Aamukankeutta?

Vai mitä?

Eli lapseni on nyt puolitoistavuotta, on motorisesti taitava, oppi 10 kk kävelemään. No asiaan..
Eli kun lapsi aamulla herää hän on todella "kankea" eli kävely tosi vaivalloisen näköistä. Yleensä lapsi herättyään vihtyykin vain paikoillaan 1-2 tuntia heräämisestä ennen kuin alkaa liikkua normaaliin tapaan.

Voiko jalat olla tosiaan noin jumissa pitkän yön jälkeen? Vai mistähän on kysymys..
Päikkäreiden jälkeen ei ole tuollaista.
Lapsi on mielestäni aina ollut herättyään pitkään paikoillaan, ikään kuin liikkuminen tuntuisi jotenkin epämukavalta kun on herännyt.

2

295

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meilläkin

      Väsynyt, unenpöpperössä. Meilläkin kävellään kuin pingviini ja tutistaan herättyä. Joillakin kestää pitempää herätä. Minäkin jäisin vaikka kuinka makoilemaan sänkyyn vaikka kello olisi soinut. Ehkä hänellä samaa, tahtoo herätä kaikessa rauhassa, vaikka sitten heti aamusta katsoen tunnin(tai sen verran kuin jaksaa) pikkukakkosta tm lempi ohjelmaa. Kyllä meidän myös kohta 5v tekee tuota :)

    • aamustondis

      Ohops, luulin otsikon perusteella että täällä keskustellaan aamuerektiosta.

      Kiitos ja anteeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      308
      2401
    2. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      25
      1465
    3. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1428
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      145
      912
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      876
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      251
      798
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      739
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      580
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      521
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      498
    Aihe