Novascotiannoutaja, tollaus

Anneh

Hei,

olen yrittänyt etsiä ympäri nettiä tietoa tollerin tollauksesta? Eli siis tietääkö kukaan onko Suomessa noutavia novascotiannoutajia, jotka osaavat myös houkutella vesilintuja (kettua matkimalla?). Missään palstalla ei ainakaan ole mainostettu, ettät tämmösiä koiria olisi kellään? Haluaisin koiran juurikin metsähommiin, joten noutaminen on tietenkin ehdoton kyky ja tollaus olisi suuri plussa.

Onko kellään noutajia vesilinnunpyynnissä käyttävillä kokemuksia/mielipiteitä siitä, mikä noutaja rotu on "paras" vesilinnunpyynnissä?

Kiitti vastauksista!

6

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rauha_räppääjä

      Meillä on ollut labbis ja tolleri. Labbis on ainakin mainio noutaja, meidän kävi joitakin kertoja noutamassa. Nykyinen tolleri ei ole juurikaan päässyt metsälle, mutta sekin meni ns. pystymetsästä aikuisena ekan kerran noutamaan ja kovalla kannustuksella hoiti hommansa heti ekalla kerralla. En ole kuullut tollauksesta, mutta alkoi ihan naurattaa, kun luin kysymyksesi, sillä en oikein ole uskonut koko houkutteluun aiemmin. Viime kesänä sattui mökkilaiturilla hassu tilanne, kun tollerimme meni sinne yksin, jolloin lähellä uiskennellut sorsaperhe ui hirmu vauhdilla suoraan laiturille. Ihan kuin olisivat olleet kiinnostuneita koirasta. Tollaus kyllä tapahtuu vedessä, mutta olihan se huisku hienosti pystyssä siinä laiturillakin ja ilmeisen kiinnostavalta vaikutti, sillä ei sorsaemo toisi poikiaan mielestään vaaralliseen paikkaan.

      • doman55

        no jo. koiran nimikin tolleri tulee vahasta eglannista tolling ja tarkittaa houkutella. toleria ei juurikaan tarvitse koulutaa siihen. riittää kun tarpeeksi rymyää metsäreissuilla. ennen varsinkin toimivat varsin hyvin. metsästys ei ole pelkästään vesilintuihin kohdistuvaa vaan kykkä tulleri noutaa ja tollaa muutakin.


    • Nowascotia

      Likimain 6 vuotta olen metsästellyt novascotiannoutajalla. Suomessa on tällä hetkellä noin 7000kpl novascotiannoutajaa. Novascotiannoutaja on ainut noutajista joilla on tämä houkutteleva ominaisuus. Tätä houkuttelua sanotaan tollaamiseksi. Eli käytännössä koira houkuttelee linnun mukaansa rantaviivaa pitkin ja kuljettaa linnun ampujalle sopivaan paikkaan. Ampumisen jälkeen koira noutaa linnun vedestä. Siinä se näin karkeasti sanottuna on.

    • Tollaustako

      Onhan yhdistyksen sivuilla tuloksia tollauksesta, suomessa se ei ole vielä virallinen laji mutta useampi sitä harrastaa ja menee Ruotsiin kokeisiin. Jos haluat nähdä kuinka se tapahtuu, mene Youtubiin ja hae sanalla tolling jaktprov niin varmasti alkaa löytymään ja ja jos Ruotsi taittuu niin sieltä suunnalta löytyy kirjallisuuttakin.
      Mutta eihän se tollaus ole kun esim koiraa laitetaan noutamaan palloa rannanmyötäisesti ja omistaja piilossa, sitten koira kutsutaan viereen ja käsketään noutamaan jos ampuja osuu ;)

    • Nowascotia

      En ole palloja käyttänyt.

      • tolling

        Ruotsissa kokeessa ainakin palloa käytetään, mutta kai tässäkin kukin tekee tyylillään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      109
      1974
    2. 254
      1729
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      61
      1106
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1030
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      64
      1003
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      67
      967
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      68
      860
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      37
      847
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      6
      831
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      815
    Aihe