Hei,
olen yrittänyt etsiä ympäri nettiä tietoa tollerin tollauksesta? Eli siis tietääkö kukaan onko Suomessa noutavia novascotiannoutajia, jotka osaavat myös houkutella vesilintuja (kettua matkimalla?). Missään palstalla ei ainakaan ole mainostettu, ettät tämmösiä koiria olisi kellään? Haluaisin koiran juurikin metsähommiin, joten noutaminen on tietenkin ehdoton kyky ja tollaus olisi suuri plussa.
Onko kellään noutajia vesilinnunpyynnissä käyttävillä kokemuksia/mielipiteitä siitä, mikä noutaja rotu on "paras" vesilinnunpyynnissä?
Kiitti vastauksista!
Novascotiannoutaja, tollaus
6
596
Vastaukset
- rauha_räppääjä
Meillä on ollut labbis ja tolleri. Labbis on ainakin mainio noutaja, meidän kävi joitakin kertoja noutamassa. Nykyinen tolleri ei ole juurikaan päässyt metsälle, mutta sekin meni ns. pystymetsästä aikuisena ekan kerran noutamaan ja kovalla kannustuksella hoiti hommansa heti ekalla kerralla. En ole kuullut tollauksesta, mutta alkoi ihan naurattaa, kun luin kysymyksesi, sillä en oikein ole uskonut koko houkutteluun aiemmin. Viime kesänä sattui mökkilaiturilla hassu tilanne, kun tollerimme meni sinne yksin, jolloin lähellä uiskennellut sorsaperhe ui hirmu vauhdilla suoraan laiturille. Ihan kuin olisivat olleet kiinnostuneita koirasta. Tollaus kyllä tapahtuu vedessä, mutta olihan se huisku hienosti pystyssä siinä laiturillakin ja ilmeisen kiinnostavalta vaikutti, sillä ei sorsaemo toisi poikiaan mielestään vaaralliseen paikkaan.
- doman55
no jo. koiran nimikin tolleri tulee vahasta eglannista tolling ja tarkittaa houkutella. toleria ei juurikaan tarvitse koulutaa siihen. riittää kun tarpeeksi rymyää metsäreissuilla. ennen varsinkin toimivat varsin hyvin. metsästys ei ole pelkästään vesilintuihin kohdistuvaa vaan kykkä tulleri noutaa ja tollaa muutakin.
- Nowascotia
Likimain 6 vuotta olen metsästellyt novascotiannoutajalla. Suomessa on tällä hetkellä noin 7000kpl novascotiannoutajaa. Novascotiannoutaja on ainut noutajista joilla on tämä houkutteleva ominaisuus. Tätä houkuttelua sanotaan tollaamiseksi. Eli käytännössä koira houkuttelee linnun mukaansa rantaviivaa pitkin ja kuljettaa linnun ampujalle sopivaan paikkaan. Ampumisen jälkeen koira noutaa linnun vedestä. Siinä se näin karkeasti sanottuna on.
- Tollaustako
Onhan yhdistyksen sivuilla tuloksia tollauksesta, suomessa se ei ole vielä virallinen laji mutta useampi sitä harrastaa ja menee Ruotsiin kokeisiin. Jos haluat nähdä kuinka se tapahtuu, mene Youtubiin ja hae sanalla tolling jaktprov niin varmasti alkaa löytymään ja ja jos Ruotsi taittuu niin sieltä suunnalta löytyy kirjallisuuttakin.
Mutta eihän se tollaus ole kun esim koiraa laitetaan noutamaan palloa rannanmyötäisesti ja omistaja piilossa, sitten koira kutsutaan viereen ja käsketään noutamaan jos ampuja osuu ;) - Nowascotia
En ole palloja käyttänyt.
- tolling
Ruotsissa kokeessa ainakin palloa käytetään, mutta kai tässäkin kukin tekee tyylillään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643255Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433097- 422457
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1002207- 311913
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271810- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851415- 391300
- 811132