Mistä tietää, että kovalevy on rikki? Käynnistyykö kannettava tietokokone edes silloin, jos kovalevy on rikki? Kiitos avusta.
kovalevy rikki?
19
9351
Vastaukset
Kone kyllä käynnistyy, mutta muutoin oireet ovat moninaiset vian vakavuudesta riippuen satunnaisesta kaatuilusta käyttöjärjestelmän käynnistymättömyyteen.
Jos kovalevy on rikki niin Windows ei tällöin välttämättä käynnisty ja voi tulla virheilmoituksia. Levy voi myös pitää omituista ääntä.
Itse kone yleens käynnistyy biossiin vaikka levy olisi rikki.Vaikka levy olisi rikki, niin koneen pitäisi käynnistyä. Jumiutuu kyllä viimeistään siinä vaiheessa, kun yrittää ladata levyltä jotain. Käynnistys voi päättyä myös virheilmoitukseen "No Bootable Device Found" tai johonkin vastaavaan. Rikki menneestä levystä voi kuulua metallisia naksahduksia, tai nousevaa ja laskevaa ääntä.
- ärsyttävä jos rikki
Koneestani ei ole missään vaiheessa kuulunut mitään ääntä. Kun käynnistän koneen windows kysyy, että normaali käynnistys tai käynnistyksen korjasus (suositus). Klikkasin suositusta ja kone on nyt koko päivän pyörittänyt käynnistyksen korjausta ja mitään ei ole tapahtunut.
Viruksen torjuntaohjelman aikana kone tilttasi ja katkaisin virran koneesta. Sen jälkeen se ei ole käynnistynyt. Onkohan siinä kovalevy rikki vai onkohan siinä joku virus? - 0hm0
ärsyttävä jos rikki kirjoitti:
Koneestani ei ole missään vaiheessa kuulunut mitään ääntä. Kun käynnistän koneen windows kysyy, että normaali käynnistys tai käynnistyksen korjasus (suositus). Klikkasin suositusta ja kone on nyt koko päivän pyörittänyt käynnistyksen korjausta ja mitään ei ole tapahtunut.
Viruksen torjuntaohjelman aikana kone tilttasi ja katkaisin virran koneesta. Sen jälkeen se ei ole käynnistynyt. Onkohan siinä kovalevy rikki vai onkohan siinä joku virus?Tuo on windowsin ominaisuus. siis se, että joku haittaohjelama särkee käynnistimen.
ärsyttävä jos rikki kirjoitti:
Koneestani ei ole missään vaiheessa kuulunut mitään ääntä. Kun käynnistän koneen windows kysyy, että normaali käynnistys tai käynnistyksen korjasus (suositus). Klikkasin suositusta ja kone on nyt koko päivän pyörittänyt käynnistyksen korjausta ja mitään ei ole tapahtunut.
Viruksen torjuntaohjelman aikana kone tilttasi ja katkaisin virran koneesta. Sen jälkeen se ei ole käynnistynyt. Onkohan siinä kovalevy rikki vai onkohan siinä joku virus?Tuosta kohdasta olisi kannattanut valita tuo normaali käynnistys. Silloin Windows olisi todennäköisesti käynnistynyt pienen odottelun jälkeen normaaliin tapaan.
Mutta itse sammuttaisin koneen ja jos sama ilmoitus tulee niin valitsisin tuon normaalin käynnistyksen.- mitä tehdä
vapunen kirjoitti:
Tuosta kohdasta olisi kannattanut valita tuo normaali käynnistys. Silloin Windows olisi todennäköisesti käynnistynyt pienen odottelun jälkeen normaaliin tapaan.
Mutta itse sammuttaisin koneen ja jos sama ilmoitus tulee niin valitsisin tuon normaalin käynnistyksen.Ei se tietokone käynnisty normaalillakaan käynnistyksellä. Tulee virhe ja pyydetään valitsemaan käynnistyksen korjaus. Sen jälkeen tulee näyttöön palkki, jossa lukee etsitään levyltä virheitä ja sitä tietokone on pyörittänyt koko päivän
mitä tehdä kirjoitti:
Ei se tietokone käynnisty normaalillakaan käynnistyksellä. Tulee virhe ja pyydetään valitsemaan käynnistyksen korjaus. Sen jälkeen tulee näyttöön palkki, jossa lukee etsitään levyltä virheitä ja sitä tietokone on pyörittänyt koko päivän
Ei tuo vianetsintä normaalisti kestä koko päivää. Puhutaan ehkä enemmänkin muutamasta minuutista tai noin puolesta tunnista. Yleensä tuo keskeytyy hyvin nopeasti, ja ilmoittaa, että "Käynnistystä ei voida korjata". Jos kyseessä on Win7, ja asennuslevy löytyy, niin korjausta voi yrittää tehdä tuollakin.
pmtm81 kirjoitti:
Ei tuo vianetsintä normaalisti kestä koko päivää. Puhutaan ehkä enemmänkin muutamasta minuutista tai noin puolesta tunnista. Yleensä tuo keskeytyy hyvin nopeasti, ja ilmoittaa, että "Käynnistystä ei voida korjata". Jos kyseessä on Win7, ja asennuslevy löytyy, niin korjausta voi yrittää tehdä tuollakin.
Tuo levyvirheen etsintä voi hyvinkin kestää koko päivän. Tämä riippuu siitä kuinka suuri levy on kyseessä. Itse käynnistyksen korjaus ei yleensä kestä edes tuntia.
Pitää odottaa että tuo virheenetsintä päättyy.
- Ggfjhfghjj
Oon ite niitä ihmisiä mitkä ei oo koskaan kannattanu kovalevyjä, dvd ja vhs tallennuksia vain, netti on ok kuten tykkään mut en tietokoneista, loistava on tveissä oleva netti, kunnon näyttökin, en oo ikinä omistanu muutaku klassisen commodore 64sen, jonka vaihdoin kotistereoihin nuorempana, stereot oli huomattavasti enemmän käytössä
- jslfkjslkfklsjfk
Onko sulla tehtynä mitään käynnistyslevyä, dvd tai muistitikku? Sieltä ehkä saisi ladatuksi jonkin työkalun jolla tutkia levyn kunto.
Tuollainen käynnistys-, tai palautuslevy tai tikku kannattaa tehdä heti ensimmäiseksi jos ostaa uuden tietokoneen.
Itsellä on kannettavasta hajonnut kiintolevy kaksi kertaa, ensimmäisellä kerralla ei kuulunut mitään ylimääräisiä ääniä, kone vaan muuttui erittäin hitaaksi, sitten useimmat toiminnot lakkasivat toimimasta ja toimitin koneen huoltoon, diagnoosina kiintolevy paskana.
Toisella kerralla kone tipahti ja alkoi kuulua naksuttavaa ääntä. Samalla kyllä hajosi myös näyttö niin teksteistä ei saa selvää mutta windowsiin kone ei ainakaan mennyt. Todennäköisesti Biosiin asti käynnistyi ainakin muutaman kerran. Sen jälkeen ruutukin jäi kokonaan mustaksi. - jjjajajajajaj
Voi vikaantua monin eri tavoin. yleensä akaa jumittumisella sininenruutu
- niin_tämähän
kysyttiin KOLME vuotta sitten.
- oiuyre
Joku runkkari on eilen nostellu näitä vanhoja viestejä ylös.
- jukimankkkoo98908
Minulla on sama vika. windows ei käynnisty läppärissä. pitää ostaa uusi kovalevy, niin alkaa pelittää ja windows asentaa
- MitäTuliMieleen
"Kovalevy rikki" on epämääräinen ilmaisu. Mistä sitä tietää, mikä kovalevyn komponentti on epäkunnossa? Tulee mieleen mm. seuraavanlaisia asioita:
Kovalevyn fyysinen pinta hajalla = Tiedot menetetty hajalle menneestä kohdasta. Ei voi korjata paitsi ehkä joku ammattilainen.
Kone ei pysty lukemaan jotakin tiettyä kohtaa kovalevyltä, mutta fyysinen pinta on ehjä = Lienee korjattavissa, mutta tiedot on kai menetetty lukukelvottomasta kohdasta.
Lukupää/kirjoituspää rikki = Voidaan ehkä vaihtaa.
Tiedostot tai tiedostojärjestelmä jotenkin solmussa tms. = Itse kovalevy fyysisesti kunnossa ja ongelman voi luultavasti korjata mm. formatoimalla kovalevyn, mutta joku palautusohjelma voi osata pelastaa tiedostoja ennen formatointia.
Ulkoisesta kovalevystähän voi pamahtaa esim. USB-portti tai virtalähde ja muut osat ovat ehjänä. Tai firmis voi kosahtaa. Jos taasen kyseessä on NAS-kovalevy, niin rikkoutunut osa voi olla vaikka Ethernet-portti, prosessori tai muistikammat. - SaLK-Kari
Olipa miten oli,mutta veemäinen homma kaikenkaikkiaan.
- asiallisessa_koneessa
Linux-live USB-tikulla tietenkin selvittäisi kiintolevyn kunnon hetkessä.
Kiintolevy on kulutustavaraa ja helppo vaihtaa, mikäli kyseessä on asiallinen tietokone.
Epäasialista tietokonetta, minkä "kiintolevy" on emolevylle juotettu joku piiri, ei tietenkään pidä mennä ostamaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1234019Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1853858Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi292606Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs82384100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es322163Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks41746Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa481362Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut731300Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241271Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah351009