Kap Verdelle yksin

Sinkkumatkaaja

Voiko Kap Verdelle matkustaa naishenkilö yksinään? Onko se turvallinen paikka? Etsin lomakohdette joulukuulle ja paikkaa, jossa olisi kiva olla itsekseen reissussa, koska kukaan ystävistäni ei pääse nyt matkalle joulukuun puolessa välissä.

5

972

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2. sinkkumatkaaja

      Moikka!

      Hyvin voi matkustaa yksin, varsinkin jos otat all inclusive hotellin. Tai siis mä en tiedä muusta :) Olin viime talvena yksin reissussa ja isossa all inclusive hotellissa. Henkilökunta on ystävällistä, eikä missään vaiheessa tullut tunnetta, että joku ahdistelisi tai haluaisi tuppautua seuraan sen vuoksi, että olin reissussa yksin.

      Itse olin reissussa kaksi viikkoa ja kaks viikkoa meni kyllä ihan kivasti all inclusive hotellissa kun kävin parilla retkellä kahden viikon aikana. Sen retkillä huomasi, että paikallisissa kylissä ei ole mitään elämää päivisin kun suurin osa asukkaista on päivät hotelleissa töissä. Eli siinä mielessä jos ajattelee, että haluaisi tutustua paikallisiin voi se onnistua jopa helpommin hotellissa kuin kylissä.

      Oppaat sanoivat, että ravintoloiden hinnat kylissä on liki euroopan tasoa, joten ruokailu niissä ei välttämättä ole edullista. Itse en kyllästänyt kahdessa viikossa all inclusive hotellin ruokiin, niissä oli riittävästi vaihtelua päivittäin.

      Toki en osaa sanoa, sitten yöelämästä hotellin ulkopuolella kun siitä en ollut kiinnostunut. Ja toisaalta ainakin Finnmatkojen kohdeoppaassa yksin pimeällä liikkumisesta varoiteltiin.

      Minä tykkäsin siitä isossa all inclusive hotellissa, että siellä oli paljon muitakin turisteja niin Suomesta kun muistakin maista ja ihmisiin oli helppo tutustua. Toisaalta jos ei halunnut olla kenenkään kanssa tekemisissä sai olla ihan rauhaksiin.

      Hotellilla oli myös paljon erilaista vapaa-ajanohjelmaa johon pystyi osallistumaan ja sitä kautta tutustumaan niin muihin turisteihin kun hotellin henkilökuntaankin (siis lähinnä vapaa-ajanohjaajiin).

      Minä kyllä suosittelen lämpimästi Kap Verdeä :)

    • gunnerssi

      Moi,

      Palasin juuri eilen kyseiseltä saaresta. Saari turvallinen omalla matkalla oli pari suomalaista naista yksinmatkaajana. Turvallista oli myös heidän mielestään. Yksin ei naishenkilöä suosittele menemään ihan slummialueelle pimeänaikaan. Kaupunkiin myös hiehan varauksella. Päivällä voi liikkua ihan turvallisesti vaikka yksin. Meilla suomalaisilla oli määlittemätön hotelli hyvä hotelli rannan läheisyydessä. Voin suositella paikka .......

      Gunnerssi

      • löydät seuraa

        Millä slummialuella , eihän siellä turistisaarilla edes asu ketään siirtotyöläisten
        lisäksi.


    • sy Snoopy

      Vietin Mindelossa Sao Vicentessä parisen viikkoa. Ihan ok paikka, mutta kahta viikkoa kauempaa siellä tuskin saa kulumaan. Tein sieltä myös laivaretken naapurisaarelle Sao Antaoon. Hotelleista en osaa sanoa, koska asuin veneessäni. Hintataso oli edullinen. Nyt kun olen jo kiertänyt maapallon ja tutustunut kymmeniin maihin jäi sellainen kuva, että Cape Verde on ehkä köyhin paikka missä olen koskaan ollut. Lisää tästä vierailusta löytyy kirjasta Yksinäinen purjehtija osa 1 www.snoopy.fi

    • sinkkumatkaajamyös

      Melkolailla olematon paikka,jos hotellissa olo parasta ja 2 vko menee ihan kivasti,kun on iso all inclusive hotelli.
      Eiköhän sitten sama missä maassa on,jos hotellissaolo kiinnostavinta.
      Eli sy Snoopyn kanssa samaa mieltä,että viikkokin liikaa tuossa paikassa,jos on hiukankin enemmän matkustellut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      52
      994
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      984
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      842
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      766
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      45
      714
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      24
      634
    9. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    10. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    11. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      40
      591
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      34
      552
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      548
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      526
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      117
      518
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      516
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      505
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    20. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      10
      498
    Aihe