Husqvarna 440 e-series, 339XP vs Stihl 211 "Kultahammas"

Sahuri

Taas yksi kumpi ompi parempi, porkkana vai patonki, -kysymys.

Olisin kiitollinen jos kertoisitte teidän omia kokemuksianne näistä, mieluiten alle 3 -vuotiaista, sahoista. Jo noin 30v Husse 61 practica paina ~8 kg ja se on muutaman kilon liian raskas. Tehoa toki piisaa senkin edestä, ja vanhuuden vikojakin.

Uudeksi sahaksi olen ajatellut jotakin noista kolmesta teho/painosuhteen takia (paino max 4,5kg). Saha tulee ahkeraan polttopuiden tekoon ja kotimetsässä touhuiluun, eli pitäisi 30cm koivu mieluusti mennä könölleen. Meneekös näillä?

Kultahammasketju on huono teroitusmielessä mutta voihan sen vaihtaa päikseen tavallseen, vai voiko? Mitä 339XP:n vaakasylinterikone käytännössä tarkoittaa? Vaikeampi huoltaa itse kenties? Siinä kiinnostaisi keveys.

Avatkaa siis asiallisten sanojen arkkunne ja auttakee miestä metsässä.

1

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiss1

      339xp on hyvä saha .vaakasylinterin voiteluongelmat täyttä puppua.tulppa (sylinteri) sojottaa taaksepäin kun normaalisti ovat ylöspäin .toiminut moitteettomasti n.4 vuotta.takuuaikana seosta säädetty kierrosherkkyyden lisäämiseksi, saastenormit ehkä vähän liian tiukat.kannattaa harkita uutta 543xp:tä jos sahaat paljon järeirä puita .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1473
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      113
      931
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      781
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      764
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      730
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      691
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      679
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      677
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      68
      662
    Aihe