Pulujen kuolema/taudit?

Pertti pulumies

Teollusuushallin välikatossa asustelee ~15 pulua, joista 2 lensi n. kk sitten sisään, eikä osannut enää ulos. Kokivat luonnollisen kuoleman reilun viikon kuluttua tapahtuneesta.

Heivasin kuolleet eläimet ulos vesiastiaan, jota muut pulut käyttävät juoma/pesupaikkanaan säännöllisesti. Nyt noin kuukausi tästä on pihapiiristä ruvennut löytymään muita kuolleita puluja.

Onko näillä asioilla yhteys, ts. onko kuolleet linnut saastuttaneet juomaveden tavalla, joka olisi kohtalokas muille puluille?

9

788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lsjdv

      Mikä ihmeen järki on heittää kuolleet pulut vesiastiaan? Vielä kun tiedät että lajitoverit käyttävät paikkaa juomapaikkanaan? Tietenkin asioilla voi olla yhteys! Hautaa/polta/hävitä jollain tavalla kuolleet pulut. Se on kaikille parasta, ettei sairauksiin kuole lisää lintuja,

    • tero58

      ehkä ajatuksena oli nimenomaan tämä muiden pulujen hävitys

    • helvetinsairasta

      No mitä helvettiä menit heittämään kuolleet pulut vesiastiaan jota muut pulut käyttää???!!! Etkö yhtään kunnioita puluja?

    • rölli karmakuono

      Kunnioittavatko pulut ihmisiä, kun paskovat joka puolelle?

      • Lintutäti

        Pulut eivät ajattele "epäkunnnioittavansa" ihmistä tekemällä normaaleja elämäänsä kuuluvia tarpeitaan. "Paskominen" kuuluu niiden elämään ihan samalla tavalla kuin ihmisien. Puluilla ei ole parvihierarkiaa, eikä näin "kurittomuutta" tai "epäkunnioitusta". Ihmisellä sentään on järki tähän, ja selkeä kiusanteko viattomille luontokappaleille on silkkaa julmuutta.


    • mielenkiintoinen aih

      Ovatko pulut todella niin linnunaivoja, että jatkavat samasta vedestä juomista, jossa lavitoverit lilluvat mätänemässä, vaikka muut parven jäsenet kuolevat vieressä tämän seurauksena? Kyllähän eläinmaailmassa monet muutkin lajit tajuavat, ettei pilaantunutta vettä kannata juoda. Luulisi evoluution vaikuttaneen puluihinkin tämän asian saralta?

      • Lintutäti

        Jos samasta paikasta on aina ennen voinut juoda, et sinäkään tietäisi, että tänään siitä ei voikaan juoda, jos kukaan ei kertoisi. Esim. juot joka päivä hanavettä. Yhtäkkiä samassa taloudessa asuvat ihmiset alkavat kuolla. Sitten vasta aletaan etsiä ratkaisua että missä vika ja apua mikä lie epidemia, ennen kuin tajutaan, että joku oli myrkyttänyt vesijohtoveden. Lintumaailmassa elämä on vielä sitäkin epävakaampaa ja vaihtoehtoja kuolemalle on monia. Eikö linnuilla tietenkään ole yhtä hyvää syy-seuraussuhteen tajua kuin ihmisillä.Moinen juomaveden pilaannuttamisen tempaus on usein hyvinkin kohtalokasta sitä ravintonaan käyttäville eläimille.


      • Lintutäti
        Lintutäti kirjoitti:

        Jos samasta paikasta on aina ennen voinut juoda, et sinäkään tietäisi, että tänään siitä ei voikaan juoda, jos kukaan ei kertoisi. Esim. juot joka päivä hanavettä. Yhtäkkiä samassa taloudessa asuvat ihmiset alkavat kuolla. Sitten vasta aletaan etsiä ratkaisua että missä vika ja apua mikä lie epidemia, ennen kuin tajutaan, että joku oli myrkyttänyt vesijohtoveden. Lintumaailmassa elämä on vielä sitäkin epävakaampaa ja vaihtoehtoja kuolemalle on monia. Eikö linnuilla tietenkään ole yhtä hyvää syy-seuraussuhteen tajua kuin ihmisillä.Moinen juomaveden pilaannuttamisen tempaus on usein hyvinkin kohtalokasta sitä ravintonaan käyttäville eläimille.

        Näin kärjistetysti. Ei evoluutio ennätä vaikuttaa tällaisiin urbaanin ympäristön muutoksiin, kuten siihen, että pulut jotenkin aistisivat, että parissa päivässä aiemmin kelvollisesta vedestä ei olekaan enää juotavaksi.


    • Kysyn??

      Ap on kyllä outo tyyppi. Miksi ihmeessä pilannuttaa eläinten vesi????????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe