Miksi Opera-selain ei ole menestynyt?

Kum-mas-te-li-ja

Ei varmaankaan liity sinänsä käyttöjärjestelmäkeskusteluun mutta tietyllä tavall sivuaa sitä. Opera-selain on visuaalisesti kauniisti suunniteltu, hyvä, nopea, toimiva ja sillä on kohtuullisen hyvät lisäosat nykysin. Kaikesta tästä huolimatta se näyttää jääneen selainmarkkinajaossa heikoilla. Sitä käyttää vain 2-3% pc-käyttäjistä.

Mitkään rationaaliset syyt eivät näytä olevan esteenä sillä miksei Opera ole menestynyt tuon paremmin. Onko näin että suljetun koodin ja avoimen koodin ajattelussa keskitytään vain yhteen tai kahteen valintaan?

10

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avoin lähdekoodi

      Olkoon se esimerkki siitä että suljetun koodin selaimelle ei ole riittävää kysyntää. IE:takin käyttää ehkä enää vain neljäsosa pc-koneiden omistajista.

      • isoveli google

        onx muka chrome avoimen koodin selain? no ei taida olla

        opera on vaan niin KÖKKÖ


      • Operalla netissä nyt
        isoveli google kirjoitti:

        onx muka chrome avoimen koodin selain? no ei taida olla

        opera on vaan niin KÖKKÖ

        Ei ole kökkö.


    • Operation

      Viimenen hyvä opera oli Opera 12. Nää uudet Webkit-kurttaukset selaimesta ja Opera Mailista on ihan hanurista. Ei enää käyttöliittymän muokkausta, keskusteluryhmiä eikä sähköpostia (samassa ohjelmassa).

      Siirryin Firefoxiin Thunderbirdiin pari kuukautta sitten 7 vuoden Opera-putken päätteeksi. Paljosta olen joutunut luopumaan ja vieläkin netin käyttö takkuaa vaikka minkälaista lisäosaa olen kokeillut.

      Ennen ehkä olisin ihmetellyt miksi ei menesty. En enää. Firman uudella johdolla koko homma hukassa ja kehittäjät lähteneet kävelemään.

      • norjalaista kuraa

        ei se roska koskaan menestynyt, kun piti ympätä sähköposteja ja muuta roskaa samaan ohjelmaan

        lisäksi monet sivut olivant ihan hanurista, koska Opera ei ollu missään muotoa standaria noudattava, ja sekä kaikkein hidas, tahkos joka sivulla


      • eipä vääristellä
        norjalaista kuraa kirjoitti:

        ei se roska koskaan menestynyt, kun piti ympätä sähköposteja ja muuta roskaa samaan ohjelmaan

        lisäksi monet sivut olivant ihan hanurista, koska Opera ei ollu missään muotoa standaria noudattava, ja sekä kaikkein hidas, tahkos joka sivulla

        Opera on ollut jo pitkään parhaiten standardeja noudattava ja ehdottomasti nopein.


      • näitä riittää

      • presidente

      • tyhmiä riittää
        presidente kirjoitti:

        Tässähän on Operan vanha versio testissä, uudemmat ovat paljon nopeampia

        Viisaammat kokeilee ihan itse eivätkä usko mainostarinoita. ;)


    • Moni ei tiedä tätä, mutta opera on mailman käytetyin selain eri muodoissa vain. Pelkästään Nokian symbia alustan kännyköissä oli operan tekemä mobiiliselain Nokian kuorutuksella. Eli ei tunnistanut hevillä Opera miniksi.
      Tosin Nokia käytti vanhaa versiota pitkään. Olisikohan ollut jokin 3 versio Opera ministä.

      Nintendo Wiin selain oli myös Operan tekemä. Pitkään Opera mini selain oli kännykkässä se ainoa millä teki jotain ihan oikeasti. Vasta Apllen iPad ja IPhonen safari ja Androidin oma toivat muutosta tähän.
      Opera oli se selain jonka uudet ominaisuudet muut kopsasivat itselleen.

      Vahinko että Operasta poistettiin s-posti ja muut keskusteluryhmä ominaisuudet. Ei ne ketään haitannut tai hidastanut, kun ei niitä tarvinnut ottaa käyttöön jos ei halunut.
      Muutenkin tuo nopeusvertailu selainten välillä on lähinnä koomista sadasosien viilailua, missä harvoin on edes eliminoitu verkkon ruuhkapiikit sivuille. Eli jos kaikki selaimet aukaisevat sivun alle 3sek niin hyvä ja nopeita ovat.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      13
      2980
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      46
      1961
    3. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      101
      1753
    4. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      141
      1743
    5. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      82
      1473
    6. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      1016
    7. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      938
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      189
      934
    9. Tiedätkö hänen pituuden??

      Et tiedä!!
      Ikävä
      58
      840
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      18
      814
    Aihe