Unikoulu juuri ennen matkaa?

Elsinainen

Ollaan lähdössä 10kk vauvan kanssa matkalle ja alunperin mietittiin unikoulua sen jälkeen. Nyt vauva heräilee kuitenkin niin tiuhaan öisin, pari kertaa syömään ja sitten muuten vain, että tuli mielen että lomamatka olisi aika paljon rentouttavampi jos saisi nukuttua paremmin. Kysynkin unikoulun pitäneiltä: onko mahdoton ajatus pitää unikoulu juuri ennen matkaa, ts. jos lapsi oppisikin kolmessa yössä nukkumaan ilman syöttöjä (tai eka vasta joskus klo 06), häiritseekö paikanvaihdos niin paljon, että koulu menee harakoille? Hotellissa ei tietty voi huudattaa ja toisaalta kun unikouluun ryhtyy pitäisi johdonmukaisesti olla tarjoamatta ruokaa vaikka sitten matkalla ollaankin. Matka alkaa viikon päästä ja kestää 2 viikkoa.

2

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanoisin että

      lykätkää unikoulua matkan jälkeen.Ei välttämättä kolmessa päivässä sopeudu unikouluun ja matka voi tosiaan häiritä taas unia.

    • 45tdss

      En alkaisi enää ennen matkaa vaan varaisin sille sitten omaa aikaa matkan jälkeen kaikessa rauhassa. Ja hyvinkin saattaa olla, että lapsi väsyy reissun tiimellyksessä niin, että nukkuu reissussa ihan hyvin :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1329
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      239
      1214
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1180
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      252
      1006
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe