Unikoulu juuri ennen matkaa?

Elsinainen

Ollaan lähdössä 10kk vauvan kanssa matkalle ja alunperin mietittiin unikoulua sen jälkeen. Nyt vauva heräilee kuitenkin niin tiuhaan öisin, pari kertaa syömään ja sitten muuten vain, että tuli mielen että lomamatka olisi aika paljon rentouttavampi jos saisi nukuttua paremmin. Kysynkin unikoulun pitäneiltä: onko mahdoton ajatus pitää unikoulu juuri ennen matkaa, ts. jos lapsi oppisikin kolmessa yössä nukkumaan ilman syöttöjä (tai eka vasta joskus klo 06), häiritseekö paikanvaihdos niin paljon, että koulu menee harakoille? Hotellissa ei tietty voi huudattaa ja toisaalta kun unikouluun ryhtyy pitäisi johdonmukaisesti olla tarjoamatta ruokaa vaikka sitten matkalla ollaankin. Matka alkaa viikon päästä ja kestää 2 viikkoa.

2

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanoisin että

      lykätkää unikoulua matkan jälkeen.Ei välttämättä kolmessa päivässä sopeudu unikouluun ja matka voi tosiaan häiritä taas unia.

    • 45tdss

      En alkaisi enää ennen matkaa vaan varaisin sille sitten omaa aikaa matkan jälkeen kaikessa rauhassa. Ja hyvinkin saattaa olla, että lapsi väsyy reissun tiimellyksessä niin, että nukkuu reissussa ihan hyvin :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      217
      4068
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2573
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2295
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      893
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      846
    Aihe