Aloitin moottoripyöräilyn vuonna 1984, eli aika kauan sitten. Pyörä oli 600 xj yamaha. Silläpä ajelin vuosia, ja oli muka "äkänen". Perhettä tuli perusteltua yms... jammukin myytiin jossain vaiheessa. 2002 ostin epähuomiossa 535 Viragon, ja siitä se lähti... Taas mopon sarviin. Aloitin varovasti Hondalla. CBF 600. Kiva pyörä. Sillä ajeltuani vaihdoin ensin CB 1300 SA:n ja myöhemmin VFR 1200:n. Sitten kiinnosti jo rauhallisempi customikin kun tukka alkoi harmaantua. Nyt neljä vuotta ajeltu Harley-Davidsonilla. Ensi kesänä alla uusi Rocetti. Mukavaa odottaa tulevaa kesää :) Mukavaa kesän odotusta teille kaikille motoristeille...
Kertomus tämäkin.
köpö
6265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mukava tarina. Itse olen ajellut muutaman vuoden endurolla ja nyt täytyy kokeilla kustomia ja työn alla on Intreder, joka on tarkoitus saada käyntiin jouluun mennessä ja sillä sitten keväällä startattaisiin.
Voi olla, että enduron ketteryyttä tulee ikävä, mutta toisaalta olen ihan täpinässä ja innoissani rekenteill aolevasta pyörästä. Enska oli niin hemmetin ketterä ja nopea, että sillä tuli helposti kaahailtua liikenteestä mistä piirteestä itsessäni en ollenkaan pitänyt. Uskon, että customi opettaa minulle vähän nöyryyttä ja onhan se mageeta ajella prätkällä jolla ei tarvitse kaahailla.
Minä taas vaihdan matkaenduroon ison customini.
Olen kyllästynyt tähän meininkiin vuosikymmenen aikana, mutta vaikea vain myydä mitään nykyaikana ja liikkeet tarjoaa vaihdossa uuteen todella huonosti.
Ymmärrän hyvin sinua, enskat on mahdottoman mukavia ja monipuolisia pyöriä. Itse tosiaan ajattelin, että kustomimaailma tarjoaa jotakin uutta motorismiini. Matkaenskailijat ovat vähän sellaisia teiden yksinäisiä, jota taittavat matkaa sinnekin mihin muilla ei pääse. Kustomimeinikiin kuuluu sellainen laumasieluisuus nahkaliiveineen ja sitten se prätkä tarjoaa ajamiseen haastetta ihan tavallisillakin teillä ja onhan se pyörän tuunailu myös osa sitä harrastusta.
Saa nyt nähdä viihdynkö pitkänpäälle noissa ympyröissä. Voi ola, että palaa kiireenvilkkaa enduroiden pariin. Sitten varmaan Bemari GS tai Yamahan Tenere/supertenere. Ne vaan alkaa olemaan aikamoista haitekkiä, kun kustomit ovat kuitenkin mukavan yksinkertaisia ja vanhanaiksia pyöriä.
Hauska lukea moine pikku historiikki, miten pyöränvaihdot ovat menneet.
Itsellä ensi kausi menee vanhalla kalustolla, sillä kesällä hankin prätkien ohelle Vespan.
Entuudestaan tallissa on HD Iron ja Suzuki 650 Bandit.
Olen hissukseen peruuttanut noissa kuutiotilavuusasioissa. Pari vuotta sitten luovuin käytettynä ostamastani BMW 1200 RS :stä. Oli meidän tiestöllemme turhan jäykkä ja painava, vissiin suunniteltu Saksan autobaanoille.
minnekkähän häipynyt minun tarinani?
palaileeko muisti pätkittäin?
ootellaan rauhas, ehtiihän sen vielä sepitellä