Ensimmäinen matka Kreikkaan

Valinnan vaikeus

Mitä saaria te kokeneemmat suosittelisitte Kreikkaa erittäin vähän tuntevalle matkalaiselle. Rantaelämä kiinnostaa jonkin verran, mutta kaunista luontoa ja hyviä ruokapaikkojakin olisi mukava löytää. Snorklaus kirkkaassa vedessä kiinnostaa aina. Ehkäpä Kos, Lefkas tai Santorini?

6

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esimerkiksi1

      Mene Rhodokselle tai Zakinthokselle.
      Kaikkihan nuo saaret periaatteessa tarjoaa lähes samaa, mutta noilla kahdella saarella olen itse käynyt ja ovat kauniita saaria.

    • Pattersby

      En ole itsekään koskaan käynyt Kreikassa, mutta kiva olisi.
      Kai nuo saaret ovat kaikki vähän erilaisia kuitenkin, jos tarkemmin aletaan vertailla.
      Santorini on lukemani mukaan mäkinen ja vuoristoinen, laavahiekkainen, erikoinen paikka. Ei sovi ehkä kaikille, mutta varmasti kaunis ja massasta poikkeava, jos korkeuserot eivät pelota. Ehkä myös hieman kalliimpi kuin monet muut kohteet. Lefkas on rannoiltaan varmasti huippupaikka. Paljon muuta en noista osaakaan sanoa.

    • ex-ateenalainen

      Santorini on aina taynna turistteja, ja hyvin kallis paikka. Parempi jokin hiljaisempi saari, kuten Lefkas, Naxos yms.
      Kos turistirysa saari. En suosittele.
      Ehka Rhodos, kaikkein lampimimmin suosittelen Kreetan saarta, jossa itsekin monta kertaa vieraillut.
      Se on niin suuri saari etta tarjoaa luontoa, rantaa yoelamaa joka makuun.
      Valitkaa kohde esim Chania, josta vuokraatte auton, jolla katsella paikkoja ja pikkukylia. Tai bussilla paasee helposti sielta joka paikkaan.

      Pohjois Kreetalla Chania, Heraklion, etele Kreetalla Sfakia, fantastinen paikka.

    • Kreikkafani y

      Kyllä Santorini pitää kerran nähdä. On se se verran upea saari. Mutta mene mikäli mahdollista alkukesästä touko-kesäkuussa.
      Kreeta ja Hania tai Rethymnon tukikohtana ovat antoisia paikkoja. Jos vuokraa auton, voi ajella etelärannikolle.
      Lefkaksella en ole ollut, mutta se on itsellävielä toiveena.

    • ehdotuksia

      Lefkas on mainitsemistasi paras.
      Älä ainkaan kreetalle mene, siellä on tylyjä ihmisiä.
      Samos ehkä? Saaria on paljon, sen varmaan tiedät eli valinta ei ole helppo.
      Kefalonia?

      • MONOPATI2

        EHDOTTOMASTI SAMOS !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      82
      5872
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      129
      3965
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      46
      3919
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3594
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2948
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2497
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2214
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2121
    9. 33
      2109
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      445
      1823
    Aihe