Viidesosa maailman väestöstä asuu Kiinassa, jossa jo toinen lapsi on harvinainen etuoikeus. Teillä sen sijaan on varaa mahdollisuus mällätä monilapsisesti toisin kuin heillä:
Kiina aikoo helpottaa tiukkaa yhden lapsen politiikkaansa, kertoi valtiollinen uutistoimisto Xinhua perjantaina 15.11.2013. Merkittävästä linjanmuutoksesta ilmoitettiin muutama päivä Kiinan puoluejohdon kokouksen jälkeen.
Vastedes kiinalaisilla pariskunnilla on oikeus hankkia kaksi lasta, mikäli toinen vanhemmista on yksilapsisesta perheestä. Yhden lapsen politiikka on rajuimmillaan johtanut pakkosterilointeihin ja -abortteihin.
Nykyinen laki sallii toisen lapsen hankkimisen, jos molemmat vanhemmat ovat yksilapsisesta perheestä. Poikkeuksia säännöstä ovat myös tietyt etniset vähemmistöt sekä maanviljelijät, joiden ensimmäinen lapsi on tyttö.
http://www.hs.fi/ulkomaat/Kiina lieventää yhden lapsen politiikkaa/a1384487116163
Olette kyllä hemmoteltuja
6
149
Vastaukset
- kiinassa?
Mihin ne riittää?
Mihin sä siis käytät niitä lapsias?- toinen ehkä liikaa..
Tehän itse käytätte lapsianne näitten sosiaaliapujen saamiseen:
http://www.kela.fi/lapsiperheet - Eräs varmasti liikaa
toinen ehkä liikaa.. kirjoitti:
Tehän itse käytätte lapsianne näitten sosiaaliapujen saamiseen:
http://www.kela.fi/lapsiperheetSen energian, mitä käytät trollaamiseen, voisit hyödyntää hankkiutumalla mukaan politiikkaan ja ajamalla kaikki KELAn etuudet alas. Eikö se, jos mikä olisi upeaa?
Ne voisivat esimerkiksi opiskella tai saada sairaanhoitoa, jolla olisi siihen varaa. Ne saisivat eläkettä, jotka olisivat eläkkeensä työllään tienanneet. Kansaeläkkeet poistuisivat ja työmarkkinatukea ei työttömille maksettaisi. Joutaisivat kaikki vajaakuntoiset kuolla nälkään...uups, tosin niin saattaisi käydä sinullekin. - oletko pummi?
toinen ehkä liikaa.. kirjoitti:
Tehän itse käytätte lapsianne näitten sosiaaliapujen saamiseen:
http://www.kela.fi/lapsiperheetAi me käytetään?
Mihin sä käytät lapsiasi?
- Natural
Noilla "sosiaaliavuilla" meillä katetaan noin 20% (hiukan alle) lapsista koituvista kustannuksta. Eli jos poistuvat, niin ei vaikuta mitenkään siihen, miten suunnittelemme perhekokomme.
- ouihoihg
"Teillä sen sijaan on varaa mahdollisuus mällätä monilapsisesti toisin kuin heillä.."
Niin on! Ja moni muukin asia on meillä Suomessa paremmin kuin Kiinassa - itse asiassa kaikki asiat ovat meillä paremmin kuin Kiinassa. Eikö olekin hyvä juttu!?
Oliko sulla joku pointti tuon itsestäänselvyyden takana?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913416Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729731Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969148Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k208046Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk396770Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486178Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243335Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy211635En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3971265Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71184