Phan Thiet

Paskapaikkako

Onks kenelläkään mitään hyvää kerrottavaa ko paikasta? Minkäslainen paikka on Romanaresort?

14

1799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mui Ne

      Phan Thiet ei ole niinkään tuttu mutta n. 12 km päässä on lomakylä Mui Ne, jossa olen ollut viime talvena. Rannalla on viihtyisiä ja hienojakin resortteja ja kylässä on paljon hyviä ruokapaikkoja. Paljon venäläisiä ja englanninkielen taito paikallisilla melko olematon mutta ihan o. paikka rantalomailuun. Varsinainen Muin Nen kalastajakylä on sitten vähän etäämpänä.

    • Tarkoitus oli jo eilen kysyä Tuosta Phan Tie/Mui Ne,minkälainen kylä tuo Mui Ne on onko siellä kuinka paljon jurrisia suomalaisia ja venäläisiä itse en viitsi ainakaan tuonne asti heidän rymyämistä/huojumista lähteä ihailemaan,näin huhut ainakin vahvasti väittävät.Onko silmälasien hinta sekä laatu minkälainen samoin kuinkahan kauan lasien teko kestää,olen teettänyt 3 pokat Thaimaassa ja kaikki ovat olleet ok.Noista ruokapaikosta olikin jo tuossa edelisessä viestissä,kysytään nyt vielä minkä kokoinen tuo kylä on pystyykö liikkumaan noihin ravintoloihin ja ostoksille kävellen vai pitääkö käyttää taksia tai polkupyöräriksaa onko niitä siellä yleensä vai ovatko ne mopoja

      • hallo

        Venäläiset pisti silmään mutta miksi sanot että suomalaiset rymyää, huojuu ? Tapasin muutaman todella kultiveeratun suomalaisen enkä muutenkaan ole maailmalla huomannut että suomalaiset kansana olisivat huonosti käyttäytyviä. Asunut muualla vuosikausia ja suomesta lähtöisin. Suomalaiset käyttäytyvät hyvin ulkomailla.
        Paljon mopoja ja kaikki halpaa, than Phietin kaupunkiin voi mennä joko bussilla tai taxilla. Taxi odottelee jos haluaa vaikka koko päivän ja on halpaa.


    • tämmöistä

      Hotellit Mui Ne kylän alueella ovat kaikki rannalla ja kylän läpi kulkee yksi tie ja kaupat ja ravintolat ovat kävelyetäisyydellä. Meillä oli Terracotta Resort ja kaikki tarvittava oli lähellä. Alueellä ei ollut esim baarikatua vaan jokunen drinkkipaikka. Polkypyörariksoja en edes nähnyt. Venäläiset eivät häirinneet sen enempää kuin muutkaan ja me suomalaiset olimme vähemmistönä. Viime talvena taisi Suomesta lentää vain 1 lomalento kahden viikon välein. Meillä tjären matka. Kaikista rasittavin oli bussimatka Saigonista loma kohteeseen eli n 5 tuntia ja 200 km. Ei huono paikka lainkaan kun ei ole vielä niin rysämäinen ja erittäin halpa . Optikkoliikkeitä alueella oli ja myös hierontapaikkoja.

      • Kiitti sulle selventävästä vastuksesta,täytyy laittaa harkintaan tarkoitus olisi tehdä tuo Saigon-Phant yhdistelmä reissu.


      • Paskapaikkako

        Kiva kuulla jotain positiivistakin, tällä sivulla ei juuri positiivista ole kirjoitettu ko paikasta. Kohtahan sen näen.


      • budha

        Ovatko Vietnamin hierontapaikat /hieronnat kuten Thaimaassa


      • Siella ollut
        budha kirjoitti:

        Ovatko Vietnamin hierontapaikat /hieronnat kuten Thaimaassa

        No ei todellakaan. Kai Vietnamissakin prostituutiota on mutta se on todella hyvin piilotettua. Se kun on laitonta siella ja sita ei ihmiset siella myoskaan yleensa hyvaksy.


    • vielä vähän

      Saigon on loistava kaupunki. Olimme rantalomalla ensin ja sieltä 2 päivää ennen kotimatkaa lähdimme Saigoniin. Olimme 2 yötä New World- nimisessä hotellissa, joka oli ihan ytimessä. Voisin lähetä Vietnamiin uudestaankin

    • !!!!

      olin muutama vuosi sitten saigon 2 päivää -phan thiet (2 vko tjäreborg)
      mielestäni 2 päivä oli liian lyhyt aika saigoniin niinpä itse maksoimme huoneen ja lähdimme 2 päivää aikaisemmin jo takaisin muuten paikka oli kaunis ja mitään negatiivista sanomista.
      phan thiet oli kiva rauhallinen paikka . minulle ehkä vähän liiankin rauhallinen ja uinva paikka. vuokrasimme pyörät ja pyöräilimme siellä.
      taksilla kävimme muineessa muistaakseeni se oli kalastaja kylä ja markkinonoita. kävimme läheisessä "isossa" kaupungissa myös kerran.
      rannat olivat hyviä siellä ja ruokapaikoissakin löytyi valinnan varaa.
      saigonista pääsi tekemään mielenkiintoisia retkiä paikallisilla järjestäjillä.
      silloin oli rannallakin rauhallinen meininki vain hotellin ranta tuolit varattiin aina jo aamusta varmaan klo 6 joten niistä oli silloin pulaa ja niistä kilpailtiin joka päivä kuka ne saa. sää ja ilmasto täydellinen . phan thiet ei miään shoppailu paratiisi vaan saigonissa jo löytyy ja halvemmalla kaikki.

      • loppu

        Parasta on Saigon muutama yö vaikak 3-4 ja Phan Thiet loppuaika.


    • Iiiiiitt

      Oltiin phan Thietissä 02-03/2013 kaksi viikkoa. Mukava paikka. Hotellit rannalla ja todella viihtyisiä ja aamupalat mahtavat. Venäläisiä liikaa. Ehkä muutaman vuoden päästä sekin paikka jo pilalla turismin takia.paikallisuus katoaa.

      • aina paistaa

        Venäläisiä on maailma täynnä, mutta Putin tekee parhaansa. Vietnamissa venäläiset ovat peruneet varauksiaan roimasti ruplan romahduksen myötä.
        Vietnamissa on halpaa. Kerrankin paikka, missä ei tarvi koko ajan ajatella hintoja.
        Ja Phan Thietissä on todella varma aurinko. Aina paistaa.


      • Muineen
        aina paistaa kirjoitti:

        Venäläisiä on maailma täynnä, mutta Putin tekee parhaansa. Vietnamissa venäläiset ovat peruneet varauksiaan roimasti ruplan romahduksen myötä.
        Vietnamissa on halpaa. Kerrankin paikka, missä ei tarvi koko ajan ajatella hintoja.
        Ja Phan Thietissä on todella varma aurinko. Aina paistaa.

        Ollaan menossa jo neljättä kertaa,nyt omatoimimatka.Kaks eka yötä Saigon ja bussilla PT.hen.Parin päivän reissu sieltä Dalattiin ja takas.Vika kaks yötä Saigon.Ollaan reissussa kolme vkoa.Tykkäämme siitä rauhasta mitä Phan Thietissä ( MUine) on.Hyvää ruokaa,aurinkoa,ystävällisiä ihmisiä,rauhallista lomaa.Kaupunkina Phan Thieth ei ole juurikaan kummonen.Mutta Muine sopii meille.Shoppailut kannattaa tehdä Saigonissa,sieltä löytyy kaikkea kivaa.Hintataso edullinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      286
      2963
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1751
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      61
      1283
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1213
    Aihe