Arpajaiset lienevät...

piruitte

melko tavallinen varainhankintakeino yhdistyksienkin käytössä. Olen kuullut, että isojen valtakunnallistenkin arpajaisten järjestäjät haalivat myyjiä eri järjestöistä, erilaisin houkuttimin.
Kerrotaanko yksittäisille arpamyyjille, montako voittoa heidän myytäviksi saamissaan arpaerissä on? Usein voitot ovat ns. pikavoittoja eli ostaja tietää heti arvan aukaistuaan, onko onni osunut kohdalle tai hän voi tarkistaa voittotilanteensa saman tien myyjällä olevasta voittonumeroluettelosta. Jos jokainen myyjä tietää erässään olevan voittoarpojen määrän, niin hän usein myös saa selville, milloin kaikki voitot ovat menneet. Jos myymättömiä arpoja on vielä jäljellä, niin tuo myyjä tietää varmasti myyvänsä tyhjiä arpoja toiveikkaille ostajille. Monikohan heistä uhraisi muutamankaan euron vain kannatuksen vuoksi eli ostaisi varmasti voitottomaksi tietämänsä arvan... Epäilenpä, ettei monikaan - ei siltikään, vaikka hyväntekeväisyysarvat usein ostetaan nimenomaan kannatuksen vuoksi.
Miten arpoja myyntiin laskevat tahot ohjeistavat nykyään myyjänsä toimimaan edellä kuvatussa tilanteessa? (Muistan kuulleeni, että joskus muinoin myyjän piti vain myydä tyhjätkin arvat teeskennellen, ettei tiedä, mitä myy.)
Mielestäni arpainmyyjille ei pitäisi lainkaan ilmoittaa, montako voittoa kunkin heistä vastaanottamassa erässä on - yleinen voiton todennäköisyys riittää maininnaksi.

0

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        83
        7101
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        26
        7053
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        109
        6168
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5404
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5238
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        63
        5205
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        40
        5108
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4595
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        16
        3467
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        300
        3380
      Aihe