Tosiasioiden ja totuuden välillä on ero. Kristuksessa totuus on tärkeämpi kuin tosiasiat. Jotkut asiat ovat ehkä totta, mutta totuus tekee vapaaksi. Totuuden kertominen rakkaudella ei tarkoita sitä, että osoittaa toisten viat mahdollisimman kiltisti.
" Sanon sen kaikella rakkaudella."
" - Ethän sano, senkin nilviäinen."
Viat ovat tosiasioita, mutta eivät totuus.
Totuus on, että he ovat kuolleet Kristuksen kanssa. Totuus on se, keitä he ovat Jeesuksessa. ( Uskovat )
Rakkaudellisuus ei tarkoita toisen kilttiä haukkumista, vaan taitavaa korottamista. Voimme kertoa homoille, ettei synti sido heitä enää, koska heillä/heille on uusi heteroidentiteetti. Rakkaudellinne totuus voimaannuttaa kuulijan luopumaan homostelusta ja innostaa tulemaan ihmiseksi, joksi hänet on luotu, heteroksi. Totuus on, että homostelu on synti. Homosteleva homo,pystyt tähän, koska Jeesus on kanssasi.Totuus on henkilö, ja Hänen nimensä on Jeesus.
Lopeta homostelu, eheydy heteroksi
21
70
Vastaukset
- miestäjanaista..mmmm
Itse harrastan seksiä sekä naisten että miesten kanssa. Olen huomannut että miehet ottavat aina paremmin suihin. On se elämä hienoa kun ei ole satuolentojen vankina :D
- tuomitsija
Niin tai näin,homojen itsensä homostelun tuomitseminen on ainut tie onneen ja siunaukseen heille itsellensä kuka näitä osaa arvostaa ja elämäänsä haluaa. Jumala on salattu mutta todellinen.
- kirkkoon kuuluva
Suuntaus on suuntaus, sitä ei ole tarvis peukaloida.Raamattu, ihmisten kirjoittama, ei anna tässäkään asiassa muuta kuin sotkuisia ja monitulkinnaisia ohjeita. Jeesus itse ei puhunut asiasta mitään , kehoitti vaan lempeyteen ja rakkauteen.
- Kumpi vai kampi?
Oliko tämä trollaus vai vakavissaan tehty vajaaälyisen töräys.
Kristitystä ei ikinä tiedä. Sitten jotkut kristityt yrittää vielä käyttää sarkasmia, mikä on ihan tuhoon tuomittua heidän tapauksessa. Mistä tietää heidän käyttävän sarkasmia tai puhuvan vakavissaan? Samanalaista tekstiä sieltä kuitenkin tulee, eikä vaihtuvista nikeistä voi päätellä mitään.
KUMPIVAIKAMPI. Minä ajatellen aloituksen tapaisista, että ne ovat ehkä humalasssa kirjoitettuja. Tuokin oli keskellä yötä.... Siksi järki puuttuu useilta.
- maaliin asti
kirkkoon kuuluva
"Jeesus itse ei puhunut asiasta mitään,kehoitti vaan lempeyteen ja rakkauteen"
ja
"Mene,äläkä enää syntiä tee."- kirkkoon kuuluva
Sitä kehoitusta ei kukaan pysty noudattamaan. Se on sama asiassa kun on sanottu että jokainen, joka katsoo naista himoitakseen tätä , tekee huorin. Ei tavallinen hetero nuorimies sitä voi noudattaa. Tosiasiat on otettava tosiasioina.
"Mene äläkä enää syntiä tee".
Tuossa tarinassa kaikki naisen syyttäjät lähtivät litomaan, koska kaikki tunsivat olevansa syntiä tehneitä. "Kuka teistä on synnitön?"
Ihmisen kannattaa eheytyä omaksi itsekseen, jos mahdollista. Se eheytyminen lienee kaikilla kesken. Siksi kannattaa keskittyä omaan eheytymiseensä pikemmin kuin kantaa murhetta muiden eheytymisestä.
Rakkautta ei ole se, että antaa toiselle luvan tehdä syntiä. Se on humaanisuutta ja samalla myös eksytystä. Toisen luovuttamista paholaisen haltuun.
Rakkautta on se, että kertoo lähimmäiselleen totta, vaikka tämä koskeekin tähän lähimmäiseen. Se, että estää lasta koskemasta tulikuumaan hellaan, on rakkautta, vaikka näin tehdessään pahoittaakin tämän lapsen mielen.
On tärkeää tiedostaa, että jokaisella ihmisellä on jokin helmasynti, josta luopuminen omin voimin ja oman järkensä ja moraalin voimin ei onnistu. On homouden harjoittamisen syntiä, on vallan himon syntiä (joka esiintyy usein narsistisuutena), on aivan mahdotonta rahan himoa, omaisuuden himoa, seksuaalisuuden alalla on loputon määrä syntejä, on sadismin ja psykopaattisuuden syntejä, on aineriippuvuuksia, on verosyntejä, on liikennesyntejä, on työpaikkavarkautta, valehtelua, …. ja näitä harjoitetaan kodeissa, kouluissa, työpaikoilla ja turuilla ja toreilla.
Jokaisella on jokin synti, josta hän itse ei pääse sitten millään eroon. Ei edes elinikäinen taistelu tätä syntiä vastaan auta - aina on tullut katkera tappio syntiä vastaan.
Vaikka näin on, niin meillä ei ole lupaa kellekään sanoa, että juuri sinun helmasyntisi ei olekaan syntiä. Tämä on heitteillejättöä eikä Jumalan rakkautta. Siinä lähimmäinen johdatellaan vain kadotuksen hirveisiin syövereihin.
Rakkautta on sanoa suoraan, että sinä olet syntinen - sinun helmasyntisi on syntiä ja menet kadotukseen jos et ota vastaan pelastusta Jeesuksessa Kristuksessa. Jeesus tuli ja sovitti syntimme - mutta meidän tulee tunnustaa syntimme. Ja miten ihminen ymmärtää tunnustaa syntinsä, jos ei hänelle kerrota, että hänen helmasyntinsä on syntiä.
Armo Jeesuksessa poistuu meiltä sen Jumalan tuomion. Kun ottaa vastaan tämän armon Jeesuksessa, niin saa syntinsä anteeksi ja pelastuu taivaaseen. Tämä on se ilosanoma eli evankeliumi, että pelastus armon kautta uskossa Jeesukseen taivaaseen, vaikka sinulla onkin tuo helmasynti josta et itse pääse eroon. Mutta Jeesus voi vapauttaa sinut tästä synnistä ja syntisyydestäsi. Amen- maaliin asti
kirkkoon kuuluva
Jeesus varoittaa syntiä tekemästä,Hän tarkoittaa mitä sanoo. Sinä hyväksyt synninteon omilla verukkeillasi. - HEKOHEKO
Lopeta tyhmistely, eheydy älykkääksi! Tyhmyys on Raamatun mukaan synti!
- HEKOHEKO
tt11 kirjoitti:
Ei kai nyt tyhmyys suoranaisesti synti ole - mutta ei se viisauttakaan ole :))
Kyllä Sanalaskut näyttävät miten tyhmälle käy! Helvettiin joutuu!
- maaliin asti
HEKOHEKO
Suakin Jeesus rakastaa Raamattu sen todistaa.- HEKOHEKO
Äläkä syö liikaa,sillä ylensyöminen on synti. Eheydy laihaksi!
- kirkkoon kuuluva
maaliin asti. Sinä et todellakaan elä realimaailmassa.
- maaliin asti
kirkkoon kuuluva
"Sinä et todellakaan elä realimaailmassa."
Tässä näpyttelen,Jeesus rakastaa sinuakin,käyttäydy sen mukaan.- Ota opiksi!
Zeus rakastaa sua enemmän kuin Jeesus, sen jo lapsikin tietää.
- perverssijumala
On kyllä kieltämättä perverssi tuo kristittyjen jumala kun sitä noin kovasti kiinnostaa ketä ja mihin reikään siellä makkarissa pistetään :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka383562- 113408
- 1513162
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032645Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv742625Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61508- 441445
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4001166Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos531086Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6910