Torppari?

Mikä se on? meidän talossa ei niitten kanssa kuulemma puhuta, eikä istuta samaan kahvipöytään? miksi?
9550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Torppari oli vuokraviljelijä, joka oli vuokrannut viljeltäväkseen osan suuremmasta maatilasta. Vuokraamalla vain osan tilasta torpparit erosivat sekä lampuodeista, joilla oli koko maatila vuokralla, että mäkitupalaisista, joilla oli vuokralla vain lähinnä asuntotontit. Torpparit maksoivat torppansa vuokran maanomistajalleen tyypillisesti tekemällä päivätöitä eli taksvärkkiä vuokranantajansa tilalla. Toisinaan vuokraa maksettiin myös torpan tuotteilla.

Äänestä

se on se joka vie sunkin työs joku päivä kun ilmatteeksi tekevät.

Äänestä

Torppariksi kutsutaan yleisesti varsinkin kuljettajien keskuudessa henkilöä, joka tekee yrittäjästatuksella töitä. Oikeampi nimitys olisi alihankkija.
Halveksunta heitä kohtaan johtuu kateudesta ja tietämättömyydestä sekä tietoisuudesta omasta avuttomuudesta!
Työnantaja hoitaa kaikki palkkakuskin asiat ja kantaa vastuun. Palkkakuskilla ei ole mitään vastuuta mistään!

N.s torppari/alihankkija taas hoitaa omat velvoitteensa ja vastaa tekemisistään. Työn laatu on huomattavasti parempi kuin palkkakuskeilla ja mitään ylimääräisiä sössimisiä ei esiinny!
Työntekijän yrittäjyys tuo tullessaan pelkkiä hyviä argumentteja ja kaikki asiat rullaavat paremmin!
Ylimääräiset saikut jää pois ja asiakkaille huutaminen loppuu! Autot pysyvät tiellä eikä kuormalavat kaatuile! Viinan takia ei olla pois eikä autot rikkoudu kuskin hullun repimisen seurauksena.

Osaksi edellämainitusta seikoista johtuen palkkakuskit karttavat yrittäjä-kuljettajaa kuin ruttoa! Kateus johtuu yrittäjän oikeasta paremmuudesta sekä kyvystä hoitaa asioita!

Siinä vaan palkkakuski jää kirkkaasti hopealle!

Äänestä
  • Torpparit ovat porukkaa jotka ovat joutuneet vielä palkkakuskejakin tiukempaan ahdinkoon kun tienaavat vieläkin vähemmän koska kuljetustentilaajat ovat vetäneet kuljetusten rahdit niin alas ettei niitä pysty kukaan tekemään edes siivoojan palkalla. Torpparin selässä ei enää ole edes selkänahkaa kun sekin on jo revitty kokonaan vaan nyt torppareilta on menossa jo luut ja lihatkin selästä. Huolintaliikkeet rypevät riistetyillä rahoilla ja osa kuljetusfirmoistakin. Vastuu kaikesta kuljetuksissa on sälytetty torppreille jotka kuolemankielissäkin ja sydänkohtausten pelossakin ovat pakoitettu vaan ajamaan kävi miten kävi. Orjillakin oli aikanaan paremmat hommat ja oltavat kuin kuljetualan torppareilla.

    Äänestä

  • Kerrankin kapitalilla on asiallinen kirjoitus..........Hyvä jatka samaan rataan ja pidä lääkitys kohdallaan ok.

    Äänestä

Kumma vaan kun mini torppari haluais takasin palkkakuskiksi?
Moni onkin lopettanut ja siirtynyt toisen töihin!

Äänestä

No entäs sitten jos olet torpparilla renkinä? onko hänellä enää mitään oikeuksia?

Äänestä

Mites jos olet rengin torpparina?

Äänestä

Moveren torpparina voit heti ostaa 10-15 vuotta loppuunajetun auton ja jatkaa sillä lopun ikää,koska et pysty sitä uudempaan vaihtamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


harjoittelija kirjoitti:

Mikä se on? meidän talossa ei niitten kanssa kuulemma puhuta, eikä istuta samaan kahvipöytään? miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu