Joko Kajaanissa leipäjonoja ??

Suuremmissa kaupungeissa arkipäivää, varsinkin Helsingissä. Miten suomalainen hyvinvointivaltio on joutunut tähän. Mitenkähän raha on riittänyt silloin, kun on Suomi pitänyt rakentaa tiet, rautatiet, satamat. Nyt rahat eivät riitä ylläpitoon, ja osalla on nälkäkin.
27300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Suomessa yrityksien liikevaihdosta 80 prosenttia kulkee vakuutusyhtiöiden kautta. Ihmiset maksavat vakuutuksia yhteiseen kassaan mistä korvataan tystä aiheutuneet kulut. Esimerkiksi liikennevakuutus korvaa kaiken autoalalla ja autoalan alihankinnassa siivoojasta varaosiin. Markkinoilla ei käytännössä ole kilpailua eikä asiakas määrää työn hintaa. Vakuutuskorvaus maksaa asiakkaan puolesta ja hinta on Euroopan korkeimpia.

Ilman vakuutuksia hintataso olisi Suomessa paljon paljon alempi. Vakuutuksien takia suomalaiset tekevät työtä 2/3 osa enemmän korkean hintatason takia.

Äänestä
  • Vakuutuksilla ei ole mitään tekemistä leipäjonojen kanssa. Suomi on ainoa pohjoismainen 'hyvinvointivaltio' missä on leipäjonoja ja se on häpeä. Kajaanissakin olisi leipäjonoja jos joku taho niissä jotain jakaisi. Paljonko menee käyttökelpoista ruokaa jätelaatikoihin mitä muualla älytään jakaa vähäosaisille?

    Äänestä

  • Paljon kirjoitti:

    Vakuutuksilla ei ole mitään tekemistä leipäjonojen kanssa. Suomi on ainoa pohjoismainen 'hyvinvointivaltio' missä on leipäjonoja ja se on häpeä. Kajaanissakin olisi leipäjonoja jos joku taho niissä jotain jakaisi. Paljonko menee käyttökelpoista ruokaa jätelaatikoihin mitä muualla älytään jakaa vähäosaisille?

    HöpöHöpö! Ruokaa kyllä heitetään jätteeksi tonnikaupalla, mutta jätteeksi hetettävä ruoka on 95 prosenttisesti eineksia ja valmisruokia. Elintarvikkeiden raaka-aineita ei heitetä jätteeksi esim. jauhoja. Muualla päin ei ole samassa mittasuhteessa eineksia ja valmisruokia mitä Suomessa. Todellinen ruokahävikki on Suomessa paljon paljon vähemmän mitä mediassa uutisoidaan.

    Elintarviketeollisuus

    Teurastus, lihanjalostus 24 %
    Meijerituotteet, jäätelö 23 %
    Juomien valmistus 11 %
    Leipomotuotteet, makaroni yms. 11 %
    Rehut 6 %
    Kasvikset, hedelmät 4 %
    Einekset ja valmisruoat 3 %

    Äänestä

  • realitodellisuus kirjoitti:

    HöpöHöpö! Ruokaa kyllä heitetään jätteeksi tonnikaupalla, mutta jätteeksi hetettävä ruoka on 95 prosenttisesti eineksia ja valmisruokia. Elintarvikkeiden raaka-aineita ei heitetä jätteeksi esim. jauhoja. Muualla päin ei ole samassa mittasuhteessa eineksia ja valmisruokia mitä Suomessa. Todellinen ruokahävikki on Suomessa paljon paljon vähemmän mitä mediassa uutisoidaan.

    Elintarviketeollisuus

    Teurastus, lihanjalostus 24 %
    Meijerituotteet, jäätelö 23 %
    Juomien valmistus 11 %
    Leipomotuotteet, makaroni yms. 11 %
    Rehut 6 %
    Kasvikset, hedelmät 4 %
    Einekset ja valmisruoat 3 %

    Jätteeksi heitettävän ruoan osuus tuosta 3 prosentista on merkityksetön. Heität 400 grammaa leipää jätteeksi, jossa jauhoja alle 100 grammaa on eri asia, jos heität jätteeksi 2 kiloa jauhoja.

    Äänestä

Ne on köyhiä tuolla etelän suurissa kaupungeissa. Sieltä tuodaan raha tänne ja me rapsehditaan sillä täällä uuninpankolla. Ei siinä jouda leipäjonoon seisoskelemaan.

Äänestä

Etelä vetelät on niin armottoman tyhmää porukkaa että heille se sopiikin erittäin hyvin seisoksia räntäsateessa ja kovassa merituulessa leipäjonossa :D

Äänestä

Köyhyys on tosiasia monelle, varsinkin yllättäin työttömäksi joutuneille. Vaikka tarvettakin olisi moni ei sinne mene. Kyllä Helsingissänäyttää olevan pitkät jonot, tavallisia suomalaisia, nuoriakin. Jostain syystä jonoissa en ole nähnyt maahanmuuttajia, enkä romaaneja, olisivatkohan het niin hävelijäitä.

Äänestä
  • Verojen kierto ja pääomatulojen heikko verotus ovat "syöneet" tulot.

    Äänestä

Kajaanin talousalue porskuttaa noususuhtanteessa ja näkymät ovat hyvät. Kasvun moottorina toimivat mm. 2000-luvun alkupuolella aloitettu monikulttuuristamisprojekti, hyvänä esimerkkinä menestyksestä useat ulkomaalaisten pitämät ravintolat kilpailukykyisine hintoineen. Hyväpalkkaiset virkamiehet ja projektipäälliköt lentävät aamusta iltaan Flybellä hakemassa rahoitusta uusille ideoille ja innovaatioille.

ps. huhujen mukaan metrotunnelin suunnittelu Huuhkajanvaarasta ABC:n kautta Linja-autoasemalle on jo loppusuoralla.

Äänestä

On Kajaanissa leipäjono. Aamuisin Pekka Heikkisen tiskillä.

Äänestä
  • Lidlissäpä on leipärykelmä! Kun ei siinä tuoreiden paistosten luona voi siististi jonottaa.

    Äänestä

rosvot eivät ota mitään vastaan, vaan heidän on pakko varastaa, kun se on äidinmaidossa jo syntyjään.

Äänestä

Vuosipalkka 29 000 euroa bruttona ja nettona 23 700 euroa. Asunnon hinta 7 200 euroa vuodessa. Auton käyttökustannukset 3 000 euroa vuodessa. Auton arvon (2 700 euron auto) aleneminen ym. korjaukvset noin 200 euro vuodessa. Työvaatteet 1 200 euroa vuodessa (käytössä myöskin vapaa-ajalla).

23 700 euroa miinus kiinteät kustannukset 11 400 euroa on yhteensä 12 300 euroa vuodessa noin 1 000 euroa kuukaudessa.

Äänestä
  • Omistusasunnossa myöskin korjauskulut esim. kattoremonti 12 000 euroa noin 1 000 euroa vuodessa 10 vuoden maksuajalla.

    Kierätyskeskuksessa jouten neljä tuntia päivässä palkkatuella 900 euroa kuukaudessa. Asumistuen omavastuu 120 euroa kuukaudessa.

    Äänestä

Tärkein asunnon hintaan vaikuttava tekijä on asunnon sijainti.

Opiskelijat, työttömät ja eläkelläiset asuvat kaupunkien keskustassa ja tämän takia asuntojen hinta on korkea palvelujen lähellä.

Esimerkiksi taloyhtiössä on vuokralla asuntoja 880 eurolla. Taloyhtiön ja asuinalueen kaikki asunnot määräytyvät korkeimman hinnan mukaisesti.



Helsingissä on paljon kommuuni-asuntoja. 1 200 euron vuokra-asunnossa voi asua kolme opiskelijaa. Asuinalueen hintataso määräytyy tämän mukaan. Työssäkäyvän ei kannata ostaa omaan käyttöön näiltä alueilta asuntoa ja maksaa sosiaaliturvan (asumistuen) hintakuplaa.

Äänestä
  • Remontit maksetaan nykyään vakuutuskorvauksella. Rakennusalalla on kaikki keinot käytössä, millä asiakas saisi kaiken ilmaiseksi ja rakennusfirma rahat.

    Ei yrityksillä ole turhaan vakuutuksia samoista vakuutusyhtiöistä missä kotitalouksien vakuutukset. Sama asia mitä liikennevakuutus. Sinun liikennevakuutus korvaa sinun aiheittaman vahingon toiselle.

    Äänestä

Työssä olevien sairaanhoitajien vuosikoulutukset maksaa vuodessa yhteensä 300 milj euroa (sairaanhoitajat kouluttavat). Työssä olevat sairaanhoitajat kouluttavat toisiaan 300 milj. eurolla. Kaikkea muutakin organisaation sisäistä toimintaa tehdään ja palkka maksetaan tilille.

Äänestä
  • Ja erityisesti tähän heittoon olisi kiva saada mainta lähteestä.

    Äänestä

Eläkelläiskotitalouksien toimeentulo 80 prosenttia kotitalouksien toimeentulosta. Tähän lasketaan aineettomat palvelut 72,2% bkt:sta, jalostaminen 26%% bkt:sta ja alkutuotanto 2,8% bkt:sta. Eläkelläisten (1,5 miljoonaa) toimeentulo on näistä 80 prosenttia.

Eläkelläiskotitalouksien osuus sosiaaliturvasta 44,9 miljardista eurosta on 32 miljardia euroa.

Eläkelläiskotitalouksien köyhyysraja on määritelty EU:ssa 60 prosenttin kotitalouksien toimeentulosta. Jos eläkelläisten toimeentulo putoaa 60 prosenttiin, niin eläkelläiseltä loppuu toimeentulo esim. siivooja ei käy enään siivoamassa asuntoa. Toimeentulon perusta on että siivooja käy siivoamassa asunnon tai muuten et tule toimeen tarkoittaa että asunto jää siivoamatta. Kyse ei siis ole rahasta vaan toimeentulosta.

Äänestä

Ruoan raaka-aineet alle 2 mrd euroa vuodessa noin euron päivässä per suomalainen. Osta sinä jauhot (2 kiloa eurolla) niin minä valmistan sinulle toisesta kilosta leipää nettona 1,2 kiloa. Ei tarvitse mennä leipäjonoon!

Äänestä

Suomalaiset maksavat yhteisenhuollon palvelydeen sosiaali- terveydenhuollon kassaan (USA:ssa vakuutus) yhteensä 18,8 mrd euroa. Tästä summasta suomalaisille korvataan sosiaali- ja terveydenhuollon palveluja joitakin miljardeja euroja. Sama asia mitä autovakuutus. Autoavakuutusta maksetaan kassaan miljardeja ja vakuutuskorvauksia vähemmän.

Äänestä
  • Suomalaiset maksavat sosiaali- terveydenhuollon kassaan (USA:ssa vakuutus) yhteensä 18,8 mrd euroa. Tästä summasta suomalaisille korvataan sosiaali- ja terveydenhuollon palveluja joitakin miljardeja euroja. Sama asia mitä autovakuutus. Autoavakuutusta maksetaan kassaan miljardeja ja vakuutuskorvauksia vähemmän.

    Äänestä

  • kassa kirjoitti:

    Suomalaiset maksavat sosiaali- terveydenhuollon kassaan (USA:ssa vakuutus) yhteensä 18,8 mrd euroa. Tästä summasta suomalaisille korvataan sosiaali- ja terveydenhuollon palveluja joitakin miljardeja euroja. Sama asia mitä autovakuutus. Autoavakuutusta maksetaan kassaan miljardeja ja vakuutuskorvauksia vähemmän.

    Kainuulaiset maksaa tuskin mitään. Me vaan ovelina kupataan rahat etelän pöljiltä. Se on sitä verotulojen tasausta. Hullu paljon töitä tekee, Kainuun rapsehtelija pääsee vähemmällä.

    Äänestä

Meillä suurimmat leipäjonot on lidlissä.

Äänestä
  • Ennen ne olivat Välikadulla Pekka Heikkisen leipomossa. Aikansa kutakin lämpimänä sieltä leipää myydään vieläkin, mutta kaupoissa löytyy usein alennuskorista.

    Äänestä

ei täällä suomessa ole varsinaista köyhyyttä, kun moni vaan pilaa elämänsä nuoruus vaiheessa alkoholilla ja nykyisin enemmän huumeilla. se on ongelma, ei köyhyys. me jokainen ollaan rikkaita kellä on asunto, vesi, sähkö ja tämä tietokone tässä polvien päällä tai pyödän päällä, joka kehtaa köyhyydestä valittaa ja laittaa maahanmuuttajien syyksi kaiken, niin mietippä sitä että ne maahanmuuttajat ei ole pakosta saanut vettä tai ruokaa, ja ei ole pakosta ollut tietokonetta käytössä, se on siunaus että he ovat päässeet pahoista oloista pois, osa on tietenkin suomen valtion lakien väärin käyttäjiä, niinkuin monet suomalaiset, ja monet ovat oikean köyhyyden uhreja, ja osa suomalaisista on syystä tai toisesta työkyvyttömiä tai osa-työ kelpoisia. Ei pidä yleistää ja lopettakaa jo köyhien mollaaminen ja kahtokaa ja seuratkaa omaa käytöstä onko se teidän omantunnon mukaista? Ei mulla tässä muuta, tollaisia asioita köyhyydestä.

Äänestä
  • Ja niin pitkään kun rahat tulee tilille ei ole varsinaista hätää, sitten on kun valtion tuki loppuu ns. köyhille, eletään vielä rikkauden aikoja, ja järvisssä ja joissa on kalaa ja metässä riistaa, kuka kehtaa lähtee vielä viisaana harrastaa, kyllä Luoja antaa elannon mitä tarvitsee ja joskus joutuu nälkääkin kärsimään. Ja elkää mollatko että talvivaara on vedet pilannut, ei se kaikkialta ole, kahtokaa vähän karttaa ja kahtokaa minnekkä on vedet laskettu ja mikä alue on pilalla. aika simppeliä hommaa, mikä ainakin mulle kaupunkilaisellw vähän tuottaa ongelmia. kun lähet mehtään niin kato mistä olet tullut ja minne kunkin puun osalta käännyt, ainakin mulle on opetettu vähän suunnistusta koulussa, vai onko täällä etelän veteliä joille on opettettu että kainuu ja kaikki kehä 3 ulkopuolinen on lappia, naurattaa vähän noitten etelän poikien ja naisien opetus, taitaa olla enemmän päässä vikaa kun täällä kaenuussa. :D ruuatkin siellä tilataan ruoka.net kautta, huomatin että saisivat tuua tännekkin tilauksia kun oli virhe infossa, mut ei ittee kiinnosta vaan huomatin niitten ajattelutavasta. Kopioitu kyseisen sivun infosta: Päivittäistavaraverkkokauppa pääkaupunkiseudulla
    Ruokanet Oy on yli 13 vuotta vanha Internetissä toimiva päivittäistavaraverkkokauppa. Ruoka.net toimittaa yksityisasiakkaille ja yritysasiakkaille elintarvikkeita koko Suomen alueelle poislukien lappi ja saaristo. tämän mukaan kainuukin on pääkapunki seutua :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuten muualla kirjoitti:

Suuremmissa kaupungeissa arkipäivää, varsinkin Helsingissä. Miten suomalainen hyvinvointivaltio on joutunut tähän. Mitenkähän raha on riittänyt silloin, kun on Suomi pitänyt rakentaa tiet, rautatiet, satamat. Nyt rahat eivät riitä ylläpitoon, ja osalla on nälkäkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu