11kk lapsen korvatulehdus johtuu äidin tupakoinnista??!!

tä?mitä?hä?

Juuri oltiin lääkärissä ja pojalle todettiin kolmas korvaåutken tulehdus 2kk sisällä.
Lääkäri kertoi sen johtuvan minun tupakoinnistani??
Siis miten tämä on mahdollista??
Lääkäri kysyi että poltetaanko kotona ja sanoin, että minä poltan.
Mahtoikohan lääkäri tarkoittaa, että poltetaanko sisällä?
Sillä sisällä ei polteta...
Jäi vaivaamaan, että miten äidin tupakointi vaikuttaa korveputkentulehdukseen?
En imetä enään.

1

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • envarmastitupakoi

      Jos äiti tupakoi niin lapsen kaikki pikku flunssatkin ym. johtuu pelkästään siitä äidin tupakoinnissa, näin lääkärit aina sanovat.
      Jos äiti ei tupakoi niin silloin on normaalia flunssaa tähän aikaan vuodesta liikkeellä.

      Mitä tästä olen oppinut?
      Älä koskaan lääkärissä myönnä tupakoivasi, kaikki johtuu tupakoinnista.
      Olen huomannut että lääkäri ottaa lapsen vaivan enemmän tosissaan ja tutkii paremmin kun ei myönnä tupakoivansa

      Siksi voin näin sanoa koska 6v esikoisen kanssa lääkäreille myönsin tupakoivani, nyt 2v kuopuksen kanssa en ole kertaakaan lääkärissä myöntänyt tupakoivani ja tuntuu että jopa minuakin kohdellaan kuin eri ihmistä ja lapsen vaivaa kuunnellaan ja otetaan oikeasti vakavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      137
      14378
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      32
      5981
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      156
      5567
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      309
      4389
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      48
      4184
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      16
      3642
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      27
      3591
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      64
      2672
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      95
      1482
    Aihe