Aiemmin olen ollut hyvin tyytyväinen Soneraan. Nyt kuitenkin petyin todella. Tilasin (5.11) kultaisena iPhone 5S:n. Mitään ei tapahtunut yli viikkoon kunnes päätin kirjoittaa asiakaspalveluun. Tänään 18.11 asiakaspalvelusta sitten soitettiin ja kerrottiin, että iPhoneni on jumissa siellä sen takia, koska minun kuulemma olisi pitänyt maksaa joku 600 euron etukäteismaksu luottokaupalla tilatusta puhelimesta. Kerroin vain asiakaspalvelun henkilölle, ettei tarvitse sitten lähettää sitä puhelinta ja ettei ole nyt sitä 600 euroa. Jos olisi, ehkäpä olisin tilannut sen ilman luottokauppaa..? Olen ollut iät ja ajat Soneran asiakas. Nyt alkaa tulla mieleen, että ehkäpä voisin jopa harkita liittymän vaihtoa. Sen verran, öö.... harmittaa. Olin todella odottanut sitä puhelinta. Miksiköhän muuten näin tapahtui? Kiukkuspäissäni en tullut asikaspalvelijalta kysyneeksi, että mikä juttu tämä oli. Aion kyllä jotain muuta kautta hankkia sen puhelimen ja veemäisyyksissäni mennä sitten Soneralta kysymään siihen puhelimeen uutta sim-korttia. *hymiö*
Sonera ja iPhone 5S
1
178
Vastaukset
Morjesta Erittäin pettynyt,
Ennakkomaksu liittyy siihen että aina kun tehdään määräaikaisia laitesopimuksia (sekin on luottokauppaa) teemme siinä yhteydessä luottotarkistuksen. Yksi ja yleisin syy joka johtaa tässä yhteydessä ennakkomaksupyyntöön on esimerkiksi maksuhäiriömerkintä Suomen Asiakastiedon järjestelmissä.
Ymmärrän että harmittaa ja ihan kympillä :( Jos haluat tietää mikä syy tässä oli taustalla niin kirjoita asiakaspalvelulle uusi viesti niin kyllä ne kertoo. Älähän nyt vielä hötkyile vaihdon kanssa, jookos ;)
Esimerkiksi Sonera Kaupasta puhelimen saa myös ilman laitesopimusta, saatavuus siellä niinkuin verkkokaupassakin on tällä hetkellä rajattua varsinkin noiden goldien suhteen, mutta käyhän kysymässä tilannetta jos vain omalta paikkakunnaltasi löytyypi Sonera Kauppa :)
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413123- 823094
- 2062579
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362235- 311569
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411426Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231423- 101284
- 131279
- 221251