Olen kohta 15-vuotias tyttö, joka haaveilee belgianpaimenkoirasta. Ja siksi haluaisin kuulla mielipiteitä siitä sopiiko kyseinen rotu minulle. Eli koira pääsisi joka päivä metsään juoksemaan vapaana, koska se on ihan tuossa vieressä ja kesäisin, keväisin ja syksyisin menisimme ainakin melkein joka päivä pyörällä koirapuistoon tai muuten vain. Koiran kanssa harrastaisin agilitya, jäljestystä, suojelua ja talvisin voisi kokeilla sitä rekivetoa jos koira tykkää. Olisin kiinnostunut eniten malinois muunnoksesta. Koiraa kouluttaisin johdonmukaisesti ja määrätoisesti eli näyttäisin kuka on pomo, mutta en kuitenkaan alistaisi koiraa. Olen ulkoiluttanut ja hoitanut naapurin koiraa, missä on saksanpaimenkoiraa ja pyreittenvuoristokoiraa ja ennen hoidin tutun uros rottweileriä. Minulla on jo ennestää cavalier kingcharlesinspanieli uros. Ja kumpi olisi parempi uros vai narttu?
Belgianpaimenkoira minulle?
belgi
2
274
Vastaukset
- Malin omistaja
Kuvauksen perusteella belgi sopii sulle hyvin! Nartut tulee yleisesti ottaen helpommin toimeen muiden koirien kanssa, uroksilla on taipumusta ottaa yhteen toisten urosten kanssa ( tämä tietysti pätee muihinkin rotuihin).
- castellim
Miksikäs ei, kunhan varmasti muistat ja tiedostat sen, että belgit todella tarvitsevat jämäkän peruskoulutuksen ja johdonmukaisen omistajan. Narttua minäkin suosittelisin ensibelgiksi, ovat usein pehmeämpiä kuin urokset. Jos belgin kouluttaa ja sitä kohtelee hyvin, niin saa kyllä uskollisen ja hyvän ystävän moneksi vuodeksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71026Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981