kuittailua

tyttörukkapikkukukka

Täälä joku tahtoi, että perhe muuttaa omasta kodistaan, metsän keskeltä "sivistyksen" pariin, kun ei lapsi ole alkanut puhua. Joku oli aivan varma, että anoppi on asialla, kun lapsenlapsi ei puhu ja lapsen äiti ei reagoi. Joku teki kehitysvammadiagnoosin, kun perheessä oli kaksi puhumatonta ja olipa vielä sitä mieltä, että tämän perheen lapsiluku olisi tullut jättää nollaan ettei tällaisia kammotavuuksia olisi syntynyt.

No minäpä vähän kuittaan. Vanhin poikamme 4v sai oman diagnoosinsa pari vuotta sitten, vaan eipä ole kukaan kehitysvammasta puhunut. Poika ei sanonut sanaakaan ja vielä yli 3 -vuotiaana sanoja tuli n.10. Tästä sitten tämä anoppi ei pitänyt, kun olin sitä mieltä alusta asti, ettei pojalla ole kaikki kunnossa, eli äidinvaisto kunniaan, mutta voi se pahapaha anoppikin olla jäljillä. Toinen poikamme alkoi puhua vuosi sitten parin vuoden ikäsenä ja opettipa sinä samalla veljeäänkin. Nyt nuorempi puhuu hyvin, vanhempi käy terapioissa. Sitten viimeinen kakara, likka 1v8kk, puhuu jo neljän sanan lauseita. Ja missä me asutaan? Peräkorvessa. Ei naapureita, saati sitten lapsiperheitä. Eikä olla ajateltu kodistamme lähteä.

Tämä palsta, kuten lähes koko suomi24 sivusto, saattaa olla ensimmäinen paikka, mistä yritetään saada edes jonkinlaista neuvoa/vertaistukea. Jostain syystä täälä löytyy aina joku/joitakin, jotka haluavat mollata ketjun aloittjaa tai asiallista kommenttia ketjussa. Yleensä lopputulos on, että koko ketjusta tulee sotatanner ja alkuperäinen asia jää pommituksen jalkoihin. Homma on todella ikävä näin herkällä alueella, kuin oma lapsi. Ja toki muuallakin tämä ilmiö on kurja. Ihmisistä on tullut odella ilkeitä oisiaan kohtaan. Ja sitten on nämä ns. provoilijat... hankkisivat elämän, että olisi edes oikeaa asiaa, mistä valittaa.

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaaja333

      Yhteiskunnalta ei pidä vaatia kaikkea.

      Se oli tämän peräkorven-ketjun juju. Valittaa, että asuu kaiken julkisen liikenteen ulottumattomissa ja penska ei puhu mitään.... itse ei käy töissä. Pitäisi saada jotkut saakelin taksisetelit käyttöön.

      siitä oli kyse.

      • ...

        Kyllä siellä peräkorvissakin on työttömiä.


      • hepulikohtaus
        ... kirjoitti:

        Kyllä siellä peräkorvissakin on työttömiä.

        Ja näköjään järjen jättiläisiäkin.....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      122
      5669
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      64
      4020
    3. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      45
      3706
    4. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      31
      3089
    5. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2902
    6. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2439
    7. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      13
      2286
    8. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      12
      2252
    9. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1727
    10. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      1704
    Aihe