. 20 vuotta. Alussa oli kamalaa, mutta tottui ajan kanssa, ja tosi on että teki mieli valaista hyvissä ajoin ripustelemalla, ainakin kuistille "jouluvaloja".
Kyllä täällä meillä käsin on jo useat laittaneet parvekkeille valoja. Kun kattelen täältä mun parvekkeelta nään useammat siniset valot , punaista ja valkoista ja sitten semmosii jotka vilkkuu monivärisinä. Ne oottaa vähän silmiin kattoo, ette omalle parvekkelle laittas, tulis kauheen stressaava olo..
Yhdellä parvekkeella nään semmosen pallonmallisen koristeen.
Joka vuosi tulee uusia malleja.
Mulla on tavalliset valot ja vähän sekoitin sekaa lilaa joka kitenkin peittyy melkein ton toisen alle...hauskaa tää joulun valmistelu..
Vieläkin naurattaa, vaikkei kai se mikään vitsi ollut, se sinun potkurikinkku.
Kivoja on ulkovalot, kunhan eivät karkaa käsistä, kuin on Amerikoista nähnyt esimerkkejä.
Naapurit kilpailevat valojen määrästä.