Orolig debatter :(

Ggfjjkvxvbvjcnkj

Varför måste fennona komma hit och ösa sitt hat över oss finlandssvenskar,det finns säkert tusentals finskspråkiga debatter och vi har bara en handfull där man får skriva på svenska ?

6

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hejggvfjvfjcbbj

      Ja-a, vem vet. Jag tror att här är bara ett person som skriver hela tiden skit och svarar sig själv! Vi ska fortsätta på svenska, kanske den person förstår ibland att rasism emot oss är onödigt.

      • djfbjfgnkgkgykgl

        ...och jag förtsätta: hoppas vi alla, som bor i Åland och vill diskutera utan rasist fenno, gör den. Svara inte när han skriver nånting.

        Jag själv ha just flyttat till Åland så jag trodde att just här sajt kan jag snacka lugnt med andra Ålands finskspråkiga :(


    • danske

      Hei osaamme mantereella vaihtelevasti ruotsia. Kun nyt luin viestisi, emme koskaan vihaa. Som du säger, det finns tusentals finskspråkiga, som vill förstår både språk.

      • Nyfiken

        Me Ahvenanmaan suomalaiset, jotka usein kirjoitamme täällä, olemme saaneet erään tietyn trollin taholta aivan järkyttävän määrän p a s k a a niskaan, huorittelua(!), ruotsalaisvihaa jne. Olemme muutamankin kerran oikaisseet olevamme suomenkielisiä saaristoon muuttaneita mutta eihän hullun kanssa pitäisi ryhtyä väittelemään. On olemassa sanontatapa:
        Älä ryhdy väittelyyn idiootin kanssa ettei hän pääse tekemään samoin.

        Olen henk.koht. pyytänyt pahimpia tekstejä poistoihin. Ko. trolli on ilmaissut riittävän selvästi vihaa, joten tuo, ilmeisesti suomenruotsalaisen ahvenanmaalaisen, aloitus ei minun näkemykseni aivan silkkaa puutaheinää ole.

        Käyn myös eestiläisten, saamelaisten ja ruotsinsuomalaisten palstalla ja kyllä se rasististen manner-suomalaisten määrä vain on kasvanut. Valitettavasti.

        Jos kyseessä olisikin pelkästään "pakkoruotsiin" liittyvä kirjoittelu, voisi pyyttää suomi24:sta perustamaan sille palstan jonnekin, vaikka Yhteiskunta-osion alle. Mutta tuolla trollilla on kyllä mielessään pelkkä viha ja valheelliset toistuvat väittämät saariston asioista. Ko. hlö tuskin on käynyt täällä eikä tiedä miten asiat täällä menee.
        Yksi esimerkki on sellainen, jota mantereella ei tajuta, on tuo kotiseutu joka pitää ikäänkuin ansaita ennen kuin voi ostaa maata merenrannalta. Manner-suomalainen kokee sen rasistiseksi, me täällä ymmärrämme pelon businessmiesten tuloon.
        Sisämaata saa täälläkin ostaa taajamista jo parin vuoden asumisella jos on vaikka työpaikka tms. pysyvä juttu Ahvenanmaalla. Osakehuoneiston saa ostaa vaikka heti, ilman että edes asuisi itse siinä.

        Miksi Ahvenanmaalla pitäisi toistaa manner-Suomen virheet ja sallia maanosto ilman vaatimuksia vaikka ulkomaalaisille? Olen kuullut, että suomalaiset ovat alkaneet olla vihaisia kun venäläiset on ostaneet parhaita paikkoja Saimaalta. Pietarilainen ystäväni on kertonut, että Venäjällä on muutamia firmoja, jotka sitten myyvät näitä rantapalstoja eteenpäin todella kovilla summilla ja sikäläiset rakennusfirmat tarjoavat palvelujaan luvaten avaimet käteen -systeemillä talon niille rannoille.
        Ulkomaalaisten osto-oikeutta perusteltiin suomalaisille joskus siten, että väitettiin suomalaisten tienaavan sillä. Niinkö?

        Espoossa on business aiheuttanut sen, että tavallinen espoolainen kokee oikeutensa rantojen käyttöön kutistuvan koko ajan kun rantamaat myydään. Mm. Westendin uimarantana käytetty alue myytiin nyt jollekin, joka byggaa hotellin sinne. Sitten saakin kävellä aika pitkälle ennenkuin pääsee uimarantaan.

        No, nyt menee poliittiseksi kun alunperin piti kirjoittaa vain kommentoijan/kommentoijien vihaa sis. hyökkäyksistä tälle nimenomaiselle palstalle.
        Hyvät pyhät nyt sullekin, joka tapauksessa.


    • TAdaaTadaaTAdaaaTa

      Up

    • Inte kiva grej

      Ihme ettei suomi24 laita hänelle bannia tai jotain vaan sallii tuon.
      On varmaan sama joka kirjoittaa ruosujen palstassa se niin nol nimimerkki.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      98
      6807
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      463
      4904
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      129
      2756
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      141
      2413
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      7
      2167
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      34
      1176
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      72
      1103
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1040
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      103
      1003
    10. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      58
      922
    Aihe