Sudet

Luontomies5

Laittakaahan asiallisia vastauksia seuraavaan kysymykseeni.

Tällä hetkellä tuntuu siltä, että mielipiteet on, että tapetaan kaikki sudet tai suojellaan, eikä metsästetä yhtään.

Fakta on kuitenkin se, että valtaosa on sitä mieltä, että pihoissa pyörivät, koiria ja lampaita tappavat sudet pitäisi hävittää tai ainakin vähentää, Mutta ei mitään joukko teurastusta ja sukupuuttoon metsästystä. Miksi näin ei tehdä / miksi lupia ei anneta joihinkin alueille yhtään, vaikka tiedetään susien määrä alueella?

Kauris ja peurakannat kasvoivat hyvin Etelä-Pohjanmaallakin, nyt niistä on vain muistot jäljellä. Onko parempi, että metsässä on susia, eikä peuroja ja kauriita. Miksi kukaan ei halua suojella niitä?

Käsittääkseni, jos yksikin lupa myönnettäisiin alueelle, missä on susia ja niitä aletaan jahtaamaan, niin eikös sudet siinä vaiheessa tajua, että ihminen on niille uhka, kun päivä niitä ajatettais ja lopulta yksi ammuttaisiin. Eihän sudet muuten opi varomaan ihmistä. Olenko kuinka väärässä? Tarkoitan sitä, että tärkeintä olisi niiden jahti, eikä niiden kaikkien ampuminen.

Eikös oikea vastaus olisi koko susiasialle se, että pihasudet pois ja loput saa olla rauhassa? Koska kumpikaan ei tule koskaan toteutumaan, että säästetään kaikki tai tapetaan kaikki.

11

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutkitaan, hutkitaan

      Hyvä ratkaisu olisi, että muut, kuin mustakyntiset (jotka vain ovat susia), poistettais. Kys. koira - susiristeymät eivät tarvitse kaatolupia, koska eivät ole susia. Melkeinpä vaan edellyttää kohteen nukuttamista ja kynsien värin tarkastusta, sitten ei-mustakyntisille lopetus. Asiaa tuntemattomana arvaan näiden sekulilaisten olevan pihahäiriköitä.

      • vblkblfkbåäks

        Oho, itse olen sen verran maallikko susiasiassa, että tuo oli minulle aivan uutta tieto. Kynsien värikö sen todistaa pommin varmasti? Onko muita juttuja, mistä voi erottaa?

        En nyt epäile tietämyyttäsi, mutta onko tuo siis aivan faktaa, että koirasudet on "vapaata riistaa"?

        Olen lukenut muutamia tosi susiharrastajien kommentteja ja ovat samoilla linjoilla, että pihasudet ovat nimen omaan koirasusia.


    • öllkkm

      Erik Nyholm, muistaakseni kertoi mustakyntisyyden varmaksi tunnisteeksi. Geenitesti pelkästään ei riitä, vaan tulee myös tutkia olemus ja piirteet, käytös.
      Kun §§ssä ja bumagoissa kirjoitetaan sudesta, tietenkin tarkoitetaan sutta, eikä sekulia. Asia tulisikin oikeusportaissa ponnistaa ja todeta susi sudeksi ja sekuli sekuliksi, joka sekuli ei tarvitse minkäänlaista pyynti-/ kaatolupaa.
      Ao. linkissä mm. mustakyntisyydestä.
      http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/mielipiteet/lukijalta/susien-ja-koirien-risteymät-uhka-luonnolle-1.50989

    • _Tieto lisää tuskaa
    • Foxster
      • Paappa 2

        Enpä enää ihimettele suren rohkeutta ja pyörimistä ihimisasutuksen liepeillä. Vähemmälläki paijaamisella kesyyntyy.


      • Asiallinen
        Paappa 2 kirjoitti:

        Enpä enää ihimettele suren rohkeutta ja pyörimistä ihimisasutuksen liepeillä. Vähemmälläki paijaamisella kesyyntyy.

        Hieno dokumentti hienosta eläimestä,kiitos Seppo!


    • Suden kahdet

      [PDF]
      FANAATTISEN SUDENSUOJELUN JUURET OVAT NATSISMISSA ...
      www.sanansaattaja.com/SUDENSUOJELUN J...‎Översätt den här sidan
      Ote kirjasta: Suden kahdet kasvot – ilmestyy syyskuussa 2012. FANAATTISEN SUDENSUOJELUN JUURET OVAT NATSISMISSA. JA SE ON VERRATTAVISSA ...

    • S13ÄSÄHA

      Taajamissa liikkuvat sudet tulee poistaa välittömästi. Suden paikka on erämaissa, ei ihmisten asuttamilla alueilla. Pihoille tulevat sudet pitää voida poistaa laillisesti välittömästi. Susikannan tottumista ihmisiin voidaan hidastaa jatkuvalla metsästyksellä. Kaatolupia tarvitaan vain metsästyksessä, ei välittömästi ihmisiä tai kotieläimiä uhkaavien petojen poistamisessa. Näitä tapauksia koskeva byrokratia on muutettava ilmoitusvelvollisuudeksi. Kaikki kaadetut sudet pitää toimittaa tutkimuksiin, joissa selvitetään erityisesti loiset ja taudit.

    • Taajamasusi

      Hieman lukemista susista ja niiden tarpeellisuudesta.

      Sökresultat

      Taajamasusi - Venäjän sudet - historiallinen kehitys ja ongelmat
      taajamasusi.com/.../84-venajan-sudet-historiallinen...‎Översätt den här sidan
      Venäjän sudet - historiallinen kehitys ja ongelmat. Christoph Stubbe,. Eläintieteen professori. Sandkrug, Saksa. Käännös saksankielisestä artikkelista Der Wolf ..

      • voi myöskin

        keskutella metsästäjien ja etenkin petovihaajien 'tarpeellisuudesta', aiheesta kun ollaan montaa mieltä Sinällään tuo petovihaajien käyttämä termi susien 'tarpeellisuudesta' osoittaa kuinka vieraantuneita luonnosta ko henkilöt ovat. Tämä tietysti johtuu siitä että syrjäseuduilla koulusivistys on jäänyt 'elämänkoulun' tasolle. Mitä tuohon 'taajamasusi' saittiin tulee niin normiälyiselle selviää suht nopeasti että kyse on vain kansakoulupohjalta ponnistavien punaniskojen soperrusta. Ei vain voi ottaa vakavasti, eli lyhyesti sanottuna: Junteille suunnattua propagandaa hysteriatarkoituksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      46
      5430
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      237
      5424
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      225
      2932
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      144
      2454
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      67
      2077
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      70
      1850
    7. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      209
      1730
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      187
      1369
    9. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      43
      1366
    10. Martina tienaa itse rahansa

      Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      1266
    Aihe