Kani x marsu?

marsukaniihminen

Moiks! Olen omistanut 2 kania ja aion nyt hankkia uudemman kanin kaveriksi samaan häkkiin marsun. Kasvattaja on hyvä, ystävällinen ja kertoo kaiken todenmukaisesti eli antaa varmasti aika kivan marsun. Kani taas on uros ja suvaitsee hyvin kaikkea; ei ole koskaan purrut minua, eikä ole tehnyt yhtään mitään kissoille, koirille tai hamsterille. On siis hyvin lempeä tapaus, vaikka onkin vasta reilun vuoden vanha. Saan uuden häkin joka on aika iso, joten sinne mahtuisi kaverikin. Sopiiko kani ja marsu yhteen? Kannattaako mun hankkia naaras vai uros? Kiitos (:

5

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieluummin ei

      En suosittele. Kanilla sen verran vahvemmat hampaat ja muutenkin isompi eläin, saattaa tappaa marsun. Marsu saattaa kuolla myöskin kanin mahdollisesti kantamaan pasteurella-bakteeriin.

    • Mun ymmärtääkseen pasteurella-asiaa on myöhemmin tutkittu, eikä ole enää kovin selvää aiheuttaako kanin läsnäolo oikeasti mitään.

      Älä sekoita eri eläinlajeja! Vaikka marsu ja kani ovat aika samanlaisia eläimiä, eivät ne kuitenkaan ymmärrä toisiaan täysin, ja tarvitaan vaan yksi kerta kun toinen suuttuu..Toisakseen marsu on laumaeläin, ja niitä on AINA oltava ainakin kaksi. Kanin seura, kuten ihmisenkään, ei riitä. Jos kasvattaja suostuu myymään sinulle vain yhden marsun, hän ei ole hyvä kasvattaja..

      Jos tahdot myös marsuja, ota eri häkkiin kaksi marsua, ja jos ne tulevat toimeen, voit juoksuttaa niitä yhdessä. Jos taas tahdot kanillesi kaverin, leikkauta uroksesi ja hanki seuraksi tyttökani. Muuten, jos kanisi on kastroimaton, Se voi ahdistella marsu-parkoja astumalla jatkuvasti.

      • marsukaniihminen

        En usko että leikautan kanini, riski kuolla on tosi suuri. Aion ehkä ottaa eri häkkiin kaksi marsua, en tiedä otanko uroita vai naaraita kun olis kiva päästää irti yhdessä. Kiitos vastauksista! :)


      • marsukaniihminen kirjoitti:

        En usko että leikautan kanini, riski kuolla on tosi suuri. Aion ehkä ottaa eri häkkiin kaksi marsua, en tiedä otanko uroita vai naaraita kun olis kiva päästää irti yhdessä. Kiitos vastauksista! :)

        Onko kanisi vanha? Tai sairas? Jos ei, niin riski menehtyä leikkauksessa on melko pieni. Eli jos kani on terve, voi hyvin ja ei ole mikään kovin vanhakaan, niin ihan hyvin voit viedä sen kastroitavaksi. :)


    • tietoa.kaneist

      Jos kanin leikkauttaa ei riski ole suuri kuolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5118
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe