vielä eutanasiasta

oili&olli

Kopioitu YLE.n sivuilta

Alla oleva teksti panee ajattelemaan. Täällä on ollut aikaisemminkin puhetta eutanasiasta. Hidas eutanasia on jokapäiväinen ilmiö, janoon ja nälkään kuoleminen, kun potilas ei enää pysty nielemään.
En ymmärrä miksi monet vastustavat niin raivokkaasti eutanasiaa, silti vaikka potilas itse rukoilee kuolemaa. Puhun nyt tapauksista missä toivoa ei enää ole, hirvittävät kärsimykset vain. Lainaus on YLE.n sivuilta.

Nimimerkki faktat pöytään on kokenut, että "nesteytys ja ravinto lopetetaan sairaaloissa, jos vanhus ei itse pysty syömään. Käytännössä tämä on sitä nykyajan eutanasiaa, jota kukaan ei halua ääneen sanoa. Voidaan tietenkin kysyä, onko humaanimpaa sammuttaa elämä ko. tavalla vai antamalla jotain muuta ’lääkettä’.”

Tiina on samaa mieltä: ”Olen hoitotyössä vanhusten parissa nähnyt niin paljon tuskaa ja kipua, rukouksia ja toiveita että luoja ottaisi pois. En soisi yhdenkään vanhuksen kärsivän tai kuolevan hitaasti keskimäärin kolmessa päivässä kun nesteytys ja ravinto lopetetaan. Se jos mikä on kitumista!”

Hänestä tuntuu "irvokkaalta" lukea hoitajana Ylen sivulla käytyä saattohoitokeskustelua. "Hyvin harva" saa hänen mukaansa Suomessa oikeaa saattohoitoa.

Muutama keskustelija kertoo, että omaisen riittävä kipulääke on evätty vedoten mahdollisen riippuvuuden syntymiseen:

”Mikä ihmeen järki on edes pohtia riippuvuutta ihmisellä, jolla on ehkä joitakin viikkoja elinaikaa jäljellä? Jos elämä ennusteesta huolimatta kuitenkin pitkittyy, niin sitä sitten saatetaan olla vähän vahvemmissa aineissa lopun aikaa”, MasaE kirjoittaa.

0

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä on mietteissäsi

        Tänään?
        Ikävä
        102
        1172
      2. Mikä on hulluinta?

        Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
        Ikävä
        51
        975
      3. En olis uskonu

        et kuulut tollaseen porukkaan
        Ikävä
        119
        923
      4. Meiltä löytyy kyllä älliä

        Vai mitä oot mieltä...
        Ikävä
        146
        903
      5. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

        Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
        Sinkut
        132
        726
      6. En haluaisi sanoa tätä

        Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
        Ikävä
        40
        689
      7. Et taida olla ihan varma

        Päätöksestäsi?
        Ikävä
        70
        687
      8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

        Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
        Kotimaiset julkkisjuorut
        187
        637
      9. Muistelen lämmöllä

        Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
        Ikävä
        48
        612
      10. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

        Tiedät kyllä mistä.
        Ikävä
        70
        609
      11. Miltä tuntuu

        olla erossa kaivatustasi?
        Ikävä
        33
        604
      12. Tunnistan mun rakkaan

        Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
        Ikävä
        81
        561
      13. Vasemmiston aloite

        Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
        Pyhäjärvi
        62
        544
      14. Miten oletkin noin

        osaamaton kaikin tavoin :)
        Ikävä
        39
        519
      15. Onko suhtautuminen kaivattusi

        Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
        Ikävä
        35
        494
      16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

        Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
        Maajussille morsian
        4
        493
      17. Tyrkytät ittees liian

        tasokkaille :)
        Ikävä
        46
        490
      18. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

        Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
        Ikävä
        64
        479
      19. Näyttää siltä ettet edes sinä.

        Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
        Ikävä
        33
        479
      20. Miksi vihainen

        Miksi olet vihainen mulle?
        Ikävä
        42
        470
      Aihe