Hei!
Olen 13 vuotias ja haluaisin motocrossin. Ajelisin pellolla, metsällä ja jäällä. Kannattaako minun hankkia kawasaki kx 65cc vai 85cc? Olen ajanut ennenkin kaverin motocrossilla (85). Isäni sano että 85 on liian äkänen minulle. Olen 147cm pitkä. Laittakaa pari hyvää linkkiä
APUA!
5
377
Vastaukset
- jotainhopotain
65cc on kooltaan sulle liian pieni, kx 85 on juuri sun kokoisille tarkotettu. 85cc menee jo hyvin, muttei se kyllä liian ärhäkkä ole, kunhan pitää maltin hommassa mukana.
Molemmilla kyllä saa toheloimalla ittensä rikki pahastikin. Jos isäsi ei muuten suostu 85cc pyörään, muistuta, että sitä on erittäin helppo kuristaa, jolloin saa tehoa tiputettua ihan oman maun mukaan. - jotainhopotain
Lisäyksenä ylempään, KX 100f voisi olla kanssa vaihtoehto, 4tahdin huoltoväli on huomattavasti pidempi ja rauhallisempi ajettava, mutta silti tehon kyllä tuntee. Istuinkorkeus ja paino ko. pyörässä on sama, kuin kx 85.
- Honlei loistoon!
Onhan 85cc kasawikaan saatavilla pienet pyörät.Näillä renkailla saat pyörän itsellesi sopivammaksi.Kuristamista en suosittele.
Mutta onhan tuo renkaiden/vanteiden pienentäminen "kuristamista".
- keke´s
Mistä voin ostaa 14/17 renkaat?
- Älä osta
turhaa rahanmenoa.
Ajat vaan niillä 16/19 renkailla äkkiä totut niihin,palikka lähdössä alle jos et yltä lähteä.
Pyörää ajetaan tapeilta ei jalat maassa.
etuna tulee juuri jalat tapeilta ajo.
pyörän ajettavuus noilla rengas koolla
pienet pyörät ovat herkempiä joka kuopalle ja töyssylle.
Pikku pyöräsessä on sitten alkujaan lyhkäsempi taka haarukka. joka lyhentää pyörää.huonontaa ajettavuutta.jos selainen tulisi kohdalle.
pikkupyöräsen renkaita huonommin saatavana.
AJAT VAAN 16/19 RENKAILLA SE KANNATTAA. ÄKKIÄ KASVAT.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012150Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2981940Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041776Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321361
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii261131Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671099- 511057