Mökki kastuu

Kertoisiko joku viisas miksi hirsinen kesämökki kostuu kun sitä alkaa kylmiltään lämittämään? Siis seinät ja petivaatteet, kaikki tuntuu kostealta vuorokauden.
Kylmiin rakenteisiin kosteus tiivistyy kyllä mutta mistä se tulee kun talvella ilma on kuivempaa kun kesällä?

14

10045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuivaksi
    • mek

      Minkäläinen ilman vahto on siiä mökissä eli mista tulee korvausilma ja mistä poistuu ja ne kun on kunnossa ja ne pitää olla auki myös talvella niin korteutta ei ole niin paljon. Tuo hohtuu siitä että rakenteet kerää kosteutta j kun lämmitetaan niin rakenteet kuivuu ja vapauttaa kosteutta ja tiedätkö mikä on kastepiste niin tajuat miski näun käy. Kastepiste on se lämpötila missä esi kondensoituu eli tiivityy ja muuttu vedeksi.

      • Joku vaan

        Niinhän sitä luulisi..Kuva ilma lasketaaan katolle ja kosteaa tilalle. Minä tuon viime syksynä kokeiln. Jätin viikoksi mökin pesuhuoneen ikkunan vähän raolleen. hyvin kostui, ja sen jälkeen olen pitänyt ikkunan poissa ollessamme visusti kiinni.


      • näinonnäreet
        Joku vaan kirjoitti:

        Niinhän sitä luulisi..Kuva ilma lasketaaan katolle ja kosteaa tilalle. Minä tuon viime syksynä kokeiln. Jätin viikoksi mökin pesuhuoneen ikkunan vähän raolleen. hyvin kostui, ja sen jälkeen olen pitänyt ikkunan poissa ollessamme visusti kiinni.

        Lämmityksen alkaessa tuo ikkunan aukaisu olisi tehokasta kosteuden poiston kannalta, turhaan sitä pitää auki mökin ollessa kylmänä.


      • Joku vaan
        näinonnäreet kirjoitti:

        Lämmityksen alkaessa tuo ikkunan aukaisu olisi tehokasta kosteuden poiston kannalta, turhaan sitä pitää auki mökin ollessa kylmänä.

        Noin se menee. Uuni kuumaksi esilämmitysten jälkeen ja parvelta ikkuna raolleen. Pari tuollaista lämmitystä, ja alkaa pirtti olla asumiskunnossa.


    • perusmökkiläilen

      Tottakai se kostuu ensin kun aletaan lämmittää. Mutta jos ilmanvaihto on kohdallaan, niin lämmittäessä kosteus poistuu. Ongelmasta pääsee sillä eroon kun laittaa (jos mahdollista) peruslämmityksen rakennukseen. Peruslämmöksi riittää 10 - 15 astetta. Näin pääset tuosta ongelmasta. Muuten kannattaa aina harkita lämmittääkö jos ei ole aikaa lämmittää sitten kunnolla. Jos kosteus jää niin sitten pian alkaa mökki tuoksua ummehtuneelle. (monet sanoo että tuoksuu mökille)

      • Joku vaan

        Minä sähköntekijänä säästän sähköä, ja siten aloitamme mökkikauden toukokuun alussa ja lopetamme jo syyskuussa. Siten tuo kosteus ei juurikaan ole ongelma, kun lämmitän uunia aika lailla mökin ylösajossa.
        Ilmalämpöpumpulla jäähdytettäessä ei vettä tule järin paljon. Pakkanen kai on tehnyt sen, että kuivaustoiminto ei ilpissäni enää toimi. Takuuta on jäljellä, mutta olkoon.
        Vanhan perinteen mukaisesti mökissäni on kaikki ikkunat ja piipunpellit talvenajan kiinni. Nythän ilmankierrätys toisi kosteaa ilmaa sisään.


    • Mökki kesällä

      Bilteemasta saa semmosia kosteudenpoistaja laatikoita, mitä käytetään yleensä asuntovaunuissa, veneissä jne. Laitoin kolmisen kappaletta viime talvena ja hyvin keräsivät kosteutta pois. Mökki (siis ihan kesä sellainen), jossa lämmön katkaisemme joulukuusta - huhtikuuhun, jolloin taas alamme pikkuhiljaa lämmittämään. Kosteudenpoistajat maksanevat siinä 7-9 euroa kappale ja varapussit 3 kpl siinä 7 ekee. Suosittelen. Häipyy juuri se inho kesämökin haju pois.

      • huhhuhsta

        On siinä suolalla kilohintaa...


      • oooppp
        huhhuhsta kirjoitti:

        On siinä suolalla kilohintaa...

        Toimii paljon tehokkaammin kuin pelkkä suola. Kokemusta tältä syksyltä!


    • Billua!

      Se on homeenhaju!

      heh heh heh

      • Mielenterveysongelma

        Ihmiskunta on elänyt homeen ja sienten kanssa kimpassa miljoonia vuosia. Mitä siitä nyt vouhotetaan. Vähän samaa kuin ns. sähköallergia.


      • Home on hyvä renki..
        Mielenterveysongelma kirjoitti:

        Ihmiskunta on elänyt homeen ja sienten kanssa kimpassa miljoonia vuosia. Mitä siitä nyt vouhotetaan. Vähän samaa kuin ns. sähköallergia.

        ...mutta huono isäntä. Valitettavasti homeen suhteen on sama juttu, kuin muidenkin asioiden, joiden kanssa ihmiskunta on elänyt kauan. Näitä ovat esimerkiksi tuli ja vesi. Jos saat asiasta omakohtaista kokemusta, huomaat kyllä, ettei kyseessä ole mielenterveysongelma.


    • Seliseli

      Ilman kosteus tiivistyy kylmiin pintoihin. Aivan normaali ilmiö, mitä ei täysin voi välttää lämmittäessä kylmää asuntoa. Juurikin hirsirakenne sietää tällaista ilmiötä varsin hyvin ja tämä onkin yksi syy, miksi vapaa-ajan asuntoja tehdään pääasiassa hirrestä.
      Pintojen lämmetessä kosteus haihtuu takaisin ilmaan pinnoilta.
      Peruslämmöllähän tuon voi eliminoida, mutta ei se ole tarpeen, kunhan mökki kuivatetaan kunnolla käytön jäljiltä ja tuuletus on riittävä poissa ollessa. Savupellit kannattaa jättää auki.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4608
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2474
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      995
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      858
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      834
    7. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      58
      831
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      785
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      770
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      716
    Aihe