http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/264927-talta-nayttaa-halpa-ikea-koti-katso-kuvat
Siis sadan neliön omakotitaloon tulisi hintaa 330 000€ - 340 000€, onko se muka halpa ???
Itse rakennettiin juuri 200m2 omakotitalo jossa on iso autokatos ja lämmin varasto kyljessä. Rahaa on palanut meillä tontteineen 350 000€ ja tontti on pääkaupunkiseudulla.
Noissa ikea-huusseissa ei ole edes saunaa, pihoilta puuttuu terassit ja katsokaa vaikka tuota "roikkuvaa" parveketta. Siinä ei ole edes rännejä ohjaamassa vesiä pois. Kaikesta näkee, että halvalla tehty ja kaikista materilaaleista on tingitty. Kodin kalusteetkin ovat taattua ikea-laatua joten suuret onnittelut talon voittaineille !
BoKlok IKEAN ja SKANSKAN valmistalopaketit
5
929
Vastaukset
- joopa
Vaikuttaa kyllä laadukkailta nuo asunnot, eikä ole hinnalla pilattu. Kuka nyt lähtee vertaamaan kaksioiden neliöhintaa 200 neliön omakotitaloon? heh. Myös pääkaupunkiseutu laaja käsite, Kivistön alueella 200 neliöisen uudet omakotitalot n. 600te ;)
- svenskhus
Hei miettikää jos ikea alkais joskus myymään taloelementtäjä:) niitä vaan haettaisiin varastosta ja koottais oman maun mukaan.... Ei vaan taitaa talot olla kuitenkin sen verran vaativia, että...
- ostaja123
Olisi kiva kuulla, miten pk-seudulla saa ok-talon tuolle kokonaishinnalla? Voitko avata budjettia ja mikä talopaketti?
- tommit1
Minäkin odotan tarkempia tietoja noista aloittajan kustannuksista, sillä tuo hinta ei ole realismia, jos tontin joutuu ostamaan ns. vapailta markkinoilta ja talon pääosin teettämään.
- Bok
Noista Boklok asunnoista olisi kiva kuulla kokemuksia? Ainakin asiallisen hintaisia ja sijainnit on hyvät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501577
- 621532
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101108- 60911
- 49884
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86620Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32597- 38556