Apua kytkennöissä...

Mulla on DVD, VCR, TV ja digiboxi. Millaisilla kytkennöillä saisin koko paketin toimimaan.
Eli pitäisi siis pystyä...
-katsomaan DVD:tä
-katsomaan videoita
-katsomaan digitv:tä
-katsomaan analogista tv:tä
-nauhoittamaan digi-lähetyksiä
1445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyllä näihin on vaikea täältä saada apuja, koska vaihtoehtoja on liian paljon, riippuen laitteiden ominaisuuksista.

Montako SCART-liitintä missäkin laitteessa on?

Mitkä niistä ovat nauhoittavia?

Jos vain VCR nauhoittaa, niin tee näin:

DVD suoraan töllöön kiinni SCARTILLA. Muuta se ei tarvitse.

Muut järjestykseen seinä-digibox-VCR-TV. Antennipiuha kiertää kaikki läpi eikä järjestyksellä ole väliä.

Digiboksista suora yhteys SCARTilla telkkariin ja lisäksi jollakin tavalla videoille, jotta voit nauhoittaa. Videoilla näkyy edelleen kaikki vanhat analogiset ja lisäksi jostakin erikoiskanavalta se, mitä laitat digiboksin sinne syöttämään. Siinä nauhoitus.

Lisäksi kytket videot telkkariin jollakin jäljelle jääneellä konstilla. Paras on SCART, jos tilaa on.

TV:stä sitten valiset haluamasi SCARTin taimuut laitekohtaiset kanavat aina tilanteen mukaan. Vanhat kanavat näkyy kuten ennenkin.

Tässä yksinkertaistetut ohjeet, jotka varmasti meni väärin, jos laitteesi ovatkin erilaisia tai liityntöjä puuttuu. Voit yrittää kysyä myyjiltä, mutta yleensä siitä ei tule yhtään mitään....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onneton tunari kirjoitti:

Mulla on DVD, VCR, TV ja digiboxi. Millaisilla kytkennöillä saisin koko paketin toimimaan.
Eli pitäisi siis pystyä...
-katsomaan DVD:tä
-katsomaan videoita
-katsomaan digitv:tä
-katsomaan analogista tv:tä
-nauhoittamaan digi-lähetyksiä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu