Novascotiannoutaja, tollaus

Anneh

Hei,

olen yrittänyt etsiä ympäri nettiä tietoa tollerin tollauksesta? Eli siis tietääkö kukaan onko Suomessa noutavia novascotiannoutajia, jotka osaavat myös houkutella vesilintuja (kettua matkimalla?). Missään palstalla ei ainakaan ole mainostettu, ettät tämmösiä koiria olisi kellään? Haluaisin koiran juurikin metsähommiin, joten noutaminen on tietenkin ehdoton kyky ja tollaus olisi suuri plussa.

Onko kellään noutajia vesilinnunpyynnissä käyttävillä kokemuksia/mielipiteitä siitä, mikä noutaja rotu on "paras" vesilinnunpyynnissä?

Kiitti vastauksista!

6

711

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rauha_räppääjä

      Meillä on ollut labbis ja tolleri. Labbis on ainakin mainio noutaja, meidän kävi joitakin kertoja noutamassa. Nykyinen tolleri ei ole juurikaan päässyt metsälle, mutta sekin meni ns. pystymetsästä aikuisena ekan kerran noutamaan ja kovalla kannustuksella hoiti hommansa heti ekalla kerralla. En ole kuullut tollauksesta, mutta alkoi ihan naurattaa, kun luin kysymyksesi, sillä en oikein ole uskonut koko houkutteluun aiemmin. Viime kesänä sattui mökkilaiturilla hassu tilanne, kun tollerimme meni sinne yksin, jolloin lähellä uiskennellut sorsaperhe ui hirmu vauhdilla suoraan laiturille. Ihan kuin olisivat olleet kiinnostuneita koirasta. Tollaus kyllä tapahtuu vedessä, mutta olihan se huisku hienosti pystyssä siinä laiturillakin ja ilmeisen kiinnostavalta vaikutti, sillä ei sorsaemo toisi poikiaan mielestään vaaralliseen paikkaan.

      • doman55

        no jo. koiran nimikin tolleri tulee vahasta eglannista tolling ja tarkittaa houkutella. toleria ei juurikaan tarvitse koulutaa siihen. riittää kun tarpeeksi rymyää metsäreissuilla. ennen varsinkin toimivat varsin hyvin. metsästys ei ole pelkästään vesilintuihin kohdistuvaa vaan kykkä tulleri noutaa ja tollaa muutakin.


    • Nowascotia

      Likimain 6 vuotta olen metsästellyt novascotiannoutajalla. Suomessa on tällä hetkellä noin 7000kpl novascotiannoutajaa. Novascotiannoutaja on ainut noutajista joilla on tämä houkutteleva ominaisuus. Tätä houkuttelua sanotaan tollaamiseksi. Eli käytännössä koira houkuttelee linnun mukaansa rantaviivaa pitkin ja kuljettaa linnun ampujalle sopivaan paikkaan. Ampumisen jälkeen koira noutaa linnun vedestä. Siinä se näin karkeasti sanottuna on.

    • Tollaustako

      Onhan yhdistyksen sivuilla tuloksia tollauksesta, suomessa se ei ole vielä virallinen laji mutta useampi sitä harrastaa ja menee Ruotsiin kokeisiin. Jos haluat nähdä kuinka se tapahtuu, mene Youtubiin ja hae sanalla tolling jaktprov niin varmasti alkaa löytymään ja ja jos Ruotsi taittuu niin sieltä suunnalta löytyy kirjallisuuttakin.
      Mutta eihän se tollaus ole kun esim koiraa laitetaan noutamaan palloa rannanmyötäisesti ja omistaja piilossa, sitten koira kutsutaan viereen ja käsketään noutamaan jos ampuja osuu ;)

    • Nowascotia

      En ole palloja käyttänyt.

      • tolling

        Ruotsissa kokeessa ainakin palloa käytetään, mutta kai tässäkin kukin tekee tyylillään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1485
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      83
      1306
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      8
      684
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      646
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      101
      594
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe