Tiedoksi palstalaisille: tänään 17.11.2013 on sunnuntai-Hesarissa laaja artikkeli luontokuvauksesta. Esillä mm. suosion nopea kasvu digitekniikan ansiosta, piilokojujen merkitys sekä nimeltä mainittuina tunnetut kuvaajat Hannu Hautala, Benjam Pöntinen, Olli Lamminsalo, Jari Peltomäki ja Lassi Rautiainen.
Juttu löytynee myös verkosta, http://www.hs.fi/sunnuntai/Piilossa/a1305748588177. Itse en päässyt sitä sieltä tunnusten puutteessa ja ilmaisten lukukertojen viikkokiintiöni jo käyttäneenä lukemaan.
Lehtiartikkeli
14
231
Vastaukset
- Ftb
Taitaa olla nuo luontokuvien markkinat aika kyllästyneet, vaikea keksiä enään mitään uutta, kaikki on kuvattu jo moneen kertaan. Tilanne oli aivan toinen kun Hannu Hautala aloitti uransa.
- nbbvxczx
Paljon on vielä kuvaamatta, mutta se on sunnuntaikuvajien ulottumattomissa.
- reetu1
Vähän sama kun sanoisi, että kaikki musiikkilajit ja biisit on jo tehty ja keksitty. Vaikea keksiä enää mitään uutta. Kyllä niitä uusia omalaatuisia ja erilaisia Talitinttikuvia on vielä miljoona ottamatta. Ja muut "elukat ja maisemat" päälle. Mutta kotiparvekkeelta niitä on kyllä vaikea saada.
- Vinkiksi vain
Nyt uuden viikon alettua pääsin lukemaan taas verkkohesaria. Jutun reportaasikuvavalikoima näkyi poikkeavan hieman paperilehden vastaavasta. Hesarin Kimmo Taskinen oli joka tapauksessa ollut asialla luontokuvaajia kuvaamassa ja tehnyt ihan kelpo jälkeä.
Minulle Taskinen on profiloitunut erityisesti Hesarin lauantaisten autosivujen kuvaajana. Netistä löytyy tätä genreä esim. kuvahakusanoilla ”Kimmo Taskisen toisenlaisia autokuvia”. Ne pakkaavat olemaan lavastettuja, mutta yhtä kaikki vitsikkäitä: kuvilla on aina tietty humoristinen sanoma ja niissä joutuu väkisinkin kiinnittämään huomiota muuhunkin kuin kuvattavaan autoon. Muun muassa viime lauantaiseen autojuttuun oli kohteena olevan auton tuntumaan ympätty (arvatenkin kuvankäsittelyn keinoin) pylvääseen kiinnitetty kookas varoituskyltti, jossa teksti:
VAROKAA
VAROITUSKYLTIN
TERÄVIÄ
REUNOJA !
AKTA FÖR
VARNINGS-
KYLTENS
VASSAKANTER !
Hykerryttävän irrationaalinen juttu kaikkine tahallisine kielivirheineen.
Olkoon sijansa niin vakavasti tehtäväänsä suhtautuville luontokuvaajille kuin tuollaisille epäkeskeistä kuvahuumoria viljeleville kimmotaskisillekin! - fotari100
Kaikki on jo kuvattu, olkaa hyvä ja myykää kameranne pois, kiitos!
- paatus
Kaikkea ei ole vielä kuvattu mutta on jätetty maksamatta. Kyllä luontokuvia menee kaupaksi mutta niistä ei makseta mitään. Tämä Cartina-kuvatoimisto on kunnostautunut viime aikoina jättämällä maksamatta kuvaajilleen. Multakin on ketkunen jättäny maksamatta parilta vuodelta useita kuvia. Hermostuin lopulta ja poistin noin 3000 kuvaani Cartinan sivuilta. Kuvia on menny Saksaan messukuviksi, mainostoimiston esittelysivuille, aikakauslehden kanteen ym.....
Älkää koskaan sortuko cartinan ketkusen kelkkaan.- fotari65
Pulju on menossa konkurssiin, vetäkää käräjille!
- Vinkiksi vain
Täällä nillitetään siitä, ettei luontokuvia enää osteta ja/tai ettei niistä makseta! Ja minä kun luulin, että tämä on harrastekuvaajille suunnattu palsta... Ainakin Suomi24 on sijoittanut tämän Harrastukset-otsikon alle.
- harrastelijavaan
No sitä samaahan tuolla artikkelissakin valitellaan. "Enää vain murto-osa Benjam Pöntisen ja Limingassa asuvan Jari Peltomäen, 48, tuloista tulee kuva- ja luontokuvakirjamyynnistä." jne. Ja ei kai noita herroja ihan harrastekuvaajiksi lasketa. Mutta ei se mitään, ihan hyvä artikkelihan tuo oli, ja ottaa vähän turhia luuloja pois meiltä harrastelijoilta. Parempi pitää se oma työpaikka, ja tyytyä kuvailemaan ihan vaan harrastepohjalta. Ei ainakaan luontokuvauksella itseään ihan helpolla elätä, perheestä puhumattakaan.
- jfksrywegyr
Eikö harrastelija saa myydä kuvia?
Vika on siinä, että harrastelijat ei myy, vaan antaa ja se näkyy markkinoissa.
Digikuvaa ei arvosteta.
Digihän on vain bittejä, mutta menepä sanomaan se vaikka Bill sedälle.
- tyhjennä
Väliaikiset ja evästeet selaimesta niin voit lukea taas viisi juttua.
- E. Inkola
Mikä on valokuvausvälineiden valmistuksen hiilijalanjälki.
- Jaloin kulkija
Jos tuollaisia typeryyksiä rupeaa miettimään, niin tuskinpa ehtii loppuelämässään muuta tekemäänkään!
Hiilijaalanjäljet ovat melkein sama asia kuin veteen piirretty viiva – hiiltä vain ei rahdata meille enää millään jaaloilla vaan paljon kookkaammilla kuivalastialuksilla ja proomuilla! Äkkiä se niidenkin vanavesi vain häviää näkyvistä...
Menepä kuvaamaan hiilipaatin veteen jättämä jälki vaikka puolikin vuorokautta laivan ohitettua kuvauspisteen! Ei taida jäädä paljon jälkipolville näytettävää.
- edistää?
”… luontokuvaus edistää luonnonsuojelua. Että jos luontoa dokumentoi ja näyttää, ihmiset oppivat arvostamaan sitä.”
Jos minä vien sianraadon metsään niin se on luonnonsuojelurikos, mutta jos luontokuvaaja vie tuhat raatoa niin se edistää luonnonsuojelua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3401401Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941365- 1681271
- 681061
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31929Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59910Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46839