Aamukankeutta?

Vai mitä?

Eli lapseni on nyt puolitoistavuotta, on motorisesti taitava, oppi 10 kk kävelemään. No asiaan..
Eli kun lapsi aamulla herää hän on todella "kankea" eli kävely tosi vaivalloisen näköistä. Yleensä lapsi herättyään vihtyykin vain paikoillaan 1-2 tuntia heräämisestä ennen kuin alkaa liikkua normaaliin tapaan.

Voiko jalat olla tosiaan noin jumissa pitkän yön jälkeen? Vai mistähän on kysymys..
Päikkäreiden jälkeen ei ole tuollaista.
Lapsi on mielestäni aina ollut herättyään pitkään paikoillaan, ikään kuin liikkuminen tuntuisi jotenkin epämukavalta kun on herännyt.

2

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meilläkin

      Väsynyt, unenpöpperössä. Meilläkin kävellään kuin pingviini ja tutistaan herättyä. Joillakin kestää pitempää herätä. Minäkin jäisin vaikka kuinka makoilemaan sänkyyn vaikka kello olisi soinut. Ehkä hänellä samaa, tahtoo herätä kaikessa rauhassa, vaikka sitten heti aamusta katsoen tunnin(tai sen verran kuin jaksaa) pikkukakkosta tm lempi ohjelmaa. Kyllä meidän myös kohta 5v tekee tuota :)

    • aamustondis

      Ohops, luulin otsikon perusteella että täällä keskustellaan aamuerektiosta.

      Kiitos ja anteeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1374
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      103
      889
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      615
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      533
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      35
      432
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      399
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      394
    Aihe