Heippa. Otsikko kertoo oikeastaan kysymykseni ytimen. Siispä minkälaista lankaa suosittelisitte virkatuille tossuille? Löysin pari kerää vanhoja lankoja ja koukuttelin testimielessä itselleni isoveli langasta itselleni tuommoiset helpot tossut. Nyt olisi tarkoitus virkata vaimokkeelle ylläriksi samanmoiset. Jottei homma menisi liian helpoksi, niin nyt olisi hakusessa luonnonkuidusta tehtyjä lankoja, joko 100% villaa tai sitten jotain muuta lämmintä matskua. Mielelläni virkkaan paksumpaa lankaa ja tuo Novitan Wool esimerkiksi menee jo vähän rajoilla, jospa jotain paksumpaa löytyisi...Summa summarum: hakusessa kestävä ja lämmin luonnonkuitulanka, mahdollisimman paksu. Kitoos!
Lanka virkattuihin tossuihin
ryan
199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos paikkakunnallasi on käsityöliike, poikkea sinne kyselemään. Siellä ammattinsa osaavat myyjät suosittelee sinulle just tarkoitukseesi sopivan langan.
Jos haluat ostaa marketista tai muusta kaupasta lankaa, poikkea vaikka Novitan sivuilla. Siellä on kaikista Novitan langoista tietoa ja paljon.
Itse teen neuloen tossuja ja huovutan pesukoneessa. Frititsgarn on oiva tuote ja pidän kovasti. Paksu 100% villa.