Phan Thiet

Paskapaikkako

Onks kenelläkään mitään hyvää kerrottavaa ko paikasta? Minkäslainen paikka on Romanaresort?

14

1771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mui Ne

      Phan Thiet ei ole niinkään tuttu mutta n. 12 km päässä on lomakylä Mui Ne, jossa olen ollut viime talvena. Rannalla on viihtyisiä ja hienojakin resortteja ja kylässä on paljon hyviä ruokapaikkoja. Paljon venäläisiä ja englanninkielen taito paikallisilla melko olematon mutta ihan o. paikka rantalomailuun. Varsinainen Muin Nen kalastajakylä on sitten vähän etäämpänä.

    • Tarkoitus oli jo eilen kysyä Tuosta Phan Tie/Mui Ne,minkälainen kylä tuo Mui Ne on onko siellä kuinka paljon jurrisia suomalaisia ja venäläisiä itse en viitsi ainakaan tuonne asti heidän rymyämistä/huojumista lähteä ihailemaan,näin huhut ainakin vahvasti väittävät.Onko silmälasien hinta sekä laatu minkälainen samoin kuinkahan kauan lasien teko kestää,olen teettänyt 3 pokat Thaimaassa ja kaikki ovat olleet ok.Noista ruokapaikosta olikin jo tuossa edelisessä viestissä,kysytään nyt vielä minkä kokoinen tuo kylä on pystyykö liikkumaan noihin ravintoloihin ja ostoksille kävellen vai pitääkö käyttää taksia tai polkupyöräriksaa onko niitä siellä yleensä vai ovatko ne mopoja

      • hallo

        Venäläiset pisti silmään mutta miksi sanot että suomalaiset rymyää, huojuu ? Tapasin muutaman todella kultiveeratun suomalaisen enkä muutenkaan ole maailmalla huomannut että suomalaiset kansana olisivat huonosti käyttäytyviä. Asunut muualla vuosikausia ja suomesta lähtöisin. Suomalaiset käyttäytyvät hyvin ulkomailla.
        Paljon mopoja ja kaikki halpaa, than Phietin kaupunkiin voi mennä joko bussilla tai taxilla. Taxi odottelee jos haluaa vaikka koko päivän ja on halpaa.


    • tämmöistä

      Hotellit Mui Ne kylän alueella ovat kaikki rannalla ja kylän läpi kulkee yksi tie ja kaupat ja ravintolat ovat kävelyetäisyydellä. Meillä oli Terracotta Resort ja kaikki tarvittava oli lähellä. Alueellä ei ollut esim baarikatua vaan jokunen drinkkipaikka. Polkypyörariksoja en edes nähnyt. Venäläiset eivät häirinneet sen enempää kuin muutkaan ja me suomalaiset olimme vähemmistönä. Viime talvena taisi Suomesta lentää vain 1 lomalento kahden viikon välein. Meillä tjären matka. Kaikista rasittavin oli bussimatka Saigonista loma kohteeseen eli n 5 tuntia ja 200 km. Ei huono paikka lainkaan kun ei ole vielä niin rysämäinen ja erittäin halpa . Optikkoliikkeitä alueella oli ja myös hierontapaikkoja.

      • Kiitti sulle selventävästä vastuksesta,täytyy laittaa harkintaan tarkoitus olisi tehdä tuo Saigon-Phant yhdistelmä reissu.


      • Paskapaikkako

        Kiva kuulla jotain positiivistakin, tällä sivulla ei juuri positiivista ole kirjoitettu ko paikasta. Kohtahan sen näen.


      • budha

        Ovatko Vietnamin hierontapaikat /hieronnat kuten Thaimaassa


      • Siella ollut
        budha kirjoitti:

        Ovatko Vietnamin hierontapaikat /hieronnat kuten Thaimaassa

        No ei todellakaan. Kai Vietnamissakin prostituutiota on mutta se on todella hyvin piilotettua. Se kun on laitonta siella ja sita ei ihmiset siella myoskaan yleensa hyvaksy.


    • vielä vähän

      Saigon on loistava kaupunki. Olimme rantalomalla ensin ja sieltä 2 päivää ennen kotimatkaa lähdimme Saigoniin. Olimme 2 yötä New World- nimisessä hotellissa, joka oli ihan ytimessä. Voisin lähetä Vietnamiin uudestaankin

    • !!!!

      olin muutama vuosi sitten saigon 2 päivää -phan thiet (2 vko tjäreborg)
      mielestäni 2 päivä oli liian lyhyt aika saigoniin niinpä itse maksoimme huoneen ja lähdimme 2 päivää aikaisemmin jo takaisin muuten paikka oli kaunis ja mitään negatiivista sanomista.
      phan thiet oli kiva rauhallinen paikka . minulle ehkä vähän liiankin rauhallinen ja uinva paikka. vuokrasimme pyörät ja pyöräilimme siellä.
      taksilla kävimme muineessa muistaakseeni se oli kalastaja kylä ja markkinonoita. kävimme läheisessä "isossa" kaupungissa myös kerran.
      rannat olivat hyviä siellä ja ruokapaikoissakin löytyi valinnan varaa.
      saigonista pääsi tekemään mielenkiintoisia retkiä paikallisilla järjestäjillä.
      silloin oli rannallakin rauhallinen meininki vain hotellin ranta tuolit varattiin aina jo aamusta varmaan klo 6 joten niistä oli silloin pulaa ja niistä kilpailtiin joka päivä kuka ne saa. sää ja ilmasto täydellinen . phan thiet ei miään shoppailu paratiisi vaan saigonissa jo löytyy ja halvemmalla kaikki.

      • loppu

        Parasta on Saigon muutama yö vaikak 3-4 ja Phan Thiet loppuaika.


    • Iiiiiitt

      Oltiin phan Thietissä 02-03/2013 kaksi viikkoa. Mukava paikka. Hotellit rannalla ja todella viihtyisiä ja aamupalat mahtavat. Venäläisiä liikaa. Ehkä muutaman vuoden päästä sekin paikka jo pilalla turismin takia.paikallisuus katoaa.

      • aina paistaa

        Venäläisiä on maailma täynnä, mutta Putin tekee parhaansa. Vietnamissa venäläiset ovat peruneet varauksiaan roimasti ruplan romahduksen myötä.
        Vietnamissa on halpaa. Kerrankin paikka, missä ei tarvi koko ajan ajatella hintoja.
        Ja Phan Thietissä on todella varma aurinko. Aina paistaa.


      • Muineen
        aina paistaa kirjoitti:

        Venäläisiä on maailma täynnä, mutta Putin tekee parhaansa. Vietnamissa venäläiset ovat peruneet varauksiaan roimasti ruplan romahduksen myötä.
        Vietnamissa on halpaa. Kerrankin paikka, missä ei tarvi koko ajan ajatella hintoja.
        Ja Phan Thietissä on todella varma aurinko. Aina paistaa.

        Ollaan menossa jo neljättä kertaa,nyt omatoimimatka.Kaks eka yötä Saigon ja bussilla PT.hen.Parin päivän reissu sieltä Dalattiin ja takas.Vika kaks yötä Saigon.Ollaan reissussa kolme vkoa.Tykkäämme siitä rauhasta mitä Phan Thietissä ( MUine) on.Hyvää ruokaa,aurinkoa,ystävällisiä ihmisiä,rauhallista lomaa.Kaupunkina Phan Thieth ei ole juurikaan kummonen.Mutta Muine sopii meille.Shoppailut kannattaa tehdä Saigonissa,sieltä löytyy kaikkea kivaa.Hintataso edullinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      177
      4037
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      81
      3189
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      24
      2346
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      50
      2190
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      86
      2056
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1371
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1288
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1280
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      62
      1101
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      778
    Aihe