Koiran ripuli

Hifukh

Koiran ripuli kestänyt nyt jo pari päivää. Mikä avuksi? Koira täysin normaali iloinen itsensä. Ripuloi pari kertaa noin 5-6 tunnin välein. Oon nyt syöttänyt sille riisiä ja raejuustoa. Mut ei oikeen uppoo. Se vinkuu kuitenkin koko ajan et sillä on nälkä. Aamulla annoin sille pari nappulaa ja ne meni saman tien. Vesi menee myös. En viitsisi lääkäriin lähteä, ku koira vaikuttaa muuten täysin terveeltä. Onko jotain ruoka-aineita jotka konettasi vatsaa?

10

1954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      www.elainlaakariin.fi/akuutti-koiran-ripuli/ , uudentyyppistä

    • ripuliparvi

      salmonella?

    • rusettirinta

      Kanasuikaleita ja riisiä keitettynä. Inupekt forte tab. saa apteekista.

    • Pruiskis

      Lämmin pitkä syksy elättelee noita ripulibakteereja maassa. Kevyt ruoka ripulin ajaksi: keitä riisiä ja broileria, anna piimää ja pidä raikasta vettä saatavilla.
      Koiran vinkuminen voi myöskin kertoa huonosta olosta ja vatsan nipistelystä.
      Jos koiran vointi on hyvä, eikä oksentele, kotihoito riittää. Eläinlääkärikään ei enempää tee.

    • ne ohjeet

      On se kumma, kun monet neuvoo syöttämään ripuloivaa koiraa, kun silloin juuri ei saa antaa mitään.Aptusta peliin eikä ruokaa kolmeen päivään ja sitten vain muutama nappula aluksi ei normaali annosta.Lukee myös ohjeissakin eli noudattakaa niitä.Nestettä pitää kumpissa olla jotta juo jos tarvitsee.

      • Luuviulun omistaja

        Monet eläinlääkärit neuvovat myös, että kevyttä syötetään. Ei ole kumma, vaan mielipiteitä jakava asia, myös ammattilaisten keskuudessa. Moni muukin asia jakaa mielipiteet. En voisi paastottaa, koirani on nyt jo laiha, ja nyt syksyllä on monet ripulit pidetty. Niinhän tuo olis luu ja nahka, jos paastolle vielä pistäisin.


    • Doodle

      Syötävää olisi saatava sen verran, ettei veren sokerit romahda. Siihenkin voi kuolla. Me täällä juuri odotellaan, selviääkö koira vai ei. Soiteltiin eläinlääkärin kanssa,mutta vastaanotolla oltiin turhan myöhään.

    • pikkukoira

      Meillä oli pikkukoirallamme myös ripuli,muuten oli ok.Oli kait syönyt jotain jostain.Laihtui pian pari kiloa joka on paljon seitsenkiloiselle koiralle.Soitto eläinlääkärille joka suotitteli ostaa apteekista Canikur-lääkettä.Olivat isoja nappuloita joita koira ei suostunut syömään,mutta eläilääkäri käski liottaa pieneen määrään vettä ja antaa ruiskulla lääke ja vesi.Koiran ripuli parani hetkessä.Muista että pitkittynyt ripuli pudottaa äkkiä painoa ja voi muuttua hengenvaaralliseksi koiralle.Toivottavasti koirasi paranee.Kirjoittele tänne viesti koirasi voinnista ja millä parani,saavat muutkin tietoa.

    • Koiran omistaja

      Meidän koiralla kesti 5pv ripuli meni ohi canicurilla... Mitä ruokaa syötitte ennen koti ruuan antamista?

      • Koiran omistaja

        Canikur*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      63
      15440
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      28
      3489
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      271
      2433
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      128
      1763
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      128
      1474
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      377
      1426
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1223
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      13
      1143
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      942
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      905
    Aihe