Kissan virtsakiteet

Onko kellään kokemusta kissan virtsakiteistä ? Mä en saa viltsua syömään niitä naksuja enkä märkäruokaa Sitten painoa pitäisi saada vielä alas.. 8.11 vein lekuriin ku oli niin kipee ja jos en olis vieny niin olis kuollu sillo ! Virtsatiet oli tukossa ja myrkytyskin oli. Nyt antibiootti kuuri 10pvää menos kipulääke kerran päivässä. Diapamia 2mg /2tpl , 2-3 krt päivässä tarvittaessa jotta rentouttaa virtsatiehyet...oon antanu niitä yhen aamulla ja tiputtelee koko ajan..eilen annoin aamulla 2 niitä tapuja niin kissa oli sekasin kuin saunalyhty ja jalat ei pitäny..kauheeta. En anna niitä enää !Katetri oli 8-11.11 välisen ajan josta johtui että se tulehtui ja siitä toi antibiootti kuuri.. en tiiä mitä pitäis tehä..soitan lekurille tänään. Mut onko kellään muulla kokemusta?

3

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 412

      Kuivaruoka minimiin ja syötä täysin viljatonta sapuskaa. Mieluiten oikeaa lihaa. Kuivaruoka ja viljat ovat niitä, jotka aiheuttavat helposti ongelmia.

    • Liuotin

      Omalla, kolmevuotiaalla leikatulla kollilla oli viime vuoden syyskuussa ja uudestaan joulukuussa kiteitä (struviitti), siitä asti on syönyt Royal Caninin liuotusraksuja. Ekat kolme kuukautta yritin syöttää liuotusmärkäruokia, mutta niistä litki vain nesteet (lisäilin sitten vettä kastikkeen joukkoon, jotta huono juomaripoika saisi varmasti tarpeeksi nesteitä). Sittemmin on syönyt ihan marketin märkäruokaa, Latzia kun mikään muu ei kelpaa, ja liuotusraksuja. Kiteet ovat nyt pysyneet poissa ja nuo raksut eivät poistu ruokavaliosta ikänä (ell suosittelemaa).

      Mikäli kissa ei minkään merkin liuotusruokia suostu syömään, onkin tilanne vähän toinen. Silloin tosiaan kannattaa kuivaruoka jättää minimiin ja syöttää viljatonta ruokaa, esim verkkokaupoista ja lemmikkiliikkeistä löytyy. Mahdollisesti kannattaa kokeilla myös ruokia, jotka happamoittavat kissan virtsan ph:ta (riippuen toki, mikä se ph teillä oli?) jotta kiteitä ei pääsisi muodostumaan. Meidän kollin ph oli kiteiden havaitsemishetkellä lähemmäs kahdeksaa, vaikkakin se normaalisti pitäisi olla muistaakseni noin 6,5. [Eli ph 7 on neutraali, isommat emäksisiä ja pienemmät luvut happamia ja kissan virtsan kuuluu olla hapanta.] Lisäksi nesteitä olisi suositeltavaa yrittää lisätä ravintoon mahdollisimman paljon (märkäruokaan vähän lisävettä, kissanmaitoa, kananmunan keltuaisia max 1/vko...), koska kissat eivät luonnostaan kuivuessaan tunne janoa, niinkuin ihmiset.

      Kannattaa lukea netistä miten/miksi kiteet ylipäänsä syntyvät niin toivottavasti osaat ruokavalion säätää sen mukaisesti. Jos täälä vielä seikkailet, niin viitsitkö kertoa millaiseen ratkaisuun olet päätynyt ja onko toiminut :). Voi olla muillekin lukijoille apuja myöhemmin.

    • ph 6.0-6.4

      Meillä kissa söi kymmenisen vuotta näitä erikoisruokia. Älysin käydä marketissa
      ja verata tuoteselostetta normaaleihin kissan muroihin. En nyt muista enää
      lukuja, mutta Billaxin kallein ruokapussi, oli lähes kopio eläinlääkärin
      erikoisruokatuotteelle. No elihän kisu 16 vuotta tapauksen jälkeen. Tässä kyllä
      opin rahastuksen ja eläimen hoidon eron. Hauskaakin oli, etenkin tutkia
      kissan kusesta liuskapaperilla ph arvoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      252
      17407
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      180
      12368
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      70
      6150
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4985
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4965
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      44
      4101
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3662
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      35
      3659
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      41
      3151
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3119
    Aihe