/asuntojen.hintatiedot.

Ei voi kun ihmetellä asuntojen pyynti hintoja verrattaessa toteutuneisiin kauppoihin.

Malli esimerkki Oulun eräästä lähiöstä; sadantuhannen euron pyyntihinta ja myyty
70 000-80 000 eurolla.
Miten nämä toteutuneet kaupat on niin kaukana toisistaan,
eikö väitätäjät kerro totuutta vai ovatko ihmiset niin toiveikkaita asuntojensa arvoon.

http://asuntojen.hintatiedot.fi/
7207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Älähän keksi, ei hintatiedoissa kerrota pyyntihintaa, joten olet Out of control, hintatiedoissa vain toteutunut kauppahinta ja se Oulussa on koko lailla kohdallaan pyyntiin.

Äänestä
  • No , aika helppo on verrata,
    Asunto jonka pyynti oli 97 000, myytiin 83 000 eurolla.
    Asunto jonka alkuperäinen pyynti oli 123 000 e myytiin 90 000 eurolla.

    Äänestä

Voi kuule, tuo ei ole vielä mitään.

esim:eräässä kohteessa oli 4500000e ,hinta no korjasivat 2800000e.

On siinä myyjä pyöritellyt silmiään kun välittäjä korjaa hinnan.

Äänestä
  • Ei välittäjä päätä pyynti-, eikä myyntihintaa.

    Äänestä

Oulussa voi pyytää mitä tahansa, mutta ostaja on se joka maksaa. Oulussa on nyt ostajan markkinat. Omakotitaloja saman verran myynnissä kuin pk-seudulla, väkeä täällä on vain 193 000. Jos haluaa mörskänsä nopeasti kaupaksi, katsoo vastaavan kömmänän toteutuneen hinnan ja pudottaa 30 prossaa sen alle. Tosin sittenkään ei kaikille kömmänöille löydy ostajia. Loput menee varmaan vasaran alle pilkkahintaan, muuliperhe vuokralle ja muutama kymppitonnin jää vielä asuntolainaa pystyyn, jotka vouti sitten repii jokaisesta tyhjästä olutpullosta, jonka työtön muuli vie kauppaan.

Äänestä
  • Kyllä siinä jonkinlaisten Hälyytyskellojen pitäisi soida, kun yksiön hinnalla saa 90m2 Oulusta. Vielä on paremmin rakennettu kuin nämä meidän tekeleet. Mutta ootko sie Oulusta, syötkö sinä leijonia? En tiedä mihin tämä maailmanmeno menee, merkit ovat vain huonot. Tavaraa on halvalla myynnissä mutta ostajia ei ole. Itselläkin on pelko perseessä, että jos tämä elintaso loppuu. Mutta se on myös uuden nousun siemen. Vähän epäilen että tämä Oulun tauti leviää. Pyramiidin huipulle on siis kävelty ja sitten se sortuu. En kyllä itse saa mitään tyydytystä siitä että joillakin menee huonosti, keskenkasvuisten hommaa.

    Äänestä

  • Saas nähdä kirjoitti:

    Kyllä siinä jonkinlaisten Hälyytyskellojen pitäisi soida, kun yksiön hinnalla saa 90m2 Oulusta. Vielä on paremmin rakennettu kuin nämä meidän tekeleet. Mutta ootko sie Oulusta, syötkö sinä leijonia? En tiedä mihin tämä maailmanmeno menee, merkit ovat vain huonot. Tavaraa on halvalla myynnissä mutta ostajia ei ole. Itselläkin on pelko perseessä, että jos tämä elintaso loppuu. Mutta se on myös uuden nousun siemen. Vähän epäilen että tämä Oulun tauti leviää. Pyramiidin huipulle on siis kävelty ja sitten se sortuu. En kyllä itse saa mitään tyydytystä siitä että joillakin menee huonosti, keskenkasvuisten hommaa.

    Ei se edellinen kirjoittaja ole kuitenkaan ostamassa, vaikka on ostajan markkinat.
    Surullista se, toiset ei pääse koskaan omaan, jos ei ole työtä, toiset koska odottavat että huomenna on halvempaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


laput silmillä ? kirjoitti:

Ei voi kun ihmetellä asuntojen pyynti hintoja verrattaessa toteutuneisiin kauppoihin.

Malli esimerkki Oulun eräästä lähiöstä; sadantuhannen euron pyyntihinta ja myyty
70 000-80 000 eurolla.
Miten nämä toteutuneet kaupat on niin kaukana toisistaan,
eikö väitätäjät kerro totuutta vai ovatko ihmiset niin toiveikkaita asuntojensa arvoon.

http://asuntojen.hintatiedot.fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu